Fata Morgana ukazuje krásu i záludnost masožravých rostlin

Víc než 120 druhů známých i neznámých masožravých rostlin si mohou zájemci v těchto dnech prohlédnout v botanické zahradě v pražské Troji. Výstava nazvaná Smrtonosné pasti, ukazující krásu i záludnost těchto rostlin, bude ve skleníku Fata Morgana otevřena denně kromě pondělí do 22. září, informovala Darina Miklovičová z trojské zahrady.

„Po čtyřleté pauze se do skleníku Fata Morgana vrací oblíbené masožravé rostliny. Výstava má za cíl představit rozmanitost těchto rostlin a zároveň vyvrátit mnohé mýty, které jsou s nimi často spojovány,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy Bohumil Černý.

Lidé si většinou v souvislosti s masožravou rostlinou vybaví film Adéla ještě nevečeřela, v němž obří nenasytná rostlina svým květem požírá nebohé oběti. „Nicméně realita je poněkud jiná. Pastmi jsou ve skutečnosti ve většině případů přeměněné listy,“ uvedla Miklovičová.

Lidé na výstavě uvidí například mucholapky se sklapávajícími se pastmi nebo rosnatky, vyskytující se i v české přírodě. Představí se roriduly, které se o svou kořist dělí se spřátelenými plošticemi, tučnice, chejlavy nebo heliamfory.

Nejmenšími, ale zároveň nejlepšími lovci jsou bublinatky. Kvůli kráse svých květů byly některé druhy původně řazeny mezi orchideje. „Uvnitř svých drobných pastí umějí vytvořit podtlak. Pokud se kořist dotkne citlivých brv, dojde k jejímu nasátí. Jedná se o nejrychlejší aktivní pohyb zaznamenaný v rostlinné říši,“ uvedla Miklovičová. Pastmi vyššími než metr se chlubí americké špirlice, které jsou vystavené ve venkovním areálu zahrady poblíž expozice Mokřadu.

Největší masožravé rostliny jsou láčkovky. Ve skleníku Fata Morgana jsou k vidění ty drobnější i exempláře s obřími pastmi. Pasti jednotlivých druhů se tvarově a barevně liší. Některé lákají hmyz na sladký nektar, jiné jsou lepivé jako mucholapka, další shromažďují různorodý odpad. „Existuje i druh sloužící jako toaleta pro drobné savce tany, jejichž exkrementy rostlině dodávají potřebný dusík,“ uvedl kurátor výstavy Vlastimil Rybka.

Láčkovky i mnoho dalších druhů si zájemci mohou přímo ve skleníku Fata Morgana také koupit.

Pro výstavu vytvořila speciální aranžmá květinová designérka Klára Franc Vavříková, která zvolila kontrast dřevěného uhlí a opáleného dřeva k živým rostlinám. Kromě uhlí, jehož vůně podle ní připomíná útroby pekla, se v aranžmá uplatnily i mrtvé části masožravých rostlin.

O tomto víkendu mohou lidé spojit návštěvu výstavy „masožravek“ s tradičním vinobraní na vinici svaté Kláry.

OMH, ČTK

Včera, 14:13
Pražští policisté hledají muže, který ženám v tramvajích stříhá vlasy. Evidují zatím pět takových případů....
Včera, 11:11
Radnice Prahy 7 nechala opravit výtluky a díry v chodnících, na vozovkách u přechodů pro...
Včera, 08:06
Základní a mateřská škola Na Beránku se nedočká nové pětipodlažní budovy pro vzdělávací program Montessori,...
18.2.2020
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
18.2.2020
V rámci zachování unikátního stromořadí v Lužické ulici musí TSK Praha – a nejen ona...
18.2.2020
V pražském tunelu směrem na Holešovice teče ze stropu voda. Důvod Technická správa komunikací (TSK)...
18.2.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) plánuje v následujících pěti letech nakoupit až 60 midibusů, každý asi...
18.2.2020
Nejlépe se muzicíruje s někým. Radůza má kapelu, Luboš Pospíšil svých 5P, Pepa Pilař Klasiky,...
18.2.2020
V Praze se dnes dopoledne na žádost policie zastavila vlaková doprava na hlavní trati směrem...
18.2.2020
Branické divadlo získalo nového nájemce, kterým se stal zapsaný spolek United Arts & Co. Ten...
Reklama