18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Demolice cenných vil, kdo je může ochránit?

Správní řízení v případu nepovoleného bourání památkově chráněné vily Na Šafránce, která se nachází na území pražské památkové zóny, zahájila desátá městská část. Podobné případy se v minulosti staly i v Praze 6.

Reklama

Třeba Svolinského vila, která se nacházela v rezidenční části Bubenče na rohu ulic Na Zátorce a V Tišině, byla vyprojektována v roce 1960. Poblíž žili v průběhu času třeba Edvard Beneš, malíř Alfons Mucha či K. H. Frank nebo sociálnědemokratičtí politici Zdeněk Fierlinger a Evžen Erban. Ve vile žil Karel Svolinský s chotí Marií. Dům nebyl esteticky nijak přitažlivý ani architektonicky cenný, byl zajímavý jen osobou Karla Svolinského, malíře, grafika a scénografa.

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

V první dekádě nového tisíciletí dům získala Julia Romaněnko a požádala odbor výstavby radnice Prahy 6 o povolení stavebních úprav své vily na rohu bubenečských ulic Na Zátorce a V Tišině. Načež ji srovnala se zemí a postavila tu zcela nový dům.

O vile se píše v knize

Jméno Romaněnko je uvedeno i v žádosti o demolici Novákovy vily v ulici Juárezova 12. Dům nebyl shledán dostatečně cenným a k demolici dal odbor výstavby ÚMČ Prahy 6 svolení. Přitom v době demolice vyšla o vile kapitola v knize Slavné vily Prahy 6 – Bubeneč… Vilu postavila Stavební a průmyslová společnost pro stavby a výrobu stavebních potřeb podle projektu Ing. Alfreda Schwarze.

FOTO: Demolice vil

Demolice vil - Vily v Praze 6Demolice vil - Vily v Praze 6Demolice vil - Vily v Praze 6

Případů, kdy byly šestkové vily zbourány, bylo více. Možnosti radnice zabránit v tom vlastníkům jsou leckdy omezené. „Je možné zde zmínit například zbořenou vilu malíře Svolinského v Bubenči, vilu Řezáčovu a Čeňkovu na Babě, vilu ve Vostrovské od architekta Roitha a další. Vyhlášené památkové zóny chrání nedostatečně jednotlivé stavby, které nemají památkovou ochranu. Všechny tyto jednotlivé stavby jsou ve vztahu se svým okolím a společně pak vytvářejí hodnoty Prahy 6. Vedení městské části by si mělo těchto budov vážit, chránit je jako kulturní dědictví pro budoucnost,“ poznamenává opoziční zastupitel Antonín Nechvátal (SZ).

Chátrající obchod či honosná vila z první republiky. Proč opuštěné skvosty nikdo neopraví?

„Je nutno si uvědomit, že samospráva radnice je v rámci projednávání stavebních záměrů pouze v postavení účastníka územního řízení. Veškerá závazná stanoviska z hlediska památkové péče, bourání objektů i jejich výstavby přísluší pouze odborům státní správy,“ poznamenává radní Prahy 6 pro strategický rozvoj a památkovou péči Eva Smutná (TOP 09).

Nedostatečná ochrana

Podle opozičního zastupitele Martina Polácha (ANO) je Praha 6 městskou částí s velkým podílem historické rezidenční zástavby. „A tak není těžké u nás najít krásné a hodnotné stavby od Bubenče přes Hanspaulku, Babu, Ořechovku až po Břevnov. Problém je v jejich nedostatečné památkové ochraně. Pokud si kdokoliv může koupit hodnotnou stavbu a získá od památkářů souhlas s její demolicí, tak mu jen těžko lze upřít právo na její zbourání. Stále ještě na Praze 6 stojí řada staveb, které by si větší památkovou ochranu zasloužily, ale dnes ji nemají. Samospráva může být iniciátorem zvýšení takové ochrany, ale nedokáže ji sama zajistit. To je úkol odboru památkové péče magistrátu, případně ministerstva kultury a jeho Národního památkového ústavu.

Záchrana je nemožná

„V památkových zónách je třeba, aby vlastník svůj záměr zbourat dům měl předem odsouhlasený i orgány památkové péče. Jsou však případy, kdy vlastník stavby takový souhlas nezíská a pak to většinou řeší přes povolení stavebních úprav a teprve následně z důvodů statických překročí dovolenou část bouracích prací. Záchrana takového objektu se ale tím stává prakticky nemožnou, neboť část prací byla provedena legálně. Zbývá jen sankční postih a následně vlekoucí se proces dodatečného povolení, o něž má každý stavebník právo požádat. Výška sankce je různá, podle konkrétních okolností případu a podle výsledku odvolacího řízení, neboť do uložené pokuty se většinou delikvent odvolá,“ vysvětluje postup mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 1 hodinou
V souvislosti s opravou tramvajové trati v úseku Dvorce – Nádraží Braník, obratiště Levského, bude...
Před 1 hodinou
Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je začátek výstavby připravený na letošní červen, kdy by...
Před 1 hodinou
Ve středu 22. května mezi osmou ranní a osmou večerní se pěší zóny na Andělu...
Včera, 18:00
Vedení Prahy 10 připraví návrh zavedení parkovacích zón na svém území. Studie bude hotova letos...
Včera, 16:27
V pražské zoo se začátkem května narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova, které bylo až...
Včera, 12:27
Léto se blíží, folkaři vystrkují růžky a pronikají do rockových klubů. Ale ještě je dost...
Včera, 11:03
Tramvajová zastávka ve Vysočanech má nový označník. Někteří jej nazývají padající obludou podle vzhledu a...
Včera, 11:00
V Tuchoměřicích u Prahy vznikne příští rok logistické centrum pro zásilkovou a nákladní přepravu americké...
Včera, 10:25
Koryto Botiče bylo v zastavěné části města již od 19. století postupně zregulováno až do...
Včera, 09:30
V Akademickém parku poblíž stanice metra Ládví má být v červnu odhalen pomník českého fyzika...
Reklama