Další „zbytečná“ organizace Prahy? Město chce zřídit konsorcium zdravotnických služeb

Vedení pražského magistrátu chce vytvořit konsorcium, které by smluvně provázalo zdravotnické organizace města, městských částí a neziskového sektoru.

Zastřešovat jej má příspěvková organizace Metropolitní nemocnice Na Františku, kterou město vytvořilo pro plánovaný převod stejnojmenné nemocnice ze správy Prahy 1 na magistrát, ze kterého však sešlo. Rozhodli o tom radní, jejich rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelé.

Konsorcium má podle představ vedení magistrátu zlepšit spolupráci a fungování zdravotnických zařízení v metropoli. Příspěvková organizace města, která by se měla přejmenovat na Metropolitní zdravotnický servis, má fungovat jako centrální zadavatel nákupů, má vyjednávat se zdravotními pojišťovnami, zajišťovat koordinaci v případě krizí typu té současné nebo vytvořit jednotnou marketingovou strategii pro zapojená zařízení. Organizace by měla dostat k dispozici budovu na Smíchově v ulici U Mrázovky.

Zakládajícími členem konsorcia mají být podle schváleného dokumentu zdravotnické organizace magistrátu, tedy zdravotnická záchranná služba, Městská poliklinika, Městská nemocnice následné péče a Centrum léčebné rehabilitace. Členství bude nabídnuto také 13 zařízením, která zřizují městské části, magistrát již o tom jedná například s Nemocnicí Na Františku, Poliklinikou Prahy 7 nebo Poliklinikou Prosek. Kromě toho by se mohla zapojit i zařízení provozované neziskovým sektorem, například Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi nebo Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Radní jednali také o dotaci pro Nemocnici Na Františku. Praha 1 požaduje 42 milionů korun, což je částka, kterou obdržela v minulých letech. Radní Milena Johnová (Praha Sobě) nicméně navrhla přidělení nižšího příspěvku, což vyvolalo v radě spory a rozhodnutí bylo prozatím odloženo.

Nové odběrové místo na testování COVID-19 je na Václavském náměstí

Nemocnici Na Františku měl magistrát od Prahy 1 převzít, k čemuž vznikla i stejnojmenná organizace města. Začátkem roku se však vyměnilo vedení městské části. Dosavadní první místostarosta a nový starosta Petr Hejma (STAN) a jeho noví koaliční partneři z řad ODS, TOP 09 a ANO od plánu nemocnici přenechat městu ustoupil.

Předminulé vedení radnice Prahy 1 plánovalo přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice místních obyvatel, spolků a opozice sešlo. Nemocnice vznikla v roce 1354, na konci 18. století byla největším zdravotnickým zařízením v Praze. Nyní zařízení provozuje 113 akutních lůžek a 46 lůžek následné péče.

ČTK

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
20.10.2020
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama