Dotace pro sociální služby. Ministři diskutují již měsíc

O penězích, které mají poskytovatelům sociálních služeb pomoct uhradit výdaje na ochranu před koronavirem, bude vláda rozhodovat až ve čtvrtek. Z mimořádných dotací by se měly zaplatit i odměny pro pracovníky. Zatím není jasné, která zařízení budou mít na dotace nárok podle zřizovatelů. „Shoda je na tom, že musíme odměnit tyto lidi, protože byli v první linii,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) bez bližšího upřesnění.

Podle návrhu úřadu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by zaměstnanci v sociálních službách podle druhu práce a rizika nákazy měli dostat příplatek od 15 000 do 45 000 korun hrubého za měsíc. Celkové dotace by činily do konce dubna nejvýš 9,37 miliardy korun, spočítal resort práce. Maláčová by téma chtěla probrat na koaliční schůzce, na tiskové konferenci upozornila, že na toto téma diskutují ministři již měsíc.

Vláda o dotacích začala jednat v pátek. Maláčová doufá, že kabinet podporu pro sociální služby schválí. Ministryně Schillerová již dříve řekla, že je připravena peníze pro sociální služby uvolnit, ale chce ještě diskutovat „o parametrech“.

Podle ministerstva práce je nynější situace srovnatelná s dopady živelní pohromy. Resort poukazuje na to, že stejně jako při povodních platí v Česku nouzový stav. Vláda ho vyhlásila 12. března. Do seniorských domovů a dalších zařízení nesmí od 10. března návštěvy. Od 16. března přestaly fungovat stacionáře a další sociální služby. Od 19. března klienti v domovech nemohou opouštět areály. V některých zařízeních personál zůstává s obyvateli, domů po práci nechodí.

Situace v Karlovarském kraji je jiná než ve zbytku republiky. Chtějí požádat o pomoc vojáků

Podle Maláčové si odměnu nezaslouží jen ti, kteří pracují s nakaženými, ale i ostatní personál. Zmínila třeba kuchařky či uklízečky. Resort uvedl, že při stanovení částek vycházel z průměrných odměn ve veřejné sféře.

Kdyby o prostředky na odměny žádali všichni provozovatelé, kteří nemuseli uzavřít provoz a dál fungují, výdaje by činily 8,04 miliardy korun. Ministerstvo poukazuje na to, že část zaměstnanců je ale v karanténě, na ošetřovném či odpracuje méně hodin. Podle podkladů pracuje v sociálních službách přes 144 800 lidí. Z nich 96 800 se o potřebné stará přímo. Za březen by odměny mohly vyjít maximálně na 3,16 miliardy, za duben pak nejvýš na 4,88 miliardy korun.

Odměny 30 000 či 45 000 korun za měsíc by měly podle návrhu dostat i zdravotní sestry, které pracují v sociálních službách. Těch je 7 185. Pro ně by bylo potřeba 472,48 milionu korun. Peníze by mělo obstarat ministerstvo zdravotnictví.

Nepřijato podle krizového zákona. Lidé v Praze podali na dvě desítky oznámení

Dotační sumu na zvýšené výdaje na roušky, štíty, dezinfekce, čistící prostředky, potraviny, internet, energie, karanténu či úpravu prostor kvůli nákaze ministerstvo spočítalo na 1,33 miliardy korun. Náklady by bylo potřeba doložit. Ministerstvo plánuje, že by se žádosti o peníze mohly podávat od 5. května do 6. června. Vyhodnotily by se do 20. června. Výplata peněz by se uskutečnila do 15. července.

vera/čtk

Včera, 17:40
Muzeum literatury, které vzniká jako součást Památníku národního písemnictví (PNP), otevře svoji expozici v roce...
Včera, 17:00
Za jídlo přes rozvoz utratí Pražané průměrně 220 až 300 korun. K nejoblíbenějším objednávaným jídlům...
Včera, 16:20
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 16:20
Matce šesti dětí z Prahy uložil soud za dlouhodobé týrání jejích dvojčat pět let vězení....
Včera, 15:00
Není příliš vzhledná a do prostoru Ortenova náměstí se nehodí. To je ve zkratce kritika,...
Včera, 14:20
Jako jeden z posledních v Praze byl 12. listopadu vypuštěn chaberský Prostřední rybník. Období výlovů...
Včera, 13:00
Cenově dostupných bytů je v Praze nedostatek. Pomůže rozšíření fondu obecních bytů či výstavba na...
Včera, 12:20
Národní knihovna v Praze neotevře okénko pro kontakt se čtenáři, přestože s pondělním přechodem České...
Včera, 11:00
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší...
Včera, 09:40
Dvakrát se vdala a dvakrát rozvedla s jedním Josefem Vinklářem, když začala na prahu padesátky...
Včera, 08:59
Torzo Koněvova pomníku v pražském Bubenči obklíčila ohrada, za kterou se objevili dělníci a stroje....
Reklama