Nebezpečný azbest děsí okolí. Stavební firma se tomu brání

Záběry dělníků zahalených oblakem prachu vrtajících do stěn hotelu InterContinental rozbouřily emoce veřejnosti. Stavba ze 70. let v sobě totiž obsahuje 35 tun karcinogenního azbestu a spolek Občané Prahy 1 s podporou některých politiků obvinili Metrostav, že nedodržuje předpisy nutné při nakládání s touto nebezpečnou látkou. Ohrožené jsou podle něj především děti z nedaleké školy. Metrostav, majitelé hotelu i hygiena ujišťují veřejnost, že je vše v pořádku. Expertka na azbest Zoja Guschlová upozorňuje, že kontrola práce s azbestem je nedostatečná po celé ČR.

Bývalý pětihvězdičkový hotel InterContinental prochází rozsáhlou rekonstrukcí, během které z něj stavební dělníci odstraňují desky obsahující azbestová vlákna, která při vdechnutí způsobují rakovinu. Spolek Občané Prahy 1 je přesvědčený, že Metrostav, který stavební práce provádí, by měl hotel hermeticky uzavřít, aby ve vzduchu poletující vlákna nikoho neohrozila, zejména ne děti z 50 metrů vzdálené školy.

Do azbestu nevrtají

Metrostav se ale brání, že v InterContinentalu společnost AQUATEST už celkem třikrát měřila koncentrace azbestových vláken ve vzduchu, a ani v jednom případě nedošlo k překročení zákonných limitů. „Pro demontáž azbestu na fasádě jsme zvolili nejvhodnější a nejšetrnější metodu v otevřeném kontrolovaném pásmu. To znamená, že panely obsahující azbest demontujeme i s ocelovým rámem jako celek a do samotného azbestu vůbec nezasahujeme,“ vysvětlil zástupce Metrostavu Martin Sirotek. Likvidace těchto panelů podle něj proběhne zcela mimo stavbu. Navíc, pro uklidnění veřejnosti, se stavebníci rozhodli namísto bezbarvého fixačního prostředku k zapouzdření panelů využívat prostředek modré barvy, aby tak nebylo pochyb o tom, že materiál je skutečně penetrován a neporušen. V místech demontáže také instalují výkonné odsavače prachu a nadále nechají opakovaně a pravidelně měřit koncentraci azbestových vláken v ovzduší.

O tom, že na azbest pravděpodobně při rekonstrukci narazí, věděl Metrostav už od počátku stavebních prací. Podle náměstka pražského primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) měla většina významných budov z období, kdy InterContinental postavili, tedy v 60. a 70. letech, experimentální charakter a architekti a inženýři při jejich návrhu a stavbě testovali různé materiály a technologie. „Azbest se v těchto stavbách používal zpravidla z protipožárního důvodu,“ vysvětlil Hlaváček. Kvůli azbestu Metrostav vše projednal s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy, a ta tvrdí, že Metrostav postupuje dle předpisů a nikoho neohrožuje. Oznámení o práci s azbestem na InterContinetalu obdržela již 1. března a od té doby tam provedla tři kontroly. Při dvou závady nezjistila a výsledky třetí kontroly se zatím vyhodnocují.

Pražští radní odmítli stavbu u hotelu Intercontinental. Střet zájmů, tvrdí developer

„Stěžejní je zásada, že technologické postupy používané při zacházení s azbestem nebo materiálem obsahujícím azbest, včetně odstraňování, musí být upraveny tak, aby se předcházelo uvolňování azbestového prachu do okolního prostředí,“ vysvětlil Našemu REGIONU tiskový mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík. „Materiál s obsahem azbestu na hotelu InterContinental je obsažen v opláštění výtahové šachty a ve fasádě objektu v obvodových panelech. Obvodový panel se skládá z dvou azbestocementových desek s vnitřní izolací uprostřed, uložených v ocelovém rámu, který je pomocí vnějších úchytů kotven na ocelovou konstrukci. Pokud jde o odstraňování obvodových panelů, které se demontují v místě ocelového rámu, tedy bez jakéhokoliv zasahování do azbestocementových desek, je možné obvodové panely odstraňovat bez vytvoření hermeticky uzavřeného kontrolovaného pásma za dodržení dalších opatření, například enkapsulace, což je postřik odpovídajícím fixačním přípravkem,“ řekl Boublík.

Chybí kontrola

Spolek Občané Prahy 1 v návaznosti na obhajobu Metrostavu a hygieny svolal na pražském magistrátu setkání s expertkou na azbest Zojou Guschlovou, která na ní upozornila na celorepublikovou systémovou nedostatečnost kontrolních mechanismů při práci s azbestem a na zcela nedostatečné pravomoci hygienických stanic. „Neexistuje mechanismus, který by nestranně a objektivně kontroloval postup sanace azbestu. To je hendikep naší legislativy, “ říká jediná soudem uznaná znalkyně se specializací na azbest v ČR Zoja Guschlová. Záběry se stavby, které 28.5. zveřejnil deník Právo komentovala jako neomluvitelné poškozování zdraví a životního prostředí.

Nedostatek kontrolních mechanismů znepokojuje i spolek Občané Prahy 1. „Vyjádření společnosti Metrostav jde správným směrem, protože slibuje zvýšení bezpečnosti při zacházení s azbestem. Na druhé straně nás znepokojuje nedostatek kontrolních mechanismů při odstraňování 35 tun azbestu jak ze strany Metrostavu, tak pražské hygieny,“ řekl Našemu REGIONU zástupce spolku Tomáš Bajusz. „Například teprve až po našich opakovaných varováních Metrostav vybavil dělníky povinnými ochrannými oděvy. Vnímáme to tak, že Metrostav napravuje svá pochybení, ke kterým dle našeho názoru na stavbě doposud docházelo,“ dodal.

Majitelem hotelu je investiční společnost R2G miliardářů Pavla Baudiše, Eduarda Kučery a Oldřicha Šlemra. Ti už na Bajusze podali trestní oznámení. Podle něj je ale naprosto legitimní starat se  o zdraví své rodiny i všech, kdo žijí v jejím okolí v situaci, kdy se děje něco, co by je mohlo ohrozit. Kvůli výše vzneseným podezřením při rekonstrukci InterContinentalu hodlá celou věc prověřit Česká inspekce životního prostředí. Ze stejného důvodu bude šetřit rovněž demolici někdejších Michelských pekáren v minulém roce.

Zdroj: Vlastní investigace

Tento článek pochází z webu Vaše Praha.
Dnes, 12:01
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
Reklama