Firma chce v Ďáblicích dál navážet odpady, radnice je proti

Společnost FCC Česká republika (dříve A.S.A.), která provozuje skládku v pražských Ďáblicích, chce v dalších letech pokračovat v navážení odpadu. Město sice již rozhodlo o ukončení provozu skládky, podle firmy nicméně dřívější povolení umožňuje navézt odpad do určité výšky, které zatím nebylo dosaženo. Vyplývá to z žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), kterou společnost podala. Proti pokračování skládky se dlouhodobě staví radnice Ďáblic.

Společnost chce podle předložené dokumentace pokračovat ve skládkování na rozloze zhruba 4,55 hektaru v části areálu, kde s navážením odpadu v roce 1993 začala. Podle stavebního povolení z té doby mohl být materiál navezen do výšky 30 metrů nad terénem, které firma podle svého vyjádření nedosáhla. Do roku 2026 chce proto na tuto část skládky navézt ve dvou etapách dalších 216.000 tun odpadu.
Proti tomu se razantně staví ďáblická radnice. Podle starosty Miloše Růžičky (STAN) se původně uvažovalo o tom, že by se posouzení EIA pro záměr vůbec nedělalo, proti čemuž kromě radnice protestovala řada místních spolků. Městská část bude tlačit na to, aby skládkování skončilo. „Myslím si, že to máme po odborné stránce rozpracování podrobně a kvalitně,“ řekl starosta. Skládka podle něj prosakuje do spodních vod, což potvrzuje laboratorní monitoring, který radnice dlouhodobě dělá.
Podle mluvčí FCC Kristiny Jakubcové jde o jednu z nejpřísněji kontrolovaných skládek v republice. „Monitoring kvality spodních vod provádějí nezávislé akreditované laboratoře. Výsledky odborných analýz nikdy neprokázaly, že by těleso skládky negativně ovlivňovalo životní prostředí. V opačném případě by dohledové orgány již dávno zakročily,“ sdělila .
Další rozšiřování skládky Praha zastavila v polovině roku 2017, podle strategie odpadového hospodářství se chce hlavní město zaměřovat na energetické využití odpadu, které zajišťuje malešická spalovna ZEVO. Stát nyní připravuje zákon o odpadech, který počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu. Původně byl v plánu úplný zákaz skládkování v roce 2024, je však možné, že bude odložen do roku 2030.
Zdroj: čtk

Pionýři, malované děti. Komunistický režim je chtěl mít „malované“ všechny stejně

Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
Reklama