Domy sloužící radnici Prahy 10 i jejich okolí čeká rekonstrukce

Jednotlivé odbory rozmístěné v několika budovách, nevybavenost kanceláří i prostor pro návštěvníky, nepřívětivé okolí budov a strašidelné pasáže kolem patří k záležitostem, na které si jak návštěvníci radnice Prahy 10, tak ti, kteří tu pracují, dlouhodobě stěžují. Teď se snad konečně mohou těšit na změnu.

Vedení Prahy 10 plánuje kromě rekonstrukce své radnice ve Vršovické ulici za zhruba miliardu korun i úpravy jejího okolí. Jak řekli zástupci městské části, na jaře je v plánu vypsat architektonicko-urbanistickou soutěž na celou oblast sahající od úřadu městské části k nákupnímu centru Eden. Zahrnovat by měla i návrh řešení chátrajícího kulturního domu, o kterém stále nebylo rozhodnuto, zda ho radnice opraví, nebo nechá zbourat.

„Území chápeme jako přirozené centrum Vršovic,“ uvedl místostarosta městské části Martin Valovič (ODS). Dodal, že na soutěži bude městská část spolupracovat s Českou komorou architektů.

K rekonstrukci se mohou vyjádřit i občané

Na území za kulturním domem Eden, který je již sedmnáct let zavřený a chátrá, by podle něj mohla vyrůst nová bytová výstavba. Před obchodním centrem bude od pondělí měsíc umístěn kontejner, kde budou zástupci městské části sbírat podněty obyvatel.

Rekonstrukce radnice by podle starostky Renaty Chmelové (Vlasta) měla být hotova v roce 2024 a bude zahrnovat opravu exteriérů i interiérů rozsáhlého komplexu ze 70. let. Do toho se podle zástupců městské části 30 let téměř neinvestovalo a nyní je v žalostném technickém stavu. Podle místostarosty Martina Sekala (ODS) do suterénů budov zatéká, ve špatném stavu je elektroinstalace a chybí vzduchotechnika, takže v letních měsících teplota v kancelářích výrazně převyšuje 30 stupňů.

Podle Sekala počítá rekonstrukce i například s využitím dešťové vody nebo fotovoltaickými panely na střeše. Úspory na provozu by po rekonstrukci měly dosáhnout desítek milionů ročně, dodal místostarosta.

V době rekonstrukce bude muset být úřad uzavřen, takže se úředníci budou muset dočasně stěhovat. „Stěhovat se chceme v druhé polovině roku 2021, v tuto chvíli probíhá otevřené výběrové řízení na náhradní prostory,“ řekl Sekal.

Kde zaparkovat? Praha 10 zvažuje výstavbu hned dvou parkovacích domů

Dnes, 18:35
Zastupitelstvo Prahy 4 podpořilo na svém zářijovém zasedání návrh na propůjčení Řádu Bílého lva (in...
Dnes, 16:40
Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno....
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Punkeři a rockeři se druhý víkend v září sešli v Branických ledárnách na oslavě 35....
Dnes, 07:55
Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:40
Koronavirová pandemie mění plány Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. To v Tereziánském sále...
Včera, 16:20
Pátá městská část ví, s jakým druhem kriminality se nejčastěji potýkala v loňském roce. Informace vyplývají ze...
Včera, 14:20
Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až...
Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 13:00
Na svátek svatého Václava, 28. září, se bude slavit také 90. výročí vršovického kostela svatého...
Reklama