mapa regionů
zavřít mapu

Galerie sídlí v objektu, který se tak stal součástí areálu školy, k němuž patří i Betlémská kaple. Ta vznikla znovu v 50. letech právě podle návrhu architekta Fragnera. Cenu transakce mezi ČVUT a prodávající Nadaci české architektury strany nezveřejnily.
„Díky vlastnictví této nemovitosti dojde nyní k uzavření areálu Betlémské kaple a Betlémského paláce, které již jsou v majetku ČVUT,“ řekl její rektor Vojtěch Petráček.
Cílem projektu tak nebude pro ČVUT primárně zisk, ale vytvoření kulturního prostoru v historickém centru Prahy. „Takovéto místo nejenom oživí stávající kulturní prostředí, ale významně posílí povědomí o ČVUT u veřejnosti a přivede k nám nové studenty. Zároveň takto můžeme přispět ke zvýšení kvality kulturního života v centru Prahy. Rovněž poskytneme prostor pro aktivity našim studentům, a tak se galerie stane místem meziuniverzitní studentské kulturní spolupráce,“ dodal docent Petráček.
Kombinací všech prostor a spojením Betlémské kaple s Fragnerovou galerií (existuje v podzemí a můstkem) vznikne propojený celek, který umožní přivést do prostor galerie mnohem více osob během prohlídek areálu, umožní spojit realizaci výstav s hudebními událostmi v galerii, v Betlémské kapli nebo ve studentském klubu. Spojení umožní rovněž pořádání odborných konferencí v několika sálech areálu.
Jakmile skončí pandemický stav, bude ČVUT v Praze usilovat o rozšíření počtu kulturních a komerčních akcí, jejichž organizátorům nabídne větší prostorovou kapacitu a kvalitnější zázemí.
Galerie Jaroslava Fragnera, sídlící v historickém centru Prahy, existuje přes půl století a je jednou z mála galerií v České republice, věnujících se výhradně prezentaci architektury.
Nese jméno Jaroslava Fragnera (1898 v Praze – 1967 tamtéž), architekta, malíře a návrháře, člena Devětsilu a SVU Mánes, profesora a rektora AVU, autora paláce Merkur, Planetaria, který se především věnoval rekonstrukcím historických objektů (Karolinum, Betlémská kaple, Pražský hrad).