7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Firma chce v Ďáblicích dál navážet odpady, radnice je proti

Společnost FCC Česká republika (dříve A.S.A.), která provozuje skládku v pražských Ďáblicích, chce v dalších letech pokračovat v navážení odpadu. Město sice již rozhodlo o ukončení provozu skládky, podle firmy nicméně dřívější povolení umožňuje navézt odpad do určité výšky, které zatím nebylo dosaženo. Vyplývá to z žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), kterou společnost podala. Proti pokračování skládky se dlouhodobě staví radnice Ďáblic.

Reklama

Společnost chce podle předložené dokumentace pokračovat ve skládkování na rozloze zhruba 4,55 hektaru v části areálu, kde s navážením odpadu v roce 1993 začala. Podle stavebního povolení z té doby mohl být materiál navezen do výšky 30 metrů nad terénem, které firma podle svého vyjádření nedosáhla. Do roku 2026 chce proto na tuto část skládky navézt ve dvou etapách dalších 216.000 tun odpadu.
Proti tomu se razantně staví ďáblická radnice. Podle starosty Miloše Růžičky (STAN) se původně uvažovalo o tom, že by se posouzení EIA pro záměr vůbec nedělalo, proti čemuž kromě radnice protestovala řada místních spolků. Městská část bude tlačit na to, aby skládkování skončilo. „Myslím si, že to máme po odborné stránce rozpracování podrobně a kvalitně,“ řekl starosta. Skládka podle něj prosakuje do spodních vod, což potvrzuje laboratorní monitoring, který radnice dlouhodobě dělá.
Podle mluvčí FCC Kristiny Jakubcové jde o jednu z nejpřísněji kontrolovaných skládek v republice. „Monitoring kvality spodních vod provádějí nezávislé akreditované laboratoře. Výsledky odborných analýz nikdy neprokázaly, že by těleso skládky negativně ovlivňovalo životní prostředí. V opačném případě by dohledové orgány již dávno zakročily,“ sdělila .
Další rozšiřování skládky Praha zastavila v polovině roku 2017, podle strategie odpadového hospodářství se chce hlavní město zaměřovat na energetické využití odpadu, které zajišťuje malešická spalovna ZEVO. Stát nyní připravuje zákon o odpadech, který počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu. Původně byl v plánu úplný zákaz skládkování v roce 2024, je však možné, že bude odložen do roku 2030.
Zdroj: čtk

Pionýři, malované děti. Komunistický režim je chtěl mít „malované“ všechny stejně

Včera, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Včera, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Včera, 13:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Včera, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Včera, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Včera, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
16.10.2019
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
16.10.2019
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
16.10.2019
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
Reklama