DPP začíná dezinfikovat ozonem i autobusy, mezi prvními jsou ty, které jezdí na letiště

Pražský dopravní podnik začal o víkendu dezinfikovat ozonem autobusy. V první fázi se jedná o autobusy v garážích Kačerov a Řepy. Tramvaje už téměř všechny dezinfekcí ozonem prošly.

Ještě koncem února nebyla dezinfekce autobusů DPP v plánu a leckdo se podivoval, proč se opatření týká jen tramvají. „DPP používá dezinfekci při každém z pravidelných úklidů autobusů či metra, nicméně dezinfekce ozónem se v této chvíli týká „pouze“ všech našich tramvají,“ sdělila koncem února pro MHD86.cz tisková mluvčí DPP Aneta Řehková.

O větší dezinfekci autobusů žádala začátkem března Bezpečnostní rada MČ Prahy 6. Především šlo o linky 119 a 191, které jezdí na ruzyňské letiště.

Dezinfekci autobusů ozónem dopravní podnik neplánuje, ozónem dezinfikuje jen tramvaje

Dopravní podnik počítá s „ozonizací“ autobusů ve všech garážích. Kromě Řep a Kačerova deponuje dopravce autobusy ještě v Hostivaři, na Klíčově a ve Vršovicích. Zároveň jedná DPP o provádění tohoto typu dezinfekce v soupravách metra.

Tato metoda účinně odstraňuje viry, bakterie, houby, původce zápachu a je několikanásobně účinnější než dezinfekce běžnými chemickými prostředky, které DPP při úklidech denně používá. Záměrem DPP je nicméně zavést do svých úklidových postupů nejnovější technologie dezinfekce vozů na bázi nanopolymerů, které od pátku testuje ve dvou tramvajích a jednom autobusu.

STREAM: záznam z tiskové konference vlády z neděle 23:00h

„Je to další z našich preventivních opatření, kterými chceme přispět ke zvýšení komfortu a pocitu bezpečí cestujících. Jednáme i s dodavatelem úklidu souprav metra, ve kterých chceme dezinfekci ozonem provést také. Naším cílem je nicméně v oblasti úklidů a dezinfekce do budoucna využívat moderní a k povrchům šetrnější postupy, účinné na dlouhodobější bázi,“ řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodal: „V této chvíli jsme schopni denně ošetřit ozonem zhruba 40 autobusů v závislosti na provozních požadavcích.“

Dezinfekce jednoho standardního 12metrového autobusu ozonem zabere minimálně půlhodinu. Na jedno vozidlo jsou potřeba dva generátory „aktivního kyslíku“ O3 s výkonem 7 g ozonu za hodinu. Po aplikaci ozonu je nutné z bezpečnostních důvodů minimálně 30 minut vozidlo nechat vyvětrat, aby koncentrace aktivního kyslíku klesla na přijatelnou úroveň, ve vysokých koncentracích je pro člověka toxický.

Vzhledem k plynnému skupenství se ozon dostane do každé spáry, do všech pórů v interiéru vozidla. Jeho účinek je několikanásobně vyšší než běžná chemická dezinfekce. Zatímco účinnost konvenčních dezinfekčních prostředků např. na bázi chloru se udává v řádu desítek minut, u ozonu jsou to dny.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Dnes, 16:45
Projekt administrativního komplexu Masaryk Centre 1 získal územní rozhodnutí od stavebního úřadu Prahy 1. Obří...
Dnes, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Dnes, 08:57
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Dnes, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Reklama