18℃
Dnes je 23. květen , svátek má Vladimír

Firma chce v Ďáblicích dál navážet odpady, radnice je proti

Společnost FCC Česká republika (dříve A.S.A.), která provozuje skládku v pražských Ďáblicích, chce v dalších letech pokračovat v navážení odpadu. Město sice již rozhodlo o ukončení provozu skládky, podle firmy nicméně dřívější povolení umožňuje navézt odpad do určité výšky, které zatím nebylo dosaženo. Vyplývá to z žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), kterou společnost podala. Proti pokračování skládky se dlouhodobě staví radnice Ďáblic.

Reklama

Společnost chce podle předložené dokumentace pokračovat ve skládkování na rozloze zhruba 4,55 hektaru v části areálu, kde s navážením odpadu v roce 1993 začala. Podle stavebního povolení z té doby mohl být materiál navezen do výšky 30 metrů nad terénem, které firma podle svého vyjádření nedosáhla. Do roku 2026 chce proto na tuto část skládky navézt ve dvou etapách dalších 216.000 tun odpadu.
Proti tomu se razantně staví ďáblická radnice. Podle starosty Miloše Růžičky (STAN) se původně uvažovalo o tom, že by se posouzení EIA pro záměr vůbec nedělalo, proti čemuž kromě radnice protestovala řada místních spolků. Městská část bude tlačit na to, aby skládkování skončilo. „Myslím si, že to máme po odborné stránce rozpracování podrobně a kvalitně,“ řekl starosta. Skládka podle něj prosakuje do spodních vod, což potvrzuje laboratorní monitoring, který radnice dlouhodobě dělá.
Podle mluvčí FCC Kristiny Jakubcové jde o jednu z nejpřísněji kontrolovaných skládek v republice. „Monitoring kvality spodních vod provádějí nezávislé akreditované laboratoře. Výsledky odborných analýz nikdy neprokázaly, že by těleso skládky negativně ovlivňovalo životní prostředí. V opačném případě by dohledové orgány již dávno zakročily,“ sdělila .
Další rozšiřování skládky Praha zastavila v polovině roku 2017, podle strategie odpadového hospodářství se chce hlavní město zaměřovat na energetické využití odpadu, které zajišťuje malešická spalovna ZEVO. Stát nyní připravuje zákon o odpadech, který počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu. Původně byl v plánu úplný zákaz skládkování v roce 2024, je však možné, že bude odložen do roku 2030.
Zdroj: čtk

Pionýři, malované děti. Komunistický režim je chtěl mít „malované“ všechny stejně

Před 27 minutami
Na dva květnové dny ovládne Novoměstskou radnici vinařský festival autentických, přirozených vín „Praha pije víno“....
Před 1 hodinou
V sobotu 25. května se u Pivovaru na Kolčavce uskuteční další ročník vojensko-historické akce Bitva...
Před 2 hodinami
Je nutné konstatovat, že pocit bezpečí je věc velmi individuální. Stav bezpečnosti jinak vnímá ten,...
Dnes, 08:28
Oheň jako zdroj tepla i energie pro úpravu potravy provázel člověka od pradávna. Zprvu jen...
Včera, 18:32
Na východě Prahy by mohla v budoucnu vzniknout nová tramvajová trať. Takzvaná východní tangenta by...
Včera, 17:00
Bohnice jsou čtvrtí mnoha rozměrů. Jsou dost nízko (177 metrů) i dost vysoko (330 metrů)...
Včera, 14:28
Tramvaje v pražských Bohnicích nepojedou v případě výstavby trati zdejším sídlištěm, jak bylo původně plánováno....
Včera, 08:34
Ota Janeček okouzlený přírodou, všemi jejími formami, živými i těmi zdánlivě neživými, makrosvětem i mikrosvětem...
21.5.2019
Radnice v pražské Libuši nechá kompletně opravit pět místních ulic. Práce vyjdou městskou část na...
21.5.2019
Nový filmový klub se 1. června otevře ve funkcionalistické budově bývalé trafostanice u Jindřišské věže....
Reklama