Ztrátová zoo. 45 milionů korun zajistí hlavní město

Nejen restaurace nebo třeba kadeřnictví, ale i Zoo Praha řeší finanční ztráty vzniklé v souvislosti s epidemií covidu-19. Jen za první vlnu epidemie, tedy jarní období, tratila zoologická zahrada asi pětačtyřicet milionů korun. A právě tuto částku se rozhodla Rada hlavního města Prahy své zoo věnovat.

Tyto peníze poputují na pokrytí ztrát vzniklých letos na jaře. Zoologická zahrada je příspěvkovou organizací vlastněnou hlavním městem. Právě kvůli vládním opatřením proti šíření onemocnění koronaviru je letos již podruhé zavřená. „Není sporu o tom, že hlavní město, a tím i zoo, budou v následujících měsících čekat úsporná opatření. Chceme proto, aby do příštího roku vstupovala v co nejlepší kondici a bez vnitřního zadlužení,“ vyjádřil se k situaci náměstek primátora Petr Hlubuček, jenž návrh na navýšení neinvestičního příspěvku radním předložil. Příspěvek na pokrytí ztrát obdrží od Prahy také botanická zahrada v Troji.

Pražskou zoo ročně navštíví mezi 1,4 až 1,5 milionu lidí. Za letošní rok jich bylo pouhých 836 165. Je velmi pravděpodobné, že zoo zůstane ještě dlouhé týdny uzavřena, a tak se toto číslo do konce roku asi už moc zvyšovat nebude. „Ztrácíme ovšem nejen na vstupném, ale i na příjmech z pronájmu restaurací, z prodeje suvenýrů nebo z parkovného. Částka, kterou se nás zřizovatel nyní rozhodl podpořit, je pro nás velmi důležitá nejen svou výší, ale neméně i tím, že znovu potvrdil, jakou v něm máme oporu,“ sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zoo Prahu však mohou podporovat i příznivci z řad veřejnosti. Jde o sponzoring nebo adopci konkrétního zvířete. Během jarního uzavření na těchto příspěvcích zoo vydělala 2 317 488 korun a během podzimního zatím 1 137 267 korun. „Děkuji vedení hlavního města i všem jednotlivým dárcům za jejich pomoc. Je skvělý pocit vědět, že se na vás můžeme spolehnout,“ uvedl ředitel Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada v Praze chová přes 670 druhů zvířat, patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze a je pátou nejoblíbenější zoo na světě. Magistrát se vedle zoo rozhodl podpořit také botanickou zahradu, a to částkou 9,8 milionu korun. I v tomto případě se jedná o pokrytí ztrát způsobených zavřením zahrady. Botanická zahrada tak letos musela rušit celou řadu svých obvyklých akcí, mezi nimiž jsou například výstava orchidejí, výstava motýlů, ale i halloweenské slavnosti a podobně.

Včera, 07:56
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
Včera, 05:59
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
8.6.2021
Muž onanoval na vlakové zastávce před mladou ženou, poté si ji našel v kupé jedoucího...
8.6.2021
Známí hudebníci jako David Koller nebo Michal Pelant dnes vystoupí na dvouhodinové akci Hrajeme za...
7.6.2021
Čtyřnohého robota, který bezpečně zvládne zdolat schody i další překážky v náročném terénu, nedávno získal...
7.6.2021
Záběry dělníků zahalených oblakem prachu vrtajících do stěn hotelu InterContinental rozbouřily emoce veřejnosti. Stavba ze...
7.6.2021
Noční alkoholické „jízdy“ na náplavce budou už brzy minulostí. Magistrát se rozhodl, že v Podskalí,...
Reklama