Egyptské nálezy Pražany zajímají. V muzeu je vidělo už 17 tisíc návštěvníků

Za první necelé čtyři týdny si výstavu s poklady z egyptských archeologických nalezišť přišlo do Národního muzea v Praze prohlédnout zhruba 17 tisíc lidí.

Výstava Sluneční králové začala v Historické budově Národního muzea 31. srpna a potrvá do 7. února příštího roku, otevřeno je každý den.

Výstava se připravovala dlouhá léta, naposledy ji zbrzdil koronavirus. Vystavený soubor zahrnuje 300 exponátů včetně 80 předmětů nalezených českou expedicí v archeologické lokalitě Abúsír, kde čeští vědci působí už pět desítek let. Výstava také připomíná loňských sto let české egyptologie.

Uspořádání výstavy česká vláda podpořila přibližně 50 miliony korun, ministerstvo kultury jako zřizovatel Národního muzea počítalo s tím, že 30 milionů korun by se mělo vrátit na tržbách.

Severoafrická země, kde čeští archeologové a egyptologové působí desítky let, do Česka výjimečně zapůjčila velký soubor nálezů. Exponáty dlouhodobě uložené v Káhirském muzeu doplňují objekty z mnoha zahraničních institucí. Lidé na výstavě Sluneční králové mohou vidět velké sochy egyptských vládců i drobné předměty každodenního života, nejstarší z nich mají až 5000 let.

Jako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci páté staroegyptské dynastie (asi 2435 až 2306 před naším letopočtem), kteří jsou spjati s lokalitou Abúsír, kde za jejich vlády vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami. Bohatou reliéfní výzdobu, vybavení, ale i běžný chod těchto pyramidových komplexů mohou návštěvníci prozkoumat díky vystaveným předmětům i audiovizuálním materiálům. Prostřednictvím audiovizuální projekce se seznámí s historií zádušního chrámu krále Sahurea, nejznámější částí slunečního chrámu krále Niuserrea – takzvanou svatyní ročních období.

ČTK

Včera, 18:20
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
Včera, 17:20
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
Včera, 17:00
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
Včera, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Včera, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Včera, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
22.10.2020
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
22.10.2020
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
22.10.2020
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
22.10.2020
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Reklama