6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Dobrý den, pane Gauguine! Už jen pár dní se můžete díky mistrovským obrazům přenést do Bretaně

Další fotky

Bretaň odjakživa přitahovala výtvarné umělce a na přelomu století se díky takzvané pontavenské škole stala významným uměleckým centrem moderního umění, kam se sjížděli nejprogresivnější malíři tehdejší doby. Pravidelně do Bretaně jezdili i umělci českého původu, několik z nich se tam i na čas usadilo.

Reklama

Výstava v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí mapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850 až 1950 a hodnotí, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretonské motivy nebo naopak její jedinečnost.

Pontavenská škola, pojmenovaná podle bretaňského městečka Pont-Aven, byla spolu s blízkým Le Pouldem střediskem malířské školy, jež se 1888 vytvořila kolem malířů Paula Gauguina, Émile Bernarda, Paula Sérusiera a Charlese Lavala. Po Gauguinově odchodu z Bretaně v roce 1894 se škola rozpadla.

Všecky hrůzy světa? Ve vysočanské radnici vystavuje Martin Frind

Díla českých autorů – třeba Jaroslava Čermáka, Antonína Chittussiho, Alfonse Muchy, Josefa Čapka, Františka Kupky, Jana Zrzavého, Aléna Diviše, Toyen nebo Jana Křížka – jsou doplněna o srovnání s obrazy zahraničních tvůrců jako právě výše zmínění Gauguin, Sérusier a Bernard.

Výstavu připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Musée départemental breton, konkrétně se na ní podíleli Anna Pravdová, Kristýna Hochmuth a Philippe Le Stum a v rámci výstavy je připravena publikace „Bonjour, Monsieur Gauguin, Čeští umělci v Bretani (1850–1950)“.
Expozici budete moci v Praze vidět už jen do 17. března, otevírací doba je úterý až neděle od 10 do 18 hodin, ve středu pak do 20 hodin.

FOTO: Bretaňské motivy v Paláci Kinských

Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 1 zrzavý přístav v bretagni 1030Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 2 chittussi, pobřeží 1885Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 3 mucha na břehu kolem 1900Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 4 brožík děti v lese 1891Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 5 čermák jar. vtpomínka na roscoff 1873 NG
Další fotky
Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 6 mucha sušenky lefévre-utile, 1896Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 7 brožík pasačka husí kolem 1885 NGBretaňské motivy v Paláci Kinských - 9 instalaceBretaňské motivy v Paláci Kinských - 0 toyen všechny živly 1950
Před 1 hodinou
V pražské MHD by mohly být všechny autobusové zastávky na znamení. Změna by přinesla finanční...
Dnes, 13:33
V ulicích Prahy 8 funguje od roku 2013 terénní sociální služba pro děti a mládež...
Včera, 18:33
Policisté u obviněných objevili kokain a extázi, u jednoho z mužů i pěstírnu marihuany se...
Včera, 18:09
Když se řekne Apolinář, napadne většinu z nás bývalá záchytka. My se ale chceme věnovat...
Včera, 17:52
Dvojice kradla v obchodním centru ve Vinohradské ulici na Žižkově. Vyhlédli si obchod s mobilními...
Včera, 17:00
Vedení Prahy 12 se postavilo proti stavbě bytového domu Zelený Kamýk. Rada schválila odvolání proti...
Včera, 16:30
V pražské Zbraslavi mají nové kulturně-komunitní centrum. Za rekonstrukci dvou chátrajících pavilonů v Žabovřeské ulici...
Včera, 15:34
Takzvaná kontejnerová kavárna s veřejnými toaletami vznikne na Ortenově náměstí v Praze 7. Radnice nyní...
Včera, 14:45
Tak tohle je poměrně vtipná situace. Chlápek na Žižkově v Praze 3 vešel do prodejny...
Včera, 13:26
Ve středu 20. března se pěší zóna na Andělu od 8 do 19 hodin promění...
Reklama