Odchod velikána světového filmu. Jak Miloš Forman proti všem prosadil natáčení Amadea v Praze?

Další fotky

Zaměříme se na filmy, které byly natáčené u nás v šedesátých letech a samozřejmě také mnohokrát oceněný snímek Amadeus s Tomem Hulcem a F. Murrayem Abrahamem v hlavních rolích. Snažili jsme se samozřejmě vypátrat i zajímavosti.

Před odjezdem do států

V roce 1963 natočil filmy s názvy Černý Petr, Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs.

Pro 33 minut dlouhý snímek Kdyby ty muziky nebyly si vybral města Kolín a Solopysky poblíž Kutné Hory. Jde o hudební fejeton, filmovou povídku, která tvoří spolu s další filmovou povídkou nazvanou Konkurs stejnojmenný film.

Při natáčení se Forman poznal s Věrou Křesadlovou, která se stala jeho manželkou na dlouhých 35 let. S ní má dva syny, Petra a Matěje Formanovy.

„Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

Černý Petr z roku 1963 patří k filmům československé nové vlny, a je i Formanovým hraným debutem. Hudbu k němu skládal Jiří Šlitr. Natáčel se ve městě Kolín, a to na náměstí, v ulicích i u řeky Labe.

V roce 1965 natočil Lásky jedné plavovlásky s Hanou Brejchovou a Vladimírem Pucholtem. Tento film byl nominován na cenu Oscar i Zlaté glóby v kategorii zahraniční film. Hlavní hrdinka Andula žije na internátu ve středních Čechách. A kde se natáčel? Ve Zruči nad Sázavou a také v našem hlavním městě.

V tomtéž roce byl natočen ještě jeho televizní film Dobře placená procházka s hudbou Jiřího Šlitra. Zahrály si tu zpěvačky Hana Hegerová a Eva Pilarová, i duo Suchý & Šlitr.

Legenda jménem Theodor Pištěk: Oskar za film Amadeus zdaleka nevystihuje tvorbu tohoto velikána

A konečně tu máme oblíbený snímek Hoří, má panenko. Film z hasičského plesu, který se natáčel ve Vrchlabí v Královéhradeckém kraji. Byl nominován na Oscara (1969) i na Velkou mezinárodní cenu festivalu v Cannes spolu s tituly Všichni dobří rodáci a O slavnosti a hostech. Také podle vás dokonale vystihuje povahu Čechů? Hasiči proti filmu oficiálně protestovali. Věděli jste, že režisér nechal kulturní dům (Střelnice ve Vrchlabí) třikrát přemalovat, než se mu líbil odstín hnědé, a že film měl být původně černobílý? A také nikdo nesměl nosit modrou barvu, aby nepůsobil studeným dojmem.

Miloš Forman se poté přestěhoval do Ameriky, kde natočil filmové hity Odcházím (Taking Off), Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem (získal ocenění Oscar i Zlaté glóby), muzikál Vlasy nebo Amadea, a řadu dalších.

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

Forman chtěl natáčet Amadea i na Pražském hradě

Právě při natáčení Amadea se vrátil do Československa. Natáčelo se na různých místech v Praze (Stavovské divadlo, Invalidovna, Valdštejnský palác, ulice na Praze 1 a 2). Několik scén bylo natočeno také v interiérech barokního zámku Veltrusy a také na státním zámku v Kroměříži (Zlínský kraj). Většina interiérů natáčená v Praze je skutečná. Stavěly se jen čtyři: blázinec, byt Mozarta, schodiště a část divadla.

Ve Stavovském divadle, kde se film natáčel, měla premiéru opera Don Giovanni dne 29. října 1787.

Mozart si stověžatou matičku Prahu zamiloval. Když před 226 lety zemřel, loučily se s ním tisíce Pražanů

Miloš Forman si vysnil, že bude natáčet přímo v areálu Hradu, kde v té době sídlil Gustáv Husák. O svém záměru si šel pohovořit s vedením Barrandova, kde se mu dostalo odpovědi „Američané na Hradě? Tak na to okamžitě zapomeňte.“

S natáčením v Praze byly problémy, komunisté odporovali a začátek natáčení nabíral zpoždění. Producenti se Miloše Formana snažili přesvědčit, aby natáčel jinde (např. v Salcburku, Vídni aj.), ale on na Praze trval. Komunisté si spočítali, že v Praze utratí miliony dolarů, proto tu film nakonec vznikl.

FOTO: Miloš Forman – filmy

Miloš Forman – filmy - AmadeusMiloš Forman – filmy - Amadeus, Forman (3)Miloš Forman – filmy - Amadeus, Forman (2)Miloš Forman – filmy - Stavovské_v_nociMiloš Forman – filmy - Amadeus
Další fotky
Miloš Forman – filmy - InvalidovnaMiloš Forman – filmy - Zámek VeltrusyMiloš Forman – filmy - Miloš Forman

V bývalém Československu se natáčelo téměř půl roku, od konce ledna do poloviny července 1983. Film s rozpočtem 88 milionů USD během prvního dne vydělal 55 milionů USD.

Nepřál si být pohřben v Česku

Světoznámý český režisér si podle webu Blesk.cz nepřál, aby byl po smrti převezen do své vlasti, kterou naposledy navštívil v roce 2011. Od roku 1968 žil ve Spojených státech.

zdroj: ČSFD, filmovamista.cz, Blesk.cz

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

 

Dnes, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Dnes, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
Včera, 14:02
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
Reklama