Dobrý den, pane Gauguine! Už jen pár dní se můžete díky mistrovským obrazům přenést do Bretaně

Další fotky

Bretaň odjakživa přitahovala výtvarné umělce a na přelomu století se díky takzvané pontavenské škole stala významným uměleckým centrem moderního umění, kam se sjížděli nejprogresivnější malíři tehdejší doby. Pravidelně do Bretaně jezdili i umělci českého původu, několik z nich se tam i na čas usadilo.

Výstava v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí mapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850 až 1950 a hodnotí, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretonské motivy nebo naopak její jedinečnost.

Pontavenská škola, pojmenovaná podle bretaňského městečka Pont-Aven, byla spolu s blízkým Le Pouldem střediskem malířské školy, jež se 1888 vytvořila kolem malířů Paula Gauguina, Émile Bernarda, Paula Sérusiera a Charlese Lavala. Po Gauguinově odchodu z Bretaně v roce 1894 se škola rozpadla.

Všecky hrůzy světa? Ve vysočanské radnici vystavuje Martin Frind

Díla českých autorů – třeba Jaroslava Čermáka, Antonína Chittussiho, Alfonse Muchy, Josefa Čapka, Františka Kupky, Jana Zrzavého, Aléna Diviše, Toyen nebo Jana Křížka – jsou doplněna o srovnání s obrazy zahraničních tvůrců jako právě výše zmínění Gauguin, Sérusier a Bernard.

Výstavu připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Musée départemental breton, konkrétně se na ní podíleli Anna Pravdová, Kristýna Hochmuth a Philippe Le Stum a v rámci výstavy je připravena publikace „Bonjour, Monsieur Gauguin, Čeští umělci v Bretani (1850–1950)“.
Expozici budete moci v Praze vidět už jen do 17. března, otevírací doba je úterý až neděle od 10 do 18 hodin, ve středu pak do 20 hodin.

FOTO: Bretaňské motivy v Paláci Kinských

Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 1 zrzavý přístav v bretagni 1030Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 2 chittussi, pobřeží 1885Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 3 mucha na břehu kolem 1900Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 4 brožík děti v lese 1891Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 5 čermák jar. vtpomínka na roscoff 1873 NG
Další fotky
Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 6 mucha sušenky lefévre-utile, 1896Bretaňské motivy v Paláci Kinských - 7 brožík pasačka husí kolem 1885 NGBretaňské motivy v Paláci Kinských - 9 instalaceBretaňské motivy v Paláci Kinských - 0 toyen všechny živly 1950
Invalidovna
Dnes, 10:36
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 17:17
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 17:17
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Včera, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Včera, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Včera, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
26.5.2020
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Reklama