DPP: Nepovede-li se obnovit retrolinka 23 příští rok, hrozí odstavení až 16 retro vozů

Koronakrize vyřadila v Praze z provozu tramvajovou retrolinku 23. Ta byla od roku 2017 speciální svým provozem legendárních retro tramvají T3 a zároveň pomáhala kapacitně přetížené lince 22, jelikož její trasa vedla přes historické centrum k Pražskému hradu. Jaký bude další osud retrolinky a především retro vozů?

„Existují návrhy na částeční obnovení jejího provozu, diskutujeme je s HMP i ROPIDem, nicméně žádný konkrétní plán zatím nebyl schválen. DPP je na obnovení provozu nostalgické linky 23 kapacitně připraven, vozový park pro ní zatím udržujeme, vozy vypravujeme prioritně na linku 2 (2 pořadí/vozy o pracovních dnech, 1 pořadí/vůz o víkendech), ad hoc také na linky vozovny Hloubětín, např. 5 nebo 15,“ sdělil pro dopravní magazín MHD86.cz Daniel Šabík, vedoucí komunikace DPP a dodává: „My bychom byli rádi, aby linka 23 opět jezdila, i když v omezeném rozsahu, např. pouze o víkendech nebo v době, kdy je otevřeno Muzeum MHD. Linka si za dobu svého fungování získala určité povědomí, je to jedna z atrakcí, která k Praze patří. Bude záležet na tom, jestli se podaří oživit turistický ruch v Praze a jak bude vypadat MHD v Praze na podzim a v příštím roce, o jejíž podobě se vedou jednání.“

Zatímco provoz retrovozů na lince 2 je stabilní, na linkách 5 a 15 jsou k vidění už jen zřídka. Snaha je vozy kilometricky šetřit a vypravovat je pouze pro zachování v provozuschopném stavu. Dlouho vyhlížený provoz tramvají T2 nastal o letních prázdninách. „Retrovozy T2 se snažíme vypravovat na linku 2 hlavně o sobotách resp. ve středu, tj. v době kdy je otevřeno Muzeum MHD, ale zatím v ad hoc režimu. Pravidelnější provoz zatím neplánujeme do doby než bude zřejmé, jestli a v jaké podobě bude obnovena nostalgická linka 23,“ říká Daniel Šabík.

Muzeum MHD má nový exponát. Českoamerický trolejbus

Dopravní podnik si zatím drží poměrně velký vozový park pro retrolinku 23. „Na nostalgickou linku 23 máme k dispozici 24 vozů + několik rezervních, které by bylo možné po určitých úpravách také využívat. Z toho 5 vozů je opravených resp. na 2 v současnosti probíhá generálka v opravnách EKOVA v Ostravě (jedná se o vozy T3SUCS ev. č. 7269 a T3M ev. č. 8042), na kterou máme podepsaný kontrakt. Další 3 vozy jsou ve velmi dobrém stavu, nevyžadují generální opravu,“ informuje Daniel Šabík.

Pokud se nepovede obnovit provoz retrolinky 23 v blízké době, obavy o retro tramvaje jsou na místě. „Zbylých 16 vozů nutně potřebuje opravy, hrozí jim propadnutí revizí a zkoušek či konec TBZ. V tomto stavu je bez pravidelného provozu nemůžeme dlouhodobě udržovat. V případě, že se provoz nostalgické linky 23 nepodaří obnovit nejpozději na příští sezónu, budeme nuceni postupně až 16 vozů odstavit. Případné obnovení jejich provozu by bylo složité, časově i nákladově náročné,“ naznačuje případný vývoj Daniel Šabík.

„Jízdné“ se v Praze zdražuje každoročně

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Včera, 18:20
Původní plán, že se tramvajová trať protáhne až přímo na Budějovické náměstí, jak tomu bylo...
Včera, 17:00
Nejpozději do konce měsíce mohou podnikatelé, kteří si pronajímají nebytový prostor od šesté městské části,...
Včera, 16:13
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 16:13
Záměrem této aktivity je do praxe pražského školství přinést ty nejmodernější technologie. Postupně je budováno...
Včera, 15:00
Radní Filip Vácha (TOP 09) prý pochybil při správě majetku městské části. Proto opoziční politik...
Včera, 13:00
Praha měla jediný požadavek, a to přítomnost primátora Zdeňka Hřiba v Ústředním krizovém štábu. Šéf...
Včera, 11:00
Za první necelé čtyři týdny si výstavu s poklady z egyptských archeologických nalezišť přišlo do...
Včera, 09:40
To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice představí Národní technická knihovna....
Včera, 08:59
Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce...
Včera, 07:35
Od poloviny října se na revitalizované Sofijské náměstí v Praze – Modřanech vrátí farmářské trhy.
23.9.2020
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Reklama