Dva se perou, ale nikdo se nesměje. Spory kvůli Sofijskému náměstí pokračují

Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v září předvedlo v nové úpravě jako živé místo zvoucí k setkávání, místo, kde se budou konat farmářské trhy a jiné akce, na kterých se budou scházet sousedé a přátelé. To se zčásti naplnilo, zároveň se ale náměstí stalo ringem, kde si názory a invektivy vyměňují jak bývalé a současné vedení radnice, tak i média.

Architekti David Kraus a Alena Popelová z ateliéru Architektura k místu přistupovali s tím, že jde o centrální prostor Modřan, kde je pošta, obchody, služby. Chtěli tedy navrhnout velký prostor, kudy lidé jen neprocházejí, ale ke kterému mají vztah. Komunitnímu charakteru a společné představě odpovídal i nápad s plochami, kam si lidé mohli otisknout svoji ruku nebo nohu stejně jako různé nápisy, které plochu zdobí. Nové náměstí bylo slavnostně uvedeno do provozu začátkem loňského září. Změna viditelná na první pohled je ohromující – prostor zkrásněl a opravdu ožil, přibyly tady stromy, nové lavičky, vodní prvky.

Problémy ale na sebe nenechaly dlouho čekat. Náměstí je deklarované jako bezbariérové, rychle se ale ukázalo jako plné překážek pro zrakově postižené, vozíčkáře, ale i starší osoby nebo ty, které mají potíže s chůzí. Na základě podnětů místních se věcí už na podzim začala zabývat Národní rada osob se zdravotním postižením a po několika měsících vydala ke stavbě, která přišla téměř na padesát milionů korun, kritickou zprávu. Na téměř padesáti stranách vypočítává všechny nedostatky – neoznačení překážek, chybějící zábradlí, madla, ostré hrany, prostorové optické klamy a nevhodně řešené vodicí linie pro nevidomé a slabozraké.

Modřany se mění. Sofijské náměstí obsadili dělníci

My ne, to oni!

Na sociálních sítích i v médiích vypukla bitka. Bývalí i současní představitelé si navzájem vyčítají tu nedostatky původního zadání a projektu, tu neschválené změny při stavbě, mezitím se hledá vina u architektů. Ti se brání, že zadání dodrželi. Co se tedy vlastně stalo? Podle architekta Krause, který celé náměstí navrhoval, došlo při rekonstrukci k několika nepředvídaným situacím. Po odhalení podloží náměstí se ukázalo, že rozvody inženýrských sítí jsou výškově a půdorysně uloženy jinak, než uváděly podklady od provozovatelů. Proto byly při realizaci nutné úpravy oproti schválené projektové dokumentaci.

K některým úpravám původního projektu nová radnice přistoupila i z finančních důvodů – například původně plánovanou kamennou dlažbu nahradil beton, čímž se ušetřily desítky milionů korun. Dobrá zpráva je, že nedostatky, které náměstí vytýká Národní rada osob se zdravotním postižením, se dají odstranit či napravit. Špatná zpráva bohužel ta, že si to vyžádá čas a další finance, i když něco bude napraveno v rámci reklamací.

Oprava Libeňského mostu se oddaluje. TSK chce kvalitní nabídky

Není na světě člověk ten……

aby se zalíbil lidem všem, říká české přísloví. A tak kromě nedostatků, které celé stavbě oprávněně vytýká Národní rada osob se zdravotním postižením, jsou sociální sítě plné kritiky k celému pojetí nového náměstí. Výtky se snesly například na odpočinkové místo Alea, o kterém se někteří místní vyjadřují jako o hromadě zapomenutého stavebního materiálu. Jde o soustavu kostek různé výšky – pro někoho nevzhledná hromada betonu, pro jiného místo, kam se může posadit i větší skupinka lidí.

A závěrem ještě jedno přísloví – Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Stačí se podívat, jak náměstí vypadalo před rekonstrukcí, a porovnat ho se současným stavem. Přestaňte se tlouct po hlavách, vážení – minulému vedení radnice patří dík za to, že projekt rozjela, současnému vedení za to, že ho dotáhla dokonce. A klobouk dolů před architekty, kteří zapomenutý chodník, po kterém se jen procházelo, proměnili ve skutečné náměstí.

Včera, 16:12
Národní knihovna se stala v noci na dnešek terčem kybernetického útoku. Po zjištění útoku knihovna...
Včera, 15:55
Město u Prahy, které bylo třikrát po sobě vyhodnoceno jako nejlepší místo pro život z...
Včera, 15:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:02
Policie se zabývá případem, kdy muž ukradl zboží z boxů výdejního místa v Roztokách u...
Včera, 14:45
Policie v minulém týdnu zadržela nebezpečného recidivistu, který od začátku letošního roku páchal v Praze...
Včera, 14:18
Radnice Prahy 1 vyzvala magistrát, aby vyhláškou zakázal prodej alkoholu ve večerkách po 22:00. Do...
Včera, 12:46
Za první čtvrtletí letošního roku se v pražských hromadných ubytovacích zařízeních v meziročním srovnání snížilo...
Včera, 11:52
Klidná pracovní neděle se policii rázem změnila v nebezpečnou akci. Zdrogovaný motorkář kličkoval ulicemi Prahy...
Včera, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
17.5.2021
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
17.5.2021
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Reklama