28℃
Dnes je 24. srpen , svátek má Bartoloměj

Firma chce v Ďáblicích dál navážet odpady, radnice je proti

Společnost FCC Česká republika (dříve A.S.A.), která provozuje skládku v pražských Ďáblicích, chce v dalších letech pokračovat v navážení odpadu. Město sice již rozhodlo o ukončení provozu skládky, podle firmy nicméně dřívější povolení umožňuje navézt odpad do určité výšky, které zatím nebylo dosaženo. Vyplývá to z žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), kterou společnost podala. Proti pokračování skládky se dlouhodobě staví radnice Ďáblic.

Reklama

Společnost chce podle předložené dokumentace pokračovat ve skládkování na rozloze zhruba 4,55 hektaru v části areálu, kde s navážením odpadu v roce 1993 začala. Podle stavebního povolení z té doby mohl být materiál navezen do výšky 30 metrů nad terénem, které firma podle svého vyjádření nedosáhla. Do roku 2026 chce proto na tuto část skládky navézt ve dvou etapách dalších 216.000 tun odpadu.
Proti tomu se razantně staví ďáblická radnice. Podle starosty Miloše Růžičky (STAN) se původně uvažovalo o tom, že by se posouzení EIA pro záměr vůbec nedělalo, proti čemuž kromě radnice protestovala řada místních spolků. Městská část bude tlačit na to, aby skládkování skončilo. „Myslím si, že to máme po odborné stránce rozpracování podrobně a kvalitně,“ řekl starosta. Skládka podle něj prosakuje do spodních vod, což potvrzuje laboratorní monitoring, který radnice dlouhodobě dělá.
Podle mluvčí FCC Kristiny Jakubcové jde o jednu z nejpřísněji kontrolovaných skládek v republice. „Monitoring kvality spodních vod provádějí nezávislé akreditované laboratoře. Výsledky odborných analýz nikdy neprokázaly, že by těleso skládky negativně ovlivňovalo životní prostředí. V opačném případě by dohledové orgány již dávno zakročily,“ sdělila .
Další rozšiřování skládky Praha zastavila v polovině roku 2017, podle strategie odpadového hospodářství se chce hlavní město zaměřovat na energetické využití odpadu, které zajišťuje malešická spalovna ZEVO. Stát nyní připravuje zákon o odpadech, který počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu. Původně byl v plánu úplný zákaz skládkování v roce 2024, je však možné, že bude odložen do roku 2030.
Zdroj: čtk

Pionýři, malované děti. Komunistický režim je chtěl mít „malované“ všechny stejně

Včera, 18:32
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
Včera, 15:01
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
Včera, 14:18
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
Včera, 12:19
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
Včera, 07:33
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
Včera, 07:17
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
22.8.2019
Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, někdo polil rudou barvou. Policie...
22.8.2019
Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje, řekl...
22.8.2019
Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech...
22.8.2019
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
Reklama