Dětí přibývá a školy praskají ve švech. Učí se v cukrárně i rockovém klubu

Obce v prstenci kolem Prahy zažívají kolaps základního školství. Dětí se hlásí víc, než jsou školy schopné přijmout. Ty praskají ve švech a z malotřídek se stávají téměř normální školy.

Více jak deset let se snaží starostové obcí z okolí Prahy upozorňovat, že příliv mladých rodin z metropole brzy způsobí kolaps jejich základních škol. V regionech kolem Prahy je téměř o polovinu více obyvatel než před deseti lety a jejich počet bude dál stoupat. Trend stěhování se za Prahu způsobil, že nepřipravené malé obce s nízkými rozpočty nezvládají zajistit dostatek míst ve školkách a školách. Starostové a ředitelé škol spočítali, že kolem Prahy budou na dobudování kapacit potřebovat téměř čtyři miliardy korun. Velký problém je také s nedostatkem učitelů.

Řešení nabízí státní dotace

V okresech Praha-východ a Praha-západ chybí 160 tříd, desítky kabinetů a toalet, tělocvičny a školní jídelny. Teď mají obce šanci dostat peníze přímo od státu. Dva nové dotační programy totiž umožňují obcím kolem Prahy v příštích třech letech čerpat přes jednu miliardu korun. Vláda odsouhlasila plán na zajištění dostatku kapacit na základních školách kolem Prahy. Program dotací nabídne 1,66 miliard korun ze státního rozpočtu, které půjdou na výstavbu 115 nových učeben, čímž zajistí 3400 nových míst.

Dotace půjdou přímo do několika míst, která čelí důsledkům výstavby satelitních. Konkrétně jimi jsou Rudná u Prahy, Jesenice, Psáry, Čelákovice, Říčany, Ondřejov (svazek obcí), Úvaly (svazek obcí) a také území svazku obcí Jenštejn, Podolanka a Přezletice. Zároveň se rozšíří kapacity škol ve dvou pražských částech, kam rodiče dojíždějící za prací umísťují své děti: jde o Prahu 5 – Řeporyje a Prahu 18 – Čakovice. O finanční podporu na rozvoj a rozšíření školní kapacity zažádaly i další města a obce ve středních Čechách, například Mnichovice, Řevnice nebo Mníšek pod Brdy.

Celkové náklady na realizaci projektů do roku 2023 dosáhnou 2,2 miliardy korun. Předpokladem poskytnutí dotace je minimální výše spolufinancování ve výši třiceti procent v případě, kdy je žadatelem obec, popřípadě patnácti procent, pokud o dotaci požádá svazek obcí či jím zřizovaná školská právnická osoba. Kromě dotace si ale obce budou muset zajistit samy zbylé finance, což v nemalé míře zatíží jejich rozpočet.

Situace na jihu Prahy

„Pokud dojde k výstavbě podle platného územního plánu, vznikne několik set nových míst k bydlení,“ říká starostka Jesenice Radka Vladyková. V tomto městě se přitom od roku 2002 zvýšil počet obyvatel o šest tisíc na nynějších devět tisíc. „K nám se ještě určitě vejde tak tři sta rodinných domů,“ doplňuje ji člen školské komise Svazu měst a obcí a starosta sousedních Psár Milan Vácha, kde se od roku 1994 počet obyvatel ztrojnásobil na současných více než tři a půl tisíce. A do třetice ještě Říčany, tam se přistěhovalo od roku 1990 přes šest tisíc lidí. Přitom tato čísla nejsou úplná, protože řada nových obyvatel si ponechává z nejrůznějších důvodů trvalé bydliště v Praze.

Přesun obyvatel s sebou nese nároky na občanskou vybavenost, ta však buď není, nebo nestačí. A tak na hranici obsazenosti balancuje jesenická základní škola, stejně jako psárská, kde je pouze první stupeň, i dvě největší říčanské školy, z nichž jedna je plná z devadesáti devíti a druhá z devadesáti osmi procent. Místostarostka Říčan Hana Špačková už letos v lednu řekla, že město potřebuje další školu aspoň pro pět set čtyřicet žáků. Starosta Vladimír Kořen ji doplnil, že město chce novou školu postavit na Komenského náměstí s tím, že otevřena by byla již v září 2018.

Nová škola v Jesenici

Blízko realizaci je základní škola v Jesenici, respektive ve Zdiměřicích, kde by do dvou let měla vyrůst škola pro 540 dětí. Ty budou rozděleny do osmnácti tříd, to znamená, že v jedné bude vždy 30 žáků a počet zaměstnanců by měl dosáhnout maximálně šedesáti. Škola bude stát na pozemku o velikosti 21 264 m2, z čehož by 5 892 m2 mělo být zastavěno. Tento pozemek již v minulosti město odkoupilo za pětadvacet milionů korun.

Areál školy bude tvořit trojice výškových rovin, odpovídajících budovám školy se stravovacím zařízením, venkovnímu víceúčelovému hřišti a fotbalovému hřišti s běžeckými dráhami. V areálu školy vznikne i jídelna, která bude denně vařit přibližně 600 jídel. Prostornou jídelnu by mělo být možné přepažit a tím vytvořit společenský sál. Podobně by se měla nechat přepažit i větší ze dvou tělocvičen. Před budovou se předpokládá vznik parkoviště pro šedesát aut. Celkové náklady na výstavbu školního areálu a jeho vybavení by se měly pohybovat mezi 350 až 360 miliony Kč. Vedení Jesenice se podařilo získat od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dotaci, která tyto náklady pokryje ze sedmdesáti procent a podaří-li se v projektu provést úpravy na nízkoenergetickou budovu, mohou se náklady snížit i o dotaci od Státního fondu životního prostředí.

Podle plánu měla škola fungovat již od prvního září 2018, jak se zdá, tak tento termín se nepodaří dodržet, protože několik subjektů podalo odvolání proti územnímu řízení. To samozřejmě vše zdrží a tak půjde-li vše dobře, dojde k otevření školy nejspíše v pololetí, anebo až na začátku dalšího školního roku.

Školy se dočkají i Psáry

Přibližně stejně velká škola by měla vyrůst do dvou let i ve tři kilometry vzdálených Psárech, kde již bylo započato se stavbou kruhového objezdu a obchvatu Psár, který musí výstavbě školy předcházet. Obec by podle starosty Milana Váchy ráda postavila novou školu pro 540 dětí za 250 miliónů korun. Zatím z hlediska stavební připravenosti to vypadá tak, že Psáry by byly schopny stavět příští rok. Současná situace je totiž neudržitelná.  „U nás se učí na čtyřech místech. Využili jsme všechny prostory, které jsme mohli. Například bývalou cukrárnu a rockový klub. Vymalovali jsme, přestavěli, co se dalo, ale prostory to nejsou úplně nejvhodnější,“ popisuje situaci Milan Vácha.

Doprava do školy

Dalším problémem je doprava dětí do školy a ze školy. Nejčastějším způsobem je doprava dětí rodiči, respektive doprava jednoho dítěte jedním z rodičů. To vede k silnému nahuštění dopravy před začátkem školy, kdy musí provoz usměrňovat městská policie. Nepomáhá ani třeba systém K+R (Kiss and Ride, tedy polib a jeď), praktikovaný v Jesenici u kanadské školy, protože se najde hodně rodičů, kteří chtějí doprovodit své dítě až ke dveřím školy.

Nejvíce se osvědčilo zavedení školních autobusů, jak je tomu v Jesenici, kde tuto službu využívá na 140 dětí. Školní bus vozí školáky po Jesenici, Zdiměřicích a Osnici, do Horních Jirčan zajíždí mikrobus. Díky tomu se snížilo dopravní zatížení, rodiče nemusí stát v autech v zácpě u školy, mohou jet rovnou do práce s vědomím, že o jejich děti je bezpečně postaráno. Došlo tak k významnému odlehčení dopravy, ale stále je to málo. Navíc služba je pro děti zcela zdarma. Celková cena projektu na dva školní roky je 1 950 000 korun + DPH, přičemž 1 480 000 korun je hrazeno z dotace na svoz žáků, poskytnuté Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Autobus vozí děti do školy také z Vestce, a to do základní školy Campanus na pražském Chodově. Ráno je určen především pro žáky prvních a druhých tříd, odpoledne ho mohou použít všichni žáci. Cena za dopravu činí 100 korun za měsíc, tedy 1 000 korun za rok.

3.5.2021
Lidé z dvaadvacáté městské části vybrali nápady, které má město podpořit milionem korun z rozpočtu....
30.4.2021
Od začátku dubna uvízli v síti policistů jižně od Prahy čtyři muži, kteří řídili přes...
27.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
27.4.2021
Že za zvláštním způsobem jízdy řidiče Dacie Logan není vůle v řízení ale alkohol, bylo...
27.4.2021
Do křesla šéfa Nemocnice AGEL Říčany nově usedl exministr zdravotnictví profesor Roman Prymula. Jeho hlavním...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
15.4.2021
Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z...
Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
1.4.2021
V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na...
27.3.2021
Na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé Prahy 22 na nočním jednání 24....
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
Reklama