Divočina v přírodě, velkoměstech, mezi lidmi i v člověku. Festival brazilského filmu opět v Praze

Od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu se v kině Bio Oko uskuteční již šestý ročník Festivalu brazilského filmu Kino Brasil. Zahajovacím filmem bude Bacurau, což je podle slov organizátorů lehce psychedelický western z blízké budoucnosti s prvky mystiky a sci-fi.

„Je to film z pera Klebera Mendonci Filha a Juliana Dornellese. Již od samého uvedení do kin film budí zájem jak diváků, tak filmových kritiků. Není tak náhodou, že získal na letošním festivalu v Cannes Cenu poroty. Film uvidíte v pražské premiéře,“ uvedla za organizátory, neziskový spolek Saudade, projektová manažerka Petra Pojerová.

Brazilští studenti recyklují poškozené žárovky a darují je rodinám v nouzi. Pomáhají lidem i přírodě

Podtitul zní Vítejte v divočině. „Ústřední téma pro letošní ročník Kina Brasil jsme zvolili dlouho předtím, než média přinesla nešťastné zprávy z Amazonie. Podobně jako ve filmech, které přinášíme, se kritický pohled naskýtá až ve světle současných událostí. Pod pojmem divočina v brazilských souvislostech nevidíme jen prales, ekologickou výzvu a situaci původních obyvatel,“ řekla dramaturgyně festivalu Gabriela Šmaiclová.

Z venkova rovnou do džungle

„Přijde nám na mysl také městská džungle stále více se rozpínajících metropolí, nebo divoké zvraty posledních let ve společenském, lidskoprávním a politickém kontextu, kdy jdou pravidla stranou. Nevyhneme se ani divokosti mezi lidmi a uvnitř člověka obecně. To vše se nám, myslím, podařilo výběrem filmů postihnout. A vesměs se jedná o skvělé a oceňované snímky,” dodala. V kině bude připraven i doprovodný program.

FOTO: Brazilský film Bacurau

Brazilský film Bacurau - Bacurau_02Brazilský film Bacurau - Bacurau_01

A na jaké další filmy z brazilské produkce se diváci mohou těšit? Třeba na film Temporada z dílny André Novaise Oliveiry, který Julianu zavede z venkova rovnou do džungle velkoměsta, přičemž s novou, tuctovou a špatně placenou prací přicházejí i noví přátelé a světlejší zítřky. „Portrét nitra Juliany v podání Grace Passô, která se sama podílela na scénáři, získal na festivalu v Turíně ocenění za Nejlepší ženský herecký výkon,“ uvádí organizátoři.

Brazilští policisté založili instagramový účet na podporu gayů, leseb či transgender lidí, proti násilí a předsudkům

Dalším filmem je Azougue Nazaré režiséra Tiago Melo. „V malém městě v brazilském Pernambucu se skupina příznivců afro-brazilského maracatu připravuje na blížící se karneval. Ďábla spatřuje evangelický páter v tradičních rytmech, tancích a rituálech. Kamera svérázně zachycuje pestrost kultury prorůstající generacemi i rozmáhající se novodobou církev,“ uvádí organizátoři.  Film získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Rotterdamu a také na Kamera Ostrava Oko.

Zoufalá situace indiánského kmene

Festival přinese také dokument Martýrium, který otřásl Brazílií. Režisér Vincent Carelli přes čtyřicet let natáčí nespravedlnost. V Martíriu ukazuje zoufalou situaci indiánského kmene Guaraní-Kaiowá ze státu Mato Grosso do Sul, za níž stojí stále více se rozpínající agrobyznys. Film nás zavádí k temnému jádru mechanismu využívání půdy, odráží absenci pomoci státu a zároveň ukazuje neumdlévající boj indiánů za vlastní existenci a ušlechtilost jejich pohnutek,“ uvádí organizátoři.

Seniorský pár z Vinoře už čtvrt století organizuje pomoc chudým dětem z Brazílie

„V historickém kontextu se zamýšlí nad hodnotou života a kultury přírodních národů. Pečlivá studie příkladu boje o přežití, kdy jedna strana nešetří kulkami a druhá rituálním zpěvem. Film natočený „zevnitř“ i samotnými indiány, doplněný kontrastními prohlášeními „ze shora“,“ dodávají.

Dech beroucí graffiti v brazilském Riu zobrazují lidi všech kontinentů

Diváci dále mohou vidět film Boží láska režiséra Gabriela Mascara o tom, jak úřednice Joana dělá navzdory svým pracovním povinnostem vše pro to, aby naplnila svoje osobní poslání – zabránit co nejvíce párům v rozvodu. Film Sůl země (Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders) zase nabídne výpravu napříč kontinenty i osobní zpověď brazilského fotografa Sebastião Salgada.

Včera, 15:21
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
Včera, 11:02
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
11.7.2020
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
11.7.2020
Tančící dům otevřel pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky...
11.7.2020
V Galerii Villa Pellé je od 10. července k vidění výstava s názvem BrrrainFreeze!!! JuliuseReichela...
11.7.2020
Nejvýznamnější příslušníky rodu Valdštejnů představuje výstava ve Valdštejnské zahradě.
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
10.7.2020
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
10.7.2020
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
9.7.2020
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Reklama