Ztrátová zoo. 45 milionů korun zajistí hlavní město

Nejen restaurace nebo třeba kadeřnictví, ale i Zoo Praha řeší finanční ztráty vzniklé v souvislosti s epidemií covidu-19. Jen za první vlnu epidemie, tedy jarní období, tratila zoologická zahrada asi pětačtyřicet milionů korun. A právě tuto částku se rozhodla Rada hlavního města Prahy své zoo věnovat.

Tyto peníze poputují na pokrytí ztrát vzniklých letos na jaře. Zoologická zahrada je příspěvkovou organizací vlastněnou hlavním městem. Právě kvůli vládním opatřením proti šíření onemocnění koronaviru je letos již podruhé zavřená. „Není sporu o tom, že hlavní město, a tím i zoo, budou v následujících měsících čekat úsporná opatření. Chceme proto, aby do příštího roku vstupovala v co nejlepší kondici a bez vnitřního zadlužení,“ vyjádřil se k situaci náměstek primátora Petr Hlubuček, jenž návrh na navýšení neinvestičního příspěvku radním předložil. Příspěvek na pokrytí ztrát obdrží od Prahy také botanická zahrada v Troji.

Pražskou zoo ročně navštíví mezi 1,4 až 1,5 milionu lidí. Za letošní rok jich bylo pouhých 836 165. Je velmi pravděpodobné, že zoo zůstane ještě dlouhé týdny uzavřena, a tak se toto číslo do konce roku asi už moc zvyšovat nebude. „Ztrácíme ovšem nejen na vstupném, ale i na příjmech z pronájmu restaurací, z prodeje suvenýrů nebo z parkovného. Částka, kterou se nás zřizovatel nyní rozhodl podpořit, je pro nás velmi důležitá nejen svou výší, ale neméně i tím, že znovu potvrdil, jakou v něm máme oporu,“ sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zoo Prahu však mohou podporovat i příznivci z řad veřejnosti. Jde o sponzoring nebo adopci konkrétního zvířete. Během jarního uzavření na těchto příspěvcích zoo vydělala 2 317 488 korun a během podzimního zatím 1 137 267 korun. „Děkuji vedení hlavního města i všem jednotlivým dárcům za jejich pomoc. Je skvělý pocit vědět, že se na vás můžeme spolehnout,“ uvedl ředitel Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada v Praze chová přes 670 druhů zvířat, patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze a je pátou nejoblíbenější zoo na světě. Magistrát se vedle zoo rozhodl podpořit také botanickou zahradu, a to částkou 9,8 milionu korun. I v tomto případě se jedná o pokrytí ztrát způsobených zavřením zahrady. Botanická zahrada tak letos musela rušit celou řadu svých obvyklých akcí, mezi nimiž jsou například výstava orchidejí, výstava motýlů, ale i halloweenské slavnosti a podobně.

Dnes, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama