Dopravní změna v centru. Projedou tudy jen místní

Pražané si možná budou muset zvykat na pro někoho nemilou novinku. Magistrát totiž v souvislosti s úpravami Smetanova nábřeží plánuje změnit dopravní režim. Na obou březích Vltavy by byl zásadně omezen průjezd autem.

Týkalo by se samozřejmě těch motoristů, kteří Smetanovo nábřeží, Křižovnickou, Malostranské náměstí a Karmelitskou projíždějí při cestách po metropoli, nikoliv tedy místních. Nařízení by kontroloval systém na Malostranském a Křižovnickém náměstí, který umí detekovat značky aut. Za porušení by hrozila pokuta. Magistrát argumentuje mimo jiné tím, že Smetanovo nábřeží a Malá Strana jsou nyní tranzitním místem pro automobilovou dopravu. „V centru mají mít Pražané možnost žít a dýchat čistý vzduch a používat hlavně druhy dopravy, které bez emisí přepraví nejvíce lidí. To jsou především tramvaje,“ míní náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Jeho představa novinky je taková, že by se pro rezidenty z Prahy 1, 2 a 5 nic nezměnilo, ostatní by sice mohli do oblasti přijet autem, vrátit by se však museli stejným směrem, jakým přijeli, bylo by jim znemožněno projet skrz centrum města po březích Vltavy.

Hnízdo i potyčka s úředníkem. Boj o javor se vyostřuje

Praha by se stala několikátou evropskou metropolí, která omezí jízdu auty centrem města. Třeba vídeňská dopravní koncepce počítá s tím, že by až na výjimky do centra auta nemohla. A podobně postupují desítky evropských měst, která tak nejen chrání obyvatele svých center, ale také tím chtějí bránit znečišťování ovzduší. Někde jdou dokonce ještě dál a plánují zákaz vjezdu nejdříve dieselů. Jenže Pražané z ostatních částí hlavního města se logicky obávají toho, že se sice vyprázdní centrum, ale o to víc zahltí jiné už tak velmi vytížené dopravní tepny, a také toho, že se centrum vyprázdní na úkor lidí, kteří v něm nežijí. Úprava dopravního režimu v centru souvisí s revitalizací pravého břehu Vltavy. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy má v ruce koncepci, která se týká břehu Vltavy od Veleslavínovy ulice po ulici Myslíkovu, jejíž součástí je i navrhovaná revitalizace lokality Smetanovo nábřeží x Karoliny Světlé, zvané Anenský trojúhelník.

„Nynější podoba Smetanova nábřeží a Anenského trojúhelníku má nevyužitý potenciál. Věřím, že budoucí úprava dopravního režimu ve prospěch občanů a revitalizace těchto míst s jedinečným geniem loci přímo na břehu Vltavy přispěje ke zkulturnění celé lokality,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

V návrhu se počítá například se vznikem nových míst pro trávení volného času v centru Prahy, nových tramvajových zastávek, míst se stromy či vodními prvky. Vznikla by například nová zastávka Karlovy lázně směrem ke Staroměstské, zastávka na Smetanově nábřeží by se naopak měla zrušit a linka 17 by stavěla na Masarykově nábřeží.

V souvislosti s revitalizací Smetanova nábřeží se však objevil i spor, Praha 1 totiž chtěla kácet celkem čtyři stromy a keře v Anenském trojúhelníku a měla na to i povolení. Jenže místní se postavili proti a ubránili vzrostlý javor u Smetanova nábřeží. A radnice nakonec ustoupila. „Vnímám vzrušenou debatu, která se v posledních dnech rozběhla na sociálních sítích v souvislosti se zahájením revitalizace a zpřístupnění čapadla u Novotného lávky. Proto jsem rozhodl nyní odložit kácení stromu na Smetanově nábřeží, aby mohl být prostor pro jednání se zástupci HMP i občany,“ uvedl starosta Petr Hejma.

21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama