Další velké plány. Promenáda v Praze 10 by mohla být hotová v roce 2024

Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a Zahradním Městem, která po modernizaci koridoru přestane fungovat.

Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že stavba by mohla začít v roce 2022 a skončit o dva roky později a vyjde na 200 až 300 milionů korun. Podobný projekt je výhledově v plánu v rámci modernizace trati na letiště a na Kladno.

Trať vedoucí přes Strašnice včetně zastávky přestane podle informací magistrátu fungovat v prosinci, kdy ji nahradí nově postavený čtyřkolejný koridor s novými zastávkami Eden a Zahradní Město. Nová promenáda má podle Scheinherra sloužit k procházkám a rekreaci a zároveň propojit Vršovice a Strašnice pro pěší a cyklisty. Náměstek uvedl, že magistrát již má dokumentaci pro územní rozhodnutí, o které bude žádat. Potřebné pozemky plánuje město se Správou železnic (SŽ) směnit za jiné.

Kde zaparkovat? Praha 10 zvažuje výstavbu hned dvou parkovacích domů

Promenádu budou tvořit dva pásy, jeden čtyři metry široký pro cyklisty a bruslaře a druhý se šířkou 3,2 metru pro pěší. Mezi nimi bude necelý metr zeleně, tartanu nebo původních kolejí. Na promenádě zůstanou zachovány i další železniční prvky. „Po cestě budou k vidění původní části kolejiště, osvětlovacích věží, pražců a návěstidel. Podél promenády zůstane historický kamenný podchod z 19. století, nýtovaný most z roku 1918 nebo lávka nadchodu u zastávky Praha – Strašnice z třicátých let 20. století i část nástupiště z druhé poloviny 20. století,“ uvedl Scheinherr.

Architekt a hlavní koordinátor studie Tomáš Cach doplnil, že součástí korza budou tři lávky, a to u nové železniční zastávky v Edenu, u ulice V Korytech a největší přes Průběžnou ulici. Na promenádě a v okolním parku bude několik míst určených pro trávení volného času, například u Botiče, u sídliště Vlasta, u Edenu na místě zrušené zastávky Strašnice nebo u výhledu na Zahradní Město.

Podobný projekt podle Scheinherra magistrát zvažuje i v rámci plánované modernizace trati na letiště. „Dojde k opuštění současného drážního tělesa dráhy na Kladno a tím pádem by měl vzniknout projekt, kterému říkáme kladenská drážní cesta,“ vysvětlil. Dodal, že v tomto případě nebude k dispozici tolik prostoru jako ve Strašnicích, takže půjde spíše o cestu pro pěší a cyklisty bez okolního parku, i když místa pro rekreaci tam budou také.

Včera, 14:40
Chystaný čtrnáctipatrový kolos by vedle rodinných domků a polikliniky na Budějovické vypadal hodně předimenzovaně. Za...
Včera, 13:51
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Dostalo...
Včera, 10:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:57
Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných...
Včera, 09:06
Rekordní počet účastníků se zapojil do lednové Ptačí hodinky, celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. Předběžné...
Včera, 06:08
Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny...
Včera, 06:00
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené...
17.1.2021
První letošní výstava v bubenečské Galerii Skleňák je věnována dvacítce nejznámějších Čechů, kteří se svým...
17.1.2021
Neobsazených pražských kanceláří přibývá. I když situace podle odborníků ještě není dramatická, jde o viditelný...
17.1.2021
Ačkoliv se nedá moc přesně odhadnout, co nám koronavirová epidemie ještě přinese, radnice Čtyřky představila...
15.1.2021
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Reklama