Divadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry

Divadlo Na Jezerce stojí v novém roce hned před dvěma premiérami. První z nich bude komedie Petera Quiltera „Je úchvatná“, známá z filmového zpracování pod názvem Božská Florence s Meryl Streepovou a Hugh Grantem v hlavních rolích.

Komedie „Je úchvatná“ měla mít premiéru původně již v říjnu letošního roku, ta však musela být vzhledem k finančním problémům, do nichž se divadlo v průběhu minulé sezóny dostalo zásluhou toho, že mu provozovatel divadelní restaurace přestal platit nájemné. Situace je však již vyřešena a tak zkoušky startují v březnu, premiéra bude 26. dubna. O měsíc později pak bude mít premiéru další nová hra – Saturnin Zdeňka Jirotky v režijním debutu herce Petra Vacka.

FOTO: Divadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry

Divadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry - Je úchvatná První zkouška Divadlo Na Jezerce režie Jan Hřebejk jpgDivadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry - Jan_Hřebejk Divadlo Na Jezerce Je úchvatnáDivadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry - Divadlo Na JezerceDivadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry - Jan Hrušinský Je úchvatná Divadlo Na JezerceDivadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry - Rudolf a Jan Hrušínští v Divadle Na Jezerce
Další fotky
Divadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry - Je úchvatná Jitka Sedlackova Divadlo Na Jezerce

Je opravdu úchvatná?

Režie komedie „Je úchvatná“ o nejhorší zpěvačce na světě se ujal Jan Hřebejk, který se na Jezerce již pětkrát podepsal pod velmi úspěšné tituly, kdy nazkoušel pro nuselskou scénu divácké hity – Manželské vraždění (inscenace je na repertoáru divadla již 12 let a má na kontě přes 300 repríz), Kumšt, Na dotek, Musíme si pomáhat nebo zlodějskou komedii čtyř obkladačů Práskni do bot. „Chceme, aby se diváci bavili. A styděli se případně pouze za postavy, nikoli za tvůrce,“ zdůrazňuje Jan Hřebejk.

V pravdivém příběhu touží zpěvačka vystupovat před publikem, které ji bude zbožňovat. Jak by se jí to ale mohlo podařit, když nadšení a touha odhodlané ženy jsou mnohonásobně větší než její talent! Předlohou pro napsání role Florence byla americká sopranistka Florence Foster Jenkinsová. Uvěřila vlastní lži a považovala se za talentovanou koloraturní pěvkyni. Byla velice bohatá, vystupovala pro své přátele, ale nikdo jí neřekl, že zpívá falešně. Přesto si krátce před smrtí splnila sen a vyprodala newyorskou Carnegie Hall.

Tátovi šli soudruzi po krku! Protekci jsem nikdy neměl, říká Jan Hrušínský

V hlavních rolích Jitka Sedláčková a Jan Hrušínský

Jako božská Florence se představí herečka Jitka Sedláčková, která se do Divadla Na Jezerce vrací po úspěšné inscenaci Poslední Aristokratka a role ztřeštěné divy jí sedne jako ulitá. „Zpívám ráda, ale tuto roli bych za pěveckou považovat neměla, nebo ano?“ říká herečka s úsměvem o své roli, ve které může uplatnit svůj nezkrotný temperament. Energická tmavovláska má za sebou už řádku muzikálových rolí, ale tahle je jiná než všechny ostatní. Musí tu totiž zpívat špatně.

Opuštěný dům Za Poříčskou bránou na Florenci hostuje vyhozený nábytek i divadlo

„Začínám si tu mou Florence představovat. Zatím fantazíruji o tom, jak mluví, jak se směje a hlavně co se této dámě odehrává v hlavě, že uvěří vlastní lži a považuje se za talentovanou koloraturní pěvkyni. Proč jí někdo neřekl: nedělejte to, nezpívejte, neboť se to nedá poslouchat…“ pokračuje herečka, pro kterou je spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem splněným snem. „Jsem vděčná a zároveň šťastná. Uvědomuji si, že jsem měla kliku,“ dodává Sedláčková.

Partnerem Jitky Sedláčkové v inscenaci Je úchvatná je principál divadla Jan Hrušínský. Další výraznou postavou v chystané novince je vynikající multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman, jenž patří mezi nejlepší pianisty v tuzemsku. Přestože působí v několika profesionálních hudebních tělesech, stále hraje také ve svých oblíbených pražských restauracích, kavárnách a barech. Obsazení doplňují Miroslava Pleštilová a Libuše Švormová. Scénu a kostýmy má na starosti Jan Štěpánek.

Hrušínští slaví 15 let divadla. Jezerka je ovšem mnohem starší. Jaké byly její vzestupy a pády?

Objeví se na Jezerce i Rudolf Hrušínský?

„Měl jsem v plánu nastudovat dramatizaci filmového scénáře Marka Johnsona Dej si pohov, kámoši (Grumpy Old Men), což je příběh o dvou stárnoucích pánech, kteří se neustále hádají,“ říká Jan Hrušínský a pokračuje: „Ve filmu je hráli Walter Matthau a Jack Lemmon. Už jsme měli zajištěna autorská práva, ale Jiřímu Menzelovi se filmový scénář, ze kterého hra měla vycházet, nelíbil, a proto jsme od záměru upustili. S bráchou jsme domluveni, že budeme pokračovat v hledání jiného námětu.“

FOTO: Divadlo Na Jezerce

Divadlo Na Jezerce - 4 1936 prha euDivadlo Na Jezerce - 5 Jezerka vstup-1936, praha.euDivadlo Na Jezerce - 6 jerezka poté co ji opustila televizeDivadlo Na Jezerce - 3 Takoý žertík, DNJDivadlo Na Jezerce - 2 i-divadlo
Další fotky
Divadlo Na Jezerce - 1 DNJ
Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
1.7.2020
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
1.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Reklama