19℃
Dnes je 20. duben , svátek má Marcela

Dětem s celiakií v pražských školách pomohla až potravinová ombudsmanka

Pokud má vaše školou povinné dítě celiakii nebo jiné potravinové omezení, máte problém. Zdaleka ne všechny školní jídleny totiž přizpůsobují jídelníček dietním potřebám dětí, přestože nejčastější diety řeší vyhláška o školním stravování už tři roky. Změny pomáhá zavádět potravinová ombudsmanka, bourá i mýty a odpor spojené s dietami. Jídelny i rodiče si spolupráci pochvalují.

Reklama

„Davidovi byla diagnostikována celiakie na Vánoce minulého roku. Protože v mateřské škole na tento druh diety nebyli připraveni, byli jsme nuceni mu každý den vařit a připravovat veškeré jídlo. Je to samozřejmě řešení, ale bohužel neuvěřitelně časově i finančně náročné,“ říká František Marhoun, otec malého Davida.

Celiakie je onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, který je součástí většiny obilnin, a tím i většiny běžných potravin. U těchto lidí způsobuje lepek záněty sliznice tenkého střeva. Ty postupně vedou až ke ztrátě schopnosti z jídla čerpat výživu. Pokud pacient nepřizpůsobí nemoci jídelníček, přidružené komplikace mohou vést až k jeho úmrtí.

„Z vašeho aktivního a kladného přístupu i přes spousty překážek by si měli vzít všichni příklad a nemyslím tím jenom jídelny základních škol,“ dodává pan Marhoun v děkovném dopise Základní škole Zárubova v Praze 12, která s potravinovou ombudsmankou spolupracuje.

Před třemi roky začala platit vyhláška o školním stravování. Ta jídelnám umožnila zařadit do jídelníčku dnes nejčastější diety, s omezením lepku pro celiaky a dietu šetřící. Tu mají předepsanou například děti po žloutence, mononukleóze nebo dalších vážných nemocech.

Jenže zdaleka ne všechny jídelny jsou ochotné vyhovět potřebám dětí s bezlepkovou nebo šetřící dietou. Stále se totiž šíří dezinformace a zkreslování informací tak, aby se jídelny těmto povinnostem vyhnuly. Mezi nejčastější výmluvy patří: dietní stravování nemusíme poskytovat, potřebujeme stavebně oddělené prostory, rodiče podepíšou nezávadnost donesené stravy a tím je to vyřešeno. „Za největší problém v oblasti školního stravování považujeme nedostatek kvalitního personálu, absenci sofistikovaných informací a naopak nadbytek dezinformací,“ říká k problematice diet ředitelka odboru školství magistrátu Lenka Němcová.

Právě kvůli rostoucímu počtu dětí s potravinovým omezením a potížím se zaváděním diet do školních jídelen ustanovil odbor školství, mládeže a sportu hlavního města Prahy referentku školního stravování, takzvanou potravinovou ombudsmanku. Ta se v praxi skutečně osvědčila, pomáhá jídelnám se zaváděním dietního stravování. „Počet dětí s různými alergiemi má vzrůstající tendenci a my bychom rádi těmto dětem zajistili možnost stravování v kolektivu s ostatními strávníky,“ dodává ředitelka Němcová.

Číňané ho nazývají ovocem lásky. Exotické liči, které zabilo stovky indických dětí

„Pro mě je velkým přínosem. Zajišťuje školení s profesionálními kuchaři a vzájemnou výměnu zkušeností mezi školními jídelnami. Já osobně jsem za ni velice vděčná, je nám k dispozici s řešením jakéhokoliv problému. To byl bohužel v minulých letech problém,“ pochvaluje si Jana Kohoutová, vedoucí školní jídelny SPŠS Betlémská v Praze 1, a dodává, „pomohla nám se zavedením dietního stravování. Zajistila dohled nutričního terapeuta a finanční pomoc pro možnost zavést dietní stravování do provozu.“ Podobné zkušenosti mají s ombudsmankou i v dalších městských částech.

„Praha 4 je zřizovatelem 40 základních a mateřských škol, jejich součástí je 60 stravovacích zařízení. Považujeme pozici referenta školního stravování za velmi důležitou. Není v možnosti zaměstnanců úřadu se takto rozsáhlou agendou plně zabývat,“ uvedla vedoucí odboru školství  Jana Ságlová ke zkušenostem s potravinovou ombudsmankou.

V dostupnosti dietního stravování dětem pomáhají i ombudsmankou zajišťované kurzy. „Praktické vzdělávací kurzy měly velký ohlas, proškolilo se více než 350 kuchařek a mnohé jídelny zařadily předvedené receptury do svých jídelníčků. Hlavní město finančně podporuje školní jídelny, které dietní stravování zavedly,“ potvrzuje Němcová, „zdůrazním, že naším záměrem bylo vyvrátit řadu mýtů o takřka nemožnosti zajistit dietní stravování ve školních jídelnách. Dietní ve smyslu medicínské diagnózy, nikoli životního postoje.“

Už Noe pěstoval vinnou révu, nejspíš měl vody po krk. Je alkohol záchrana, či zhouba?

Včera, 18:31
Zatímco fotbalisté Slavie válí doma i ve světě, její skalní fanoušci působí klubu mnoho problémů....
Včera, 16:28
Praha 7 bude mít ve Stromovce novou zastávku „Planetárium Praha“. Využívat ji budou historické vozy...
Včera, 15:08
Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje od pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna obousměrné...
18.4.2019
Pražský magistrát nechá vybudovat protipovodňová opatření na Kopaninském potoce v Přední Kopanině. Práce vyjdou na...
18.4.2019
Multifunkční a kongresové centrum O2 universum, které je napojené na pražskou O2 arenu, se otevře...
18.4.2019
Poté, co v loňském roce rozezněli moravskými lidovkami historickou Čechovnu v Litni, vrací se slavná...
18.4.2019
Malíř Adam Jílek (*1989 Praha) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde prošel mnoha...
18.4.2019
V žižkovské galerii Toyen v informačním centru Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou...
17.4.2019
Středočeská ODS žádá po vedení kraje informace o tom, co pro hejtmanství dělal někdejší volební...
17.4.2019
Své návody na dopravní infrastrukturu, rekonstrukce, přestavby i nové stavby letištních terminálů, nádraží či podzemní...
Reklama