Dům jako kosmická loď. Kde v Praze stojí?

Další fotky

Tvrdá realita zasáhla obyvatele původní dělnické kolonie Tejnka nedaleko Pražského hradu. Zdejší obyvatelé, kteří se úporně snaží zachovat ducha tohoto místa, jsou zděšení stavbou, která je teď doslova nalepená na původní zástavbě. Navíc připomíná spíš kosmickou loď. Takže, kde udělal tesař chybu? Nebo spíš architekt?

Samozřejmě, že výstavba vyvolala bouřlivou diskuzi, a to nejen místních, ale i těch, kteří si užívali tradiční charakter dělnické kolonie. Stavbu tak na internetových diskuzích častují nejrůznějšími nadávkami a přezdívkami. Nejvíce na ni asi sedí poznámka místního, že vypadá jako z béčkového hororu. Ale najdou se i tací, kteří stavbu vítají jako oživení původní čtvrti. Faktem však zůstává, že by se pro ni jistě našlo místo v modernější čtvrti, kam by svým vzezřením zapadla o dost lépe.

Praha chce změnit Kulaťák. Uděláme z něj druhý Trafalgar?

Historie původní dělnické kolonie, která je dnes součástí Břevnova, sahá až do středověku. Tejnka je městská památková zóna v Břevnově v Praze 6. Na jejím místě stával dříve stejnojmenný dvůr a osada. Ta v 1. polovině 19. století zanikla a stala se součástí Břevnova.

Angažovaní obyvatelé dělnické kolonie vytvořili Sdružení Tejnka, které se stará o vzhled čtvrti a zastává se také zájmů místních obyvatel. Jde jim to dobře, daří se jim prosadit menší i větší úpravy, ale pokud jde o developery, je situace složitější. Kolonii momentálně trápí rozsáhlá zástavba, která narušuje původní charakter čtvrti. Sdružení nyní řeší kauzu ohledně bývalého legendárního fotbalového hřiště, na kterém mají vyrůst další domy. Před pár měsíci si zase obyvatelé naposledy vypili pivo v restauraci Na Závěrce, která ukončila provoz, a dům odkoupil někdo jiný.

FOTO: Tejnka – kosmická loď

Tejnka – kosmická loď - Kosmická loď v tejnce (4)Tejnka – kosmická loď - objekt v roce 2017Tejnka – kosmická loď - Tejnka (2)Tejnka – kosmická loď - Tejnka (1)Tejnka – kosmická loď - Tejnka (6)
Další fotky
Tejnka – kosmická loď - Kosmická loď v tejnce (6)Tejnka – kosmická loď - Kosmická loď v tejnce (5)Tejnka – kosmická loď - Kosmická loď v tejnce (3)Tejnka – kosmická loď - Kosmická loď v tejnce (2)Tejnka – kosmická loď - Kosmická loď v tejnce (1)Tejnka – kosmická loď - Kosmoloď (3)Tejnka – kosmická loď - Kosmoloď (1)Tejnka – kosmická loď - Kosmoloď (2)Tejnka – kosmická loď - Tejnka (5)Tejnka – kosmická loď - Tejnka (3)

I přesto, že je v dnešní době čím dál těžší udržet původního genia loci historicky zachovalých míst, se místní nevzdávají a o svou klidnou čtvrť, kde kvetou sousedské vztahy a zastavil se zde čas, nadále bojují s velkým zapálením. Nezbývá nám než jim fandit.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

 

Dnes, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
Včera, 15:24
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
Včera, 14:52
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:52
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Včera, 10:42
Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i...
Včera, 07:00
Novorenesanční budovu někdejšího benediktského kláštera nedaleko zahrady Kinských čeká velkolepá budoucnost. Ze zanedbaného bývalého poštovního...
Včera, 06:30
Slavný chirurg Jan Pirk koncem června letošního roku odchází z funkce přednosty kardiocentra pražského IKEM....
16.5.2021
Velkou atrakcí jubilejní výstavy se stala Česká chalupa. Odpovídala dobovému zájmu o „lidové umění“, i...
16.5.2021
S Václavem Štětinou, šéfem firemního bankovnictví Raiffeisenbank, jsme mluvili o tom, jak se změnilo fungování...
rozvodněný Botič
15.5.2021
Dobrodruh na kánoii se ve večerních hodinách plavil na pražské říčce Botič.
přívoz
15.5.2021
V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina...
Reklama