Tajemné dutiny v historických stěnách zámku v Dolních Břežanech odkryla rekonstrukce. Odhalená místnost ve věži se stala zájmem archeologů

Složitost rekonstrukce zámku v Dolních Břežanech, které Arcibiskupství pražské předělává na hotel, si vyžádala posun původně plánovaného termínu dokončení. Přestavba přináší mnohá překvapení, jako je větší rozsah poškození dřevěných prvků nebo neočekávané dutiny v historických stěnách apod. Z těchto důvodů dojde pravděpodobně k posunu termínu dokončení o několik měsíců.

Honosné Barrandovské terasy kdysi byly útočištěm elit. Vrátí jim zašlou slávu rekonstrukce?

Rozsáhlá rekonstrukce začala v polovině roku 2015. Dosud je dokončeno nové pokrytí střechy, podařilo se zakrýt atrium stanovou prosklenou konstrukcí a jsou kompletně opraveny nosné konstrukce stropů, dřevěné trámové stropy a klenby nad přízemím. Dále pokračuje stavební příprava hotelových podlaží a bylo zahájeno dláždění chodeb a ochozů. Usilovně se pracuje i na bezprostředním okolí – roh obory až před kapli je již zadlážděn, jižně od zámku je vybetonována kaskáda vodního prvku, pracuje se na budoucí terase restaurace a byl zrekonstruován altán v oboře.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

S tím souvisí i výše investice, která je odhadována o cca 25 až 30 procent vyšší než na začátku a atakuje hranici 240 milionů korun. Bylo rozhodnuto o kompletní replice krovu věže, když stavební práce odhalily zaklenutou místnost pod věží v průjezdu do atria, která byla dodatečně prozkoumána archeology, zaměřena a zanesena do dokumentace zámku, přičemž se zvažuje její možné využití. Nyní se předpokládá, že rekonstrukce bude dokončena v červnu 2018.

Zámek je dominantou Dolních Břežan

Původně renesanční zámek vybudovaný kolem roku 1600, jenž svoji současnou podobu získal na přelomu 19. a 20. století, stojí přímo v centru Dolních Břežan. Jedná se o dvoupatrový, čtyřkřídlý objekt kolem čtvercového nádvoří, v západním průčelí s hranolovou věží s lucernou, s renesančními okny. V letech 1885 až 87 byla přistavěna pseudorománská kaple sv. Máří Magdaleny, jejíž vnitřní úprava je datovaná do roku 1886. Kulturní památkou chráněnou zákonem zůstává i část zámeckého parku za renesančním zámkem. Jedná se o velký park o rozloze čtyři hektary, volně řešený s menšími palouky a místy přehoustlými, nepříliš udržovanými porosty dřevin.

Dolní Břežany plánují zrenovovat dětská hřiště

V restituci se zámek vrátil církvi

Archivy dokládají u zámku bohaté hospodářské zázemí, skleníky, vodní nádrž, zahrady, pivovar či altány. Zámek počátkem 18. století koupil pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg. Od té doby objekt sloužil jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí pražské arcidiecéze. V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky, nikoli však právně zabrány státem.

Kraj naplánoval investice podpořené EU. Dolní Břežany se dočkají obchvatu, Rakovník napojení na dálnici D6

V rámci restitucí mnohé pozemky a stavby včetně zámku získala církev zpět. Působení vlastníků před rokem 1989 však někdejší panské sídlo dehonestovalo na pouhou centrální budovu vojska. V zahradě a parku byly postaveny školicí objekty pro příslušníky nechvalně známých červených baretů, psince, čerpací stanice PHM, opravárenské dílny těžké vojenské techniky s myčkou, garáže, sklady či střelnice.

Přestavba zámku na hotel

Pražské arcibiskupství se rozhodlo, že zámek přebuduje na hotel.

Dolní Břežany projeví úctu českému velikánovi Vítězslavu Hálkovi

A to i přes nedobrou zkušenost, kterou učinilo s krásným zámkem v Rožmitále pod Třemšínem, který již více než dvacet let chátrá, místo aby do města lákal turisty. Výstavba zámeckého hotelu v Dolních Břežanech je navíc prvním podobným projektem katolické církve v České republice a není známo, že by se v některém dalším, církví restituovaném objektu něco podobného chystalo. Ani v nedalekých Dobřejovicích, na dalším zámečku ve vlastnictví Arcibiskupství pražského, kde dnes působí základní škola Parentes stavějící na křesťanské morálce.

Včera, 19:23
Prahou sedm „hýbe“ vyhlášené výběrové řízení na nového „šéfa“ Základní školy Fr. Plamínkové. Vedení radnice...
Včera, 17:25
Pražský magistrát svolal na úterý poradu integrovaného záchranného systému kvůli případnému výskytu koroaviru, který se...
Včera, 14:15
I tenhle týden nadržuje folkařům, písničkářům a kotlíkářům vůbec, ale přejme jim to, příroda je...
Včera, 12:01
Mokřady jsou velmi cenné, avšak ohrožené ekosystémy, které významně přispívají k udržování vody v krajině...
Včera, 09:16
Při ulici Rabyňská v Kamýku bylo koncem loňského roku dokončeno nové sportoviště a současně proběhla...
Včera, 08:39
Uzavírky a dopravní omezení. To je první, čeho si v Praze řidič všimne. Aktivistická část...
Včera, 08:04
Bytový komplex Prague Marina II v pražských Holešovicích stojí v aktivní zátopové zóně. Developer získal...
26.1.2020
Hutě, severní část Hloubětína, skrývají jedinečnou baňsko-technickou památku – Fejkovu pískovnu, známou také pod názvem...
Z oslavy nového lunárního roku v Sapě
26.1.2020
V sobotu 18. ledna od 17 do 20 hodin se v libušském areálu obchodního centra...
26.1.2020
“Je sobota 18. ledna. Rock Café na Národní je plné lidí a zábava je v...
Reklama