16℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Demolice cenných vil, kdo je může ochránit?

Správní řízení v případu nepovoleného bourání památkově chráněné vily Na Šafránce, která se nachází na území pražské památkové zóny, zahájila desátá městská část. Podobné případy se v minulosti staly i v Praze 6.

Reklama

Třeba Svolinského vila, která se nacházela v rezidenční části Bubenče na rohu ulic Na Zátorce a V Tišině, byla vyprojektována v roce 1960. Poblíž žili v průběhu času třeba Edvard Beneš, malíř Alfons Mucha či K. H. Frank nebo sociálnědemokratičtí politici Zdeněk Fierlinger a Evžen Erban. Ve vile žil Karel Svolinský s chotí Marií. Dům nebyl esteticky nijak přitažlivý ani architektonicky cenný, byl zajímavý jen osobou Karla Svolinského, malíře, grafika a scénografa.

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

V první dekádě nového tisíciletí dům získala Julia Romaněnko a požádala odbor výstavby radnice Prahy 6 o povolení stavebních úprav své vily na rohu bubenečských ulic Na Zátorce a V Tišině. Načež ji srovnala se zemí a postavila tu zcela nový dům.

O vile se píše v knize

Jméno Romaněnko je uvedeno i v žádosti o demolici Novákovy vily v ulici Juárezova 12. Dům nebyl shledán dostatečně cenným a k demolici dal odbor výstavby ÚMČ Prahy 6 svolení. Přitom v době demolice vyšla o vile kapitola v knize Slavné vily Prahy 6 – Bubeneč… Vilu postavila Stavební a průmyslová společnost pro stavby a výrobu stavebních potřeb podle projektu Ing. Alfreda Schwarze.

FOTO: Demolice vil

Demolice vil - Vily v Praze 6Demolice vil - Vily v Praze 6Demolice vil - Vily v Praze 6

Případů, kdy byly šestkové vily zbourány, bylo více. Možnosti radnice zabránit v tom vlastníkům jsou leckdy omezené. „Je možné zde zmínit například zbořenou vilu malíře Svolinského v Bubenči, vilu Řezáčovu a Čeňkovu na Babě, vilu ve Vostrovské od architekta Roitha a další. Vyhlášené památkové zóny chrání nedostatečně jednotlivé stavby, které nemají památkovou ochranu. Všechny tyto jednotlivé stavby jsou ve vztahu se svým okolím a společně pak vytvářejí hodnoty Prahy 6. Vedení městské části by si mělo těchto budov vážit, chránit je jako kulturní dědictví pro budoucnost,“ poznamenává opoziční zastupitel Antonín Nechvátal (SZ).

Chátrající obchod či honosná vila z první republiky. Proč opuštěné skvosty nikdo neopraví?

„Je nutno si uvědomit, že samospráva radnice je v rámci projednávání stavebních záměrů pouze v postavení účastníka územního řízení. Veškerá závazná stanoviska z hlediska památkové péče, bourání objektů i jejich výstavby přísluší pouze odborům státní správy,“ poznamenává radní Prahy 6 pro strategický rozvoj a památkovou péči Eva Smutná (TOP 09).

Nedostatečná ochrana

Podle opozičního zastupitele Martina Polácha (ANO) je Praha 6 městskou částí s velkým podílem historické rezidenční zástavby. „A tak není těžké u nás najít krásné a hodnotné stavby od Bubenče přes Hanspaulku, Babu, Ořechovku až po Břevnov. Problém je v jejich nedostatečné památkové ochraně. Pokud si kdokoliv může koupit hodnotnou stavbu a získá od památkářů souhlas s její demolicí, tak mu jen těžko lze upřít právo na její zbourání. Stále ještě na Praze 6 stojí řada staveb, které by si větší památkovou ochranu zasloužily, ale dnes ji nemají. Samospráva může být iniciátorem zvýšení takové ochrany, ale nedokáže ji sama zajistit. To je úkol odboru památkové péče magistrátu, případně ministerstva kultury a jeho Národního památkového ústavu.

Záchrana je nemožná

„V památkových zónách je třeba, aby vlastník svůj záměr zbourat dům měl předem odsouhlasený i orgány památkové péče. Jsou však případy, kdy vlastník stavby takový souhlas nezíská a pak to většinou řeší přes povolení stavebních úprav a teprve následně z důvodů statických překročí dovolenou část bouracích prací. Záchrana takového objektu se ale tím stává prakticky nemožnou, neboť část prací byla provedena legálně. Zbývá jen sankční postih a následně vlekoucí se proces dodatečného povolení, o něž má každý stavebník právo požádat. Výška sankce je různá, podle konkrétních okolností případu a podle výsledku odvolacího řízení, neboť do uložené pokuty se většinou delikvent odvolá,“ vysvětluje postup mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 1 hodinou
Tradiční Rio Botičo je po roce opět tady a desítky nadšených vodáků už stříhají metr,...
Dnes, 15:28
Jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny bude v sobotu na Letné!
Dnes, 15:09
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:09
Radnice Prahy 5 získá prostor pro nové komunitní centrum na smíchovské vltavské náplavce na Hořejším...
Dnes, 10:44
Výstavba moderního domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by...
Dnes, 07:08
Třetí pražská městská část vydala publikaci o dějinách Žižkova, (Královských) Vinohradů a Jarova od dob...
Včera, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Včera, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Včera, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Včera, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Včera, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Reklama