mapa regionů
zavřít mapu

Třicet videí ke třiceti letům existence – 30. výročí svého založení oslaví německá škola Deutsche Schule Prag online. „I v omezených podmínkách daných pandemií chceme ukázat život školy a práce studentů,“ říká ředitel školy Clemens Rother. Během oslav, které se konají od 9. do 17. listopadu online, proběhne také virtuální Den otevřených dveří pro zájemce o školku i o studium na víceletém gymnáziu.
„Škola je především o dětech, žácích a studentech. Proto se na oslavách velkou měrou angažují právě studenti a chceme ukazovat, co a jak dělají a co je baví,“ říká ředitel německé školy Deutsche Schule Prag Clemens Rother. Studenti povedou diskuse s velvyslanci a politology o česko-německých vztazích, provedou všechny budovou školy, ukáží své hudební i filmové projekty či naučí diváky pár triků z šachového kroužku. „Dětem můžou rodiče pustit v němčině třeba nějakou podzimní básničku, čtení z knihy nebo divadelní představení,“ říká Clemens Rother. Denně, od 9. do 17. listopadu, bude na webových stránkách školy puštěno několik videí, ty poté automaticky zůstanou přístupná.
Během oslav se bude konat i Den otevřených dveří pro zájemce o studium od šestých tříd. Ve čtvrtek (12.11.) jsou připraveny hromadné i individuální online konzultační hodiny pro rodiče dětí z pátých tříd. K dispozici na online setkání bude ředitelka mateřské školy.
Přesně před 30 lety nastoupilo do nově vzniklé německé školy Deutsche Schule Prag 26 žáků, z toho dva do první třídy. Z téměř individuální výuky se stala prestiží adresa pro kvalitní vzdělání dětí od tří let po maturitu. Pod jednou střechou se v pražských Jinonicích nachází školka, základní škola i gymnázium, kam chodí 550 žáků celkem 24 národností. Výuka v mateřské a na základní škole probíhá výhradně německy, česká větev je otevřena od šesté třídy. Právě takzvané gymnázium česko-německého potkávání je také nejdůležitější milník v třicetileté historii školy. „Od roku 2000 zajišťujeme na gymnáziu vzdělávání i v češtině. Studenti si rychle osvojí německý jazyk a zažívají postupnou integraci s německými spolužáky,“ říká jednatelka školy Jitka Špetová.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že nejdůležitější je výuka jazyka, škola klade naopak velký důraz na přírodní a společenské vědy a informatiku. „Nabízíme i celou řadu kreativních kurzů z oblasti výtvarného umění, hudby či divadla. Projektová výuka, cesty do zahraničí nebo účast na mezinárodních projektech jsou samozřejmostí,“ doplňuje ředitel školy a pokračuje: „Klíčové je pro nás, abychom mladým lidem zprostředkovali zásadní evropské hodnoty, demokracii a zodpovědnost k sobě, k ostatním i ke světu. Cílem jsou samostatní a tolerantní mladí lidé, kteří jsou schopni si vytvořit vlastní názor,“ shrnuje Clemens Rother.