3℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Tajemné dutiny v historických stěnách zámku v Dolních Břežanech odkryla rekonstrukce. Odhalená místnost ve věži se stala zájmem archeologů

Složitost rekonstrukce zámku v Dolních Břežanech, které Arcibiskupství pražské předělává na hotel, si vyžádala posun původně plánovaného termínu dokončení. Přestavba přináší mnohá překvapení, jako je větší rozsah poškození dřevěných prvků nebo neočekávané dutiny v historických stěnách apod. Z těchto důvodů dojde pravděpodobně k posunu termínu dokončení o několik měsíců.

Honosné Barrandovské terasy kdysi byly útočištěm elit. Vrátí jim zašlou slávu rekonstrukce?

Rozsáhlá rekonstrukce začala v polovině roku 2015. Dosud je dokončeno nové pokrytí střechy, podařilo se zakrýt atrium stanovou prosklenou konstrukcí a jsou kompletně opraveny nosné konstrukce stropů, dřevěné trámové stropy a klenby nad přízemím. Dále pokračuje stavební příprava hotelových podlaží a bylo zahájeno dláždění chodeb a ochozů. Usilovně se pracuje i na bezprostředním okolí – roh obory až před kapli je již zadlážděn, jižně od zámku je vybetonována kaskáda vodního prvku, pracuje se na budoucí terase restaurace a byl zrekonstruován altán v oboře.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

S tím souvisí i výše investice, která je odhadována o cca 25 až 30 procent vyšší než na začátku a atakuje hranici 240 milionů korun. Bylo rozhodnuto o kompletní replice krovu věže, když stavební práce odhalily zaklenutou místnost pod věží v průjezdu do atria, která byla dodatečně prozkoumána archeology, zaměřena a zanesena do dokumentace zámku, přičemž se zvažuje její možné využití. Nyní se předpokládá, že rekonstrukce bude dokončena v červnu 2018.

Zámek je dominantou Dolních Břežan

Původně renesanční zámek vybudovaný kolem roku 1600, jenž svoji současnou podobu získal na přelomu 19. a 20. století, stojí přímo v centru Dolních Břežan. Jedná se o dvoupatrový, čtyřkřídlý objekt kolem čtvercového nádvoří, v západním průčelí s hranolovou věží s lucernou, s renesančními okny. V letech 1885 až 87 byla přistavěna pseudorománská kaple sv. Máří Magdaleny, jejíž vnitřní úprava je datovaná do roku 1886. Kulturní památkou chráněnou zákonem zůstává i část zámeckého parku za renesančním zámkem. Jedná se o velký park o rozloze čtyři hektary, volně řešený s menšími palouky a místy přehoustlými, nepříliš udržovanými porosty dřevin.

Dolní Břežany plánují zrenovovat dětská hřiště

V restituci se zámek vrátil církvi

Archivy dokládají u zámku bohaté hospodářské zázemí, skleníky, vodní nádrž, zahrady, pivovar či altány. Zámek počátkem 18. století koupil pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg. Od té doby objekt sloužil jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí pražské arcidiecéze. V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky, nikoli však právně zabrány státem.

Kraj naplánoval investice podpořené EU. Dolní Břežany se dočkají obchvatu, Rakovník napojení na dálnici D6

V rámci restitucí mnohé pozemky a stavby včetně zámku získala církev zpět. Působení vlastníků před rokem 1989 však někdejší panské sídlo dehonestovalo na pouhou centrální budovu vojska. V zahradě a parku byly postaveny školicí objekty pro příslušníky nechvalně známých červených baretů, psince, čerpací stanice PHM, opravárenské dílny těžké vojenské techniky s myčkou, garáže, sklady či střelnice.

Přestavba zámku na hotel

Pražské arcibiskupství se rozhodlo, že zámek přebuduje na hotel.

Dolní Břežany projeví úctu českému velikánovi Vítězslavu Hálkovi

A to i přes nedobrou zkušenost, kterou učinilo s krásným zámkem v Rožmitále pod Třemšínem, který již více než dvacet let chátrá, místo aby do města lákal turisty. Výstavba zámeckého hotelu v Dolních Břežanech je navíc prvním podobným projektem katolické církve v České republice a není známo, že by se v některém dalším, církví restituovaném objektu něco podobného chystalo. Ani v nedalekých Dobřejovicích, na dalším zámečku ve vlastnictví Arcibiskupství pražského, kde dnes působí základní škola Parentes stavějící na křesťanské morálce.

Před 1 hodinou
Radnice Prahy 4 před pár týdny rozhodla, že Branické divadlo bude pronajato spolku United Arts...
Před 3 hodinami
Narodil se v Plzni 30. dubna 1880 v rodině Josefa Böttingera (1839 – 1914), významného...
Dnes, 17:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 17:11
Jde do tuhého, našinec aby si vzal dovolenou, aby to všechno stihnul!
Dnes, 15:33
Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterý 10. prosince další demonstraci, tentokrát na pražské...
Dnes, 10:09
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
Dnes, 08:23
Pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden zahájil rekonstrukci stanice metra C Opatov. Podnik stanici nejen...
Včera, 10:01
Radní Prahy 8 nesouhlasí se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troji. Obávají se nárůstu...
7.12.2019
Spor o postup výstavby družstevního bydlení v pražské koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil...
7.12.2019
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
7.12.2019
V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také...
Reklama