Czech Press Photo v Národním muzeu. Vítězné snímky budou k vidění do října

Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv vítězné snímky porota vybrala již koncem minulého roku, kvůli vládním opatřením se termín jejich výstavy stále odkládal.

Po dlouhých měsících příprav a odkladů se konečně uskutečnila výstava vítězných fotografií soutěže Czech Press Photo. Zatím proběhla vernisáž výstavy pouze virtuálně, nicméně její organizátoři doufají, že už brzy ji budou moci návštěvníci shlédnout i fyzicky. Pro pořadatele výstavy bylo od počátku zásadní rozhodnout se, zda výstavu vzhledem k epidemiologické situaci vůbec pořádat. „Přerušit 26 let trvající tradici bych však považovala za velkou chybu,“ vysvětlila ředitelka ředitelka Czech Photo Veronika Souralová, která výstavu připravovala už od listopadu, ale koronavirus jim všechny jejich plány neustále mařil. Nakonec se rozhodli pro prostory Národního muzea, ze kterého se vernisáž vysílala. Souralová by byla ráda, kdyby se touto výstavou zahájila tradice nová – Czech Press Photo v Národním muzeu.

Vítěznou fotografií roku se stal snímek Romana Vondrouše z ČTK, který zachytil muže procházejícího dezinfekční bránou v Betlémské kapli. „Měl jsem štěstí, že muž zachycený na snímku jako jeden z mála příchozích neměl nasazenu roušku a v jeho tváři se značily jakési odevzdané emoce a únava z této nelehké doby, kterou všichni procházíme,“ řekl ke vzniku fotografie Vondrouš. Na snímku je vědec Tomáš Mikolov, světově uznávaný odborník na vývoj umělé inteligence z ČVUT.

Porota soutěže Czech Press Photo vybírala a oceňovala. Který snímek se líbil primátoru Hřibovi?

Mezinárodní porota, v níž zasedli Joe Klamar z Agence France-Presse, reportážní fotografka z USA Nicole Tung, australský fotograf Chris McGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch, vybrala vítěze z více než pěti tisíc snímků od 288 autorů. „Fotografie roku má zobrazovat nejdůležitější téma uplynulého roku. Tím byla a stále je jednoznačně pandemie koronaviru,“ řekl k vítězné fotografii předseda poroty Klamar. „Výtvarně čistý obraz vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti a obav. Klade otázky. Je toto norma? Součást nového běžného života? Jaká nás čeká budoucnost?“ dodal.

Výstavu Czech Press Photo doplní výběr snímků tří zahraničních porotců, kteří ve své fotografické kariéře byli přítomni zásadním okamžikům novodobých světových dějin. Dalším z vystavených souborů bude také cyklus Pražské panoptikum od Jana Rasche, který s ním zvítězil v kategorii Grant Prahy v roce 2019.

Dnes, 23:09
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
Dnes, 20:28
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
Včera, 16:56
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:56
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
Včera, 14:07
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Reklama