Dostihová sezona ve Velké Chuchli vyvrcholila jubilejním 100. Českým derby

Koncem minulého týdne se na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli uskutečnilo 100. České derby. Závod letos unikátní pro své jubileum je jedním z vrcholů dostihového kalendáře každý rok. Ve Velké Chuchli se koná tradičně, běžně v červnovém termínu, během své historie se jen jednou uskutečnil v Karlových Varech a jednou v Mostě.

Derby je pro koně prestižní zkouškou. Mohou se ho totiž zúčastnit pouze jednou za život, a to, když jsou tříletí. Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých koní – Velkou jarní cenou a St. Leger – tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. Jedinečné je také pro to, že s celkovou dotací 2 milionů korun jde o nejbohatší klasický dostih ve střední Evropě.

Jako favorit do letošního derby vstupoval slovenský hřebec Opasan v kurzu 2,5:1. Celkem se na start postavilo 16 koní – 13 hřebců a 3 klisny. Opasan byl letos neporažený a také pro derby zvolil žokej Radek Koplík tradiční taktiku, kdy se zařadil na konec pole a útok na prvenství si nechal až na závěr dostihu. A zadařilo se. Drtivá koncovka přinesla Opasanovi s Koplíkem v sedle vítězství. Trať dlouhou 2400 metrů zvládl za 2:33.36.

Císař sesedl z koně a šel na pivo. Příběh starého domu z Dlouhé ulice

Opasan trénovaný Jozefem Chovancem se stal teprve druhým koněm ze Slovenska, který od rozdělení federace dokázal derby vyhrát. Navázal tak na 22 let staré vítězství Temirkanova. „Jsem šťastný, vybral jsem si ho a měl jsem štěstí,“ radoval se v cíli žokej Koplík. „Je výjimečný, jezdili jsme ho čtyřikrát a čtyřikrát vyhrál,“ pokračoval šťastný vítěz, „věřím, že tohle ještě zdaleka není konec,“ zakončil s nadějí v hlase Koplík.

Doprovodný program se nesl v duchu první republiky

České derby bylo vrcholem nejen letošního dostihového kalendáře, ale také sobotního programu ve Velké Chuchli. Nešlo totiž o jediný dostih. Na programu bylo celkem osm dostihů, z nichž České derby na řadu přišlo jako sedmé.

Vzhledem k jubileu 100 let od prvního Českého derby byl připraven pro diváky také bohatý doprovodný program v duchu první republiky. K vidění byla módní přehlídka, taneční vystoupení a zahrála swingová kapela. Konal se také speciální dostih poníků a na místě byl i tematický fotokoutek. Pořadatelé mysleli také na děti, pro které připravili venkovní hřiště s atrakcemi a krytý dětský koutek v prostorech tribuny. Děti si mohly vyzkoušet také jízdu na ponících zdarma.

Celý den provázelo příjemné počasí, i proto bylo na závodišti ve Velké Chuchli plno a diváci, kteří přišli pozdě, už se do vyprodaného areálu nedostali. Ti, kteří se na tribunu vešli, nelitovali. Vrchol letošní dostihové sezony ve Velké Chuchli jim totiž přinesl parádní podívanou a záživný program na celé odpoledne

Dnes, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Dnes, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Včera, 18:20
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
Včera, 14:20
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
Včera, 12:20
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
Včera, 11:00
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Včera, 07:35
Na řešení dopravní situace v ulici Za Strahovem v oblasti památkové zóny Tejnka se mohou...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
21.10.2020
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
21.10.2020
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
21.10.2020
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Reklama