DPP: Nepovede-li se obnovit retrolinka 23 příští rok, hrozí odstavení až 16 retro vozů

Koronakrize vyřadila v Praze z provozu tramvajovou retrolinku 23. Ta byla od roku 2017 speciální svým provozem legendárních retro tramvají T3 a zároveň pomáhala kapacitně přetížené lince 22, jelikož její trasa vedla přes historické centrum k Pražskému hradu. Jaký bude další osud retrolinky a především retro vozů?

„Existují návrhy na částeční obnovení jejího provozu, diskutujeme je s HMP i ROPIDem, nicméně žádný konkrétní plán zatím nebyl schválen. DPP je na obnovení provozu nostalgické linky 23 kapacitně připraven, vozový park pro ní zatím udržujeme, vozy vypravujeme prioritně na linku 2 (2 pořadí/vozy o pracovních dnech, 1 pořadí/vůz o víkendech), ad hoc také na linky vozovny Hloubětín, např. 5 nebo 15,“ sdělil pro dopravní magazín MHD86.cz Daniel Šabík, vedoucí komunikace DPP a dodává: „My bychom byli rádi, aby linka 23 opět jezdila, i když v omezeném rozsahu, např. pouze o víkendech nebo v době, kdy je otevřeno Muzeum MHD. Linka si za dobu svého fungování získala určité povědomí, je to jedna z atrakcí, která k Praze patří. Bude záležet na tom, jestli se podaří oživit turistický ruch v Praze a jak bude vypadat MHD v Praze na podzim a v příštím roce, o jejíž podobě se vedou jednání.“

Zatímco provoz retrovozů na lince 2 je stabilní, na linkách 5 a 15 jsou k vidění už jen zřídka. Snaha je vozy kilometricky šetřit a vypravovat je pouze pro zachování v provozuschopném stavu. Dlouho vyhlížený provoz tramvají T2 nastal o letních prázdninách. „Retrovozy T2 se snažíme vypravovat na linku 2 hlavně o sobotách resp. ve středu, tj. v době kdy je otevřeno Muzeum MHD, ale zatím v ad hoc režimu. Pravidelnější provoz zatím neplánujeme do doby než bude zřejmé, jestli a v jaké podobě bude obnovena nostalgická linka 23,“ říká Daniel Šabík.

Muzeum MHD má nový exponát. Českoamerický trolejbus

Dopravní podnik si zatím drží poměrně velký vozový park pro retrolinku 23. „Na nostalgickou linku 23 máme k dispozici 24 vozů + několik rezervních, které by bylo možné po určitých úpravách také využívat. Z toho 5 vozů je opravených resp. na 2 v současnosti probíhá generálka v opravnách EKOVA v Ostravě (jedná se o vozy T3SUCS ev. č. 7269 a T3M ev. č. 8042), na kterou máme podepsaný kontrakt. Další 3 vozy jsou ve velmi dobrém stavu, nevyžadují generální opravu,“ informuje Daniel Šabík.

Pokud se nepovede obnovit provoz retrolinky 23 v blízké době, obavy o retro tramvaje jsou na místě. „Zbylých 16 vozů nutně potřebuje opravy, hrozí jim propadnutí revizí a zkoušek či konec TBZ. V tomto stavu je bez pravidelného provozu nemůžeme dlouhodobě udržovat. V případě, že se provoz nostalgické linky 23 nepodaří obnovit nejpozději na příští sezónu, budeme nuceni postupně až 16 vozů odstavit. Případné obnovení jejich provozu by bylo složité, časově i nákladově náročné,“ naznačuje případný vývoj Daniel Šabík.

„Jízdné“ se v Praze zdražuje každoročně

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Včera, 12:44
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
4.8.2020
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Reklama