Exkluzivní průzkum: nemocničních lůžek je dost, personál před kolapsem

Ačkoliv prudký nárůst Covid-pozitivních z minulých týdnů poněkud přibrzdil, má za sebou epidemie koronaviru od března letošního roku už téměř 7 tisíc mrtvých a v nemocnicích s ním leží zhruba stejný počet nemocných. Jak nárůst hospitalizovaných zatím zvládají největší pražské nemocnice a do jaké míry mají obsazená lůžka?

Italský a španělský scénář, kolabující nemocnice a spousty mrtvých? Nejen těch s Covidem, ale také pacientů, kterým se kvůli němu nedostane odpovídající péče lékařů. Podobné katastrofické vize, jejichž mluvčí zosobňuje profesor ekologie a evoluční biologie Jaroslav Flégr, se v pražských nemocnicích zatím nenaplňují. Ještě stále mohou přijímat další pacienty a volná lůžka také mají. Problémy pociťují více s přetížeností zaměstnanců, z nichž část je povinně v karanténě nebo na nemocenské.

 

Teď hlavně čekání

Protože varování před případným kolapsem nemocnice se objevují už od jara, nemocnice se na větší nápor pacientů průběžně připravují. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je momentálně v Praze volných ještě zhruba čtvrtina lůžek na jednotkách intenzivní péče a téměř třicet procent na standardních odděleních.

Již od samého zavlečení nákazy do republiky se nejvíc mluvilo o pražské nemocnici na Bulovce. Mimo jiné také proto, že tam sídlí jedno z nejodbornějších infekčních oddělení v zemi. Ani tam situaci nepodcenili. „Vývoj pandemie Covid-19 pečlivě sledujeme, a proto jsme na případný nárůst pacientů dlouhodobě připraveni. Vyčlenili jsme kapacity na jednotlivých odděleních, pacienti s Covid-19 v současné době leží v osmi budovách nemocnice. Situace v naší nemocnici je stabilní, ať již z pohledu počtu hospitalizovaných, či z personálního hlediska,“ řekla Našemu REGIONU tisková mluvčí Nemocnice Na Bulovce Miroslava Kátriková. Stabilní situaci hlásí i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, a volná lůžka – obyčejná i na odděleních JIP – mají také v nemocnici v Motole.

S poměrně vysokým počtem nemocného personálu bojují ve Všeobecné fakultní nemocnici „V tuto chvíli je v pracovní neschopnosti necelých 10 procent zaměstnanců, to je asi 500 ze 6,5 tisíce. V rámci nemocnice a klinik ale přesouváme vlastní zdravotníky podle potřeby tak, abychom péči o pacienty zvládli,“ sdělila Našemu REGIONU tisková mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Nemocnice musí fungovat dál. „Péče o pacienty ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha se nezastavila. Ačkoli dochází k útlumu plánované péče, tak jen v tom rozsahu, abychom měli dostatečné kapacity – lůžek i personálu – pro pacienty Covid pozitivní. Ale minimálně z 50 procent jede elektivní péče dál,“ dodala Heřmánková. Jako elektivní péči lékaři označují zákroky, které se mohou odložit, aniž by to bezprostředně ohrozilo zdravotní stav pacienta.

Pod Thomayerovu nemocnice v pražské Krči patří jedna z největších spádových oblastí v Praze s téměř půl milionem obyvatel jak z Prahy 4, tak z části Středočeského kraje. Počet hospitalizovaných s Covidem se zde podle tiskového mluvčího nemocnice Petra Sulka mění každým dnem. „Trend počtu hospitalizovaných pacientů je u nás mírně vzrůstající. Naštěstí nejde o rapidní nárůsty těchto pacientů, ale zažíváme mírný vzestup nemocných, kteří potřebují intenzivní péči. Kapacitně jsme téměř na svém maximu, ale v případě potřeby jsme schopni ještě uvolnit pár lůžek.,“ řekl Sulek. K tomu však potřebují i dostatek zdravotního personálu, který by tato lůžka obsluhoval. „V současné době máme celkem 63 zdravotníků v domácí izolaci a další desítky jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti kvůli jiným onemocněním,“ vysvětlil Sulek. V nemocnici zdravotnický a pomocný personál chybí dlouhodobě. Jen na JIP by potřebovali dalších 30 odborných sester. V nemocnici již dříve začali rozšiřovat kapacitu covidových standardních či JIP lůžek napříč celým zařízením, například na plicní klinice, oddělení geriatrie a následné péče nebo na oddělení hrudní chirurgie.

 

Unavený personál

Lůžek je v Praze tedy prozatím dostatek, nejhůř jsou na tom momentálně přetížení zdravotníci. Kromě nekonečných hodin trávených v ochranných oblecích připomínajících skafandry kosmonautů se na jejich únavě podepisuje podle primáře Rostislava Sojky z Ostravské městské nemocnice skutečnost, že na zdravotnictví vydává Česká republika téměř nejnižší procento za státního rozpočtu z většiny evropských zemí. Finančně podhodnocenému resortu pak chybí personál a zdravotní péče tak podle Sojky funguje jen díky obětavosti a solidaritě zdravotníků. K těm se přidávají i někteří teď nezaměstnaní umělci jako například herec Tomáš Matonoha nebo zpěvačky Olga Lounová či Nikola Ďuricová. Na čtrnáct dnů si práci dobrovolníka vyzkoušel i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zdravotníkům pomáhají i někteří majitelé restaurací, kteří teď nemohou otevřít své provozovny hostům, a tak rozvážejí zdarma jídlo do nemocnic jako výraz díků jejich těžké práci.

Dnes, 05:25
Už rok musí jezdit občané z Desítky na pohotovost do Fakultní nemocnice královské Vinohrady. Jejich...
Dnes, 05:00
Málokdo má takovou zásluhu na tom, že Česko je dodnes ve světě považováno za průmyslovou...
Včera, 11:51
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:51
Rok, který si nikdo z obyvatel metropole nedovedl představit, za sebou má stejně jako zbytek...
Včera, 06:00
Malešicko-hostivařská oblast, kde se nachází velká část technického zázemí hlavního města, je se svými 650...
23.1.2021
I když teď divadla do hlediště diváky zvát nemohou, Vršovické divadlo MANA díky moderním technologiím...
22.1.2021
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
22.1.2021
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
Reklama