Demokracie v postkomunistických zemích – téma pro divadelní prkna

Druhý ročník setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest, který proběhne od 20. do 31. října 2017 v libeňském Divadla pod Palmovkou, bude hledat odpovědi na otázku – jak se daří demokracii v postkomunistických zemích.

Prokletí vyhnalo lidi do ulici

Festival letos hostí po dvou inscenacích z Polska a Slovenska a jednu inscenaci z Maďarska. Jednou z hlavních událostí letošního programu je hostování inscenace Prokletí slavného režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného. Kromě divadelních inscenací Palm Off Fest opět nabízí bohatý doprovodný program.
Festival zahájí v pátek domácí inscenace Nora v režii Jana Nebeského a bude v neděli pokračovat provokativní inscenací Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného.
„Frljićovo Prokletí vyvolalo v Polsku živou diskusi, která bohužel skončila několikadenním obléháním zmíněného divadla skupinami neofašistů a náboženských fundamentalistů. Přitom tato inscenace není žádnou lacinou provokací. Frljić své dílo komponuje jako promyšlený divadelní esej, v němž řeší otázku moci a jejího zneužívání – a to bez ohledu na to, zda tak činí katolická církev nebo samotné, často rádoby politické divadlo,“ dodává ředitel divadla Michal Lang.

Bude i Anna Franková a Divadelník


Festival dále přiveze inscenace Anna Franková Nového divadla z Nitry v režii Šimona Spišáka (26.10.), Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház (28. 1.), Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina (29. 10.) a Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza v režii Agnieszky Olsten (31. 10.). Za českou stranu program doplní domácí inscenace Jak sbalit ženu 2.0 (25. 10.) a z brněnského Divadla Husa na provázku přijede Dynastie v režii Michala Dočekala (24. 10.).

Filmové projekce budou v synagoze


Palm Off Fest opět nabízí bohatý doprovodný program. „I letos budou po jednotlivých inscenacích následovat diskuse s tvůrci. Hlavní linii doprovodného programu tvoří přehlídka nejlepších dokumentárních filmů ze zemí střední Evropy. Přehlídku pro festival připravil náš partner Institut dokumentárního filmu se svým projektem KineDok. Během festivalu se projekce budou konat v prostorách Synagogy na Palmovce a ukončí je nedělní odpolední workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi,“ informuje dramaturg festivalu Jan Jiřík.

Zdeněk Hořánek
Včera, 15:01
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
Včera, 12:01
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
Včera, 09:42
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
4.8.2020
21. července tohoto roku by Milan Rastislav Štefánik oslavil 140. narozeniny. V nedávné době také...
Reklama