Démonický spalovač mrtvol Rudolf Hrušínský by oslavil stovku

Narodil se za divadelním jevištěm do slavného hereckého rodu, byl dobrým vojákem Švejkem, hrůzu nahánějícím zaměstnancem krematoria Kopfrkinglem i doktorem Skružným, zadumaným filozofem a mizerným řidičem ve Vesničce mé střediskové. Na sobotu 17. října připadá 100. výročí narození Rudolfa Hrušínského.

Charismatický herec Rudolf Hrušínský se narodil v tehdejším Novém Etynku, nynější Nové Včelnici nedaleko Jindřichova Hradce. O 13 let později se zde také narodil další bard Národního divadla – Luděk Munzar.

Na svět přišel přímo za jevištěm bezprostředně po představení Taneček Panny Márinky. Jeho matka Hermína Červíčková pocházela z rodu Červíčků a Budínských. Kromě toho měl za pradědečka kočovného herce Hynka Mušku, díky kterému jsou Hrušínští spříznění s další hereckou rodinou – Petrem a Terezou Kostkovými. Rudolfův otec se jmenoval Böhm, ale po krádeži hrušek mu začali přezdívat Hrušovský a později Hrušínský, a tento umělecký pseudonym začal od roku 1935 užívat trvale.

 

Od 15 profesionálem

Už odmala hrával v kočovné divadelní společnosti své babičky a a z gymnázia ho dokonce kvůli neustálým absencím, kdy trávil víc času v divadle než ve škole, vyhodili. Začal se tedy živit jako profesionální herec už v 15 letech, nejprve v holešovické Uranii a později v Déčku E. F. Buriana, kde přičichnul ke skupinové recitaci v takzvaných voice bandech. To se projevilo na jeho pozdější dramatické dikci, často využívané k přednášení veršů, například Máchova Máje.

Úspěšný byl také v prvorepublikovém filmu. Když mu bylo 25, měl za sebou natáčení již v 17 filmech. Dodnes je z nich nejznámější asi Cesta do hlubin študákovy duše. Působil v Divadle na Vinohradech, v Městských divadlech pražských a od roku 1960 v Národním divadle. V 50. letech se stal kultovním představitelem dobrého vojáka Josefa Švejka ze světoznámého Haškova románu. Kvůli roli výrazně přibral a to ho už napořád přesunulo do úplně jiného hereckého typu, než byl doposud zvyklý.

 

Tvůrčí rozlet i pád

Pražské jaro a uvolnění v české kinematografii se v jeho v tvorbě odrazilo jednak skvělými filmy – zejména v jeho životní roli spalovače mrtvol ve stejnojmenném snímku Juraje Herze – i ráznou odvetou za podpis Vaculíkových 2000 slov.

Protože ani v nadcházející normalizaci svůj podpis navzdory nátlaku neodvolal, musel přestat učit na DAMU a několik let byl bez práce. Hrušínský nakonec napsal tehdejšímu prezidentovi Husákovi protestní dopis, ve kterém se odvolával na ústavní právo na práci. V roce 1977 jako většina umělců té doby podepsal Antichartu – prohlášení odsuzující Chartu 77, aniž by ji často měli možnost si ji vůbec přečíst. Komunisté pod ní tehdy sesbírali více než 7 tisíc podpisů.

Dopis Husákovi a podpis Anticharty ho vrátily zpět k možnosti hrát. Ve filmu mu dal jednu z nových šancí František Vláčil v psychologickém dramatu Dým bramborové natě. Objevil se v komediích Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemství hradu v Karpatech, Ladislava Smoljaka Kulový blesk či Rozpuštěný a vypuštěný, Jiřího Menzela Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo oskarové Vesničce mé střediskové nebo v nekonečných příbězích o básnících Dušana Kleina. Také ztvárnil majora Kalaše v několika detektivkách či strejdu Proška v Kachyňou zfilmovaných povídek Oty Pavla. Jeho poslední rolí byl Emil Hácha v Noci rozhodnutí z roku 1993.

Ve filmu Pozor, vizita!

 

Ve šlépějích českého Jeana Gabina, jak Hrušínskému kvůli jeho stylu herectví přezdívali, kráčí dnes jeho synové Rudolf mladší a Jan, i vnuci Rudolf nejmladší a Kristína.

Dnes, 12:20
Jedná se o anglosaský svátek, jenž vznikl v Irsku a slaví se o den dříve...
Dnes, 07:55
Za 1. republiky se z jeho fórů váleli lidé smíchy a před Hitlerem raději utekl...
Včera, 17:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 17:00
Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 15:05
Provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény, bude...
Včera, 13:00
Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji...
Včera, 12:20
Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova,...
Včera, 11:00
„Rychle postupující pokrok na Podkarpatské Rusi přináší zkázu celé řadě podobných kostelíků, jejichž niť života...
Včera, 07:35
Více než půl milionu korun. To je částka, kterou si mezi sebou rozdělí žadatelé o...
29.10.2020
Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů...
29.10.2020
Řada krátkodobých tramvajových výluk čeká v listopadu obyvatele Prahy. S omezením musejí počítat cestující v řádu dnů. Jako...
Reklama