11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Galerie nechutností v SAPĚ: Vepřové, ovoce a vejce kdoví odkud, mušle naložené ve špíně. Zaplatí prodejci 50 milionů pokutu?

Další fotky

U tohoto rozhodně neobědvejte. To, že celníci s policií chodí na návštěvu do SAPY v pražské Libuši docela často, není překvapení. Tentokrát tam ale odhalili obzvláště šílené hnusy jako jsou vepřové nohy, závitky, dršťky nebo vejce neznámého původu. Navíc zjistili, že exotické ovoce vozí v autě spolu s pneumatikami. A co teprve smradlavé a znehodnocené mořské plody… 

Reklama

Tohle je vážně chuťovka. Pražská SAPA má s dodržováním platných předpisů velké problémy, jak s přepravováním potravin, ta jejich skladováním. Razie proběhla v pátek 22. března v pražské Libuši. Policisté a celníci Státní veterinární správy vyrazili na místo. Přidala se ještě Česká zemědělská a potravinářská inspekce. Zajímali je potraviny a také to, jestli řidiči splňují podmínky pro provoz na pozemních komunikacích, tedy mají u sebe předepsané doklady a zda jejich vozidlo splňuje technické podmínky pro provoz na pozemních komunikacích.

Tržnici Sapa zásobuje „vietnamské Makro“. Jeho velkosklad zanedlouho vyroste v Hostivici

Maso a vejce neznámého původu

Napřed policisté kontrolovali 198 lidí a 165 vozidel. U jednoho řidiče zjistili, že řídí bez řidičáku, u dalších 17 odhalili nedostatky spočívající v technickém stavu vozidel. Za ty dostali řidiče blokové pokuty do 10 tisíc korun. S potravinami už to ale bylo trochu horší. 14,5 kilo živočišných produktů a 65 vajec neznámého původu. Dále vepřové nohy, dršťky, závitky bez dokladu původu… To vypadá opravdu na velkou dobrůtku.

Celníci v Sapě odhalili 30 případů porušení zákona o EET

Bohužel to ale není všechno, veterinární inspektoři dále zjistili, že vozy, které převáží mořské produkty, nejsou registrovány pro přepravu živočišných produktů. Jejich vnitřní prostory vůbec neodpovídají požadavkům na přepravní prostory, jejich podlaha je dřevěná, tedy nasáklivá a stěny jsou necelistvé a hlavně špinavé. Navíc našli 19 kilo mušlí, která měly špatnou přepravní teplotu. Ležely ve znečištěné kapalině, která se uvolňovala z nich… Při pomyšlení, že si je někdo koupí, vážně dobrou chuť.

Veterináře veškeré zboží okamžitě znehodnotili potravinářským barvivem a nařídili likvidaci v kafilerii. Za všechny zjištěné závady hrozí prodejcům v SAPĚ pokuta až 50 milionů korun.

Kontroly mají smysl

I když probíhají kontroly pravidelně a prakticky vždy odhalí další a další nedostatky, rozhodně mají smysl. Dopravci i prodejci začínají pomalu dodržovat podmínky předepsané pro transport i samotný prodej. Nicméně i přesto byly zjištěny tyto nedostatky, které se týkají hlavně značení nebo manipulace se zbožím. „Jednomu subjektu inspektoři zakázali prodej celkem 44,4 kilo potravin, neboť nebyl schopen k tomuto zboží doložit doklady původu a zboží samotné vykazovalo jakostní vady,“ uvedl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

FOTO: Nejedlé potraviny v SAPĚ

Nejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPA
Další fotky
Nejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPANejedlé potraviny v SAPĚ - SAPA

Pak u přepravců kontroloři zjistili, že zboží převážejí v rozporu s předpisy, například exotické ovoce převáželi spolu s pneumatikami nebo měli nedostatky v průvodních dokladech a značení balených potravin. Kontroly budou podle policistů nadále pokračovat. Co říci závěrem: V SAPĚ se vyplatí nakupovat opravdu jen na vlastní nebezpečí.

Včera, 15:39
Pražský dopravní podnik (DPP) zprovoznil velkokapacitní kolejiště v Ústředních dílnách v Hostivaři. Na více než...
Včera, 13:29
Praha zatím neplánuje vypsat velkou zakázku na nové lavičky tak, jak o tom v souvislosti...
Včera, 13:25
Hasiči v úterýna několika místech v Praze zasahovali kvůli silnému větru. Většinou odstraňovali z ulic...
Včera, 10:21
Pět stanic pražského metra se dnes opět promění v koncertní pódia, na kterých se vystřídá...
Včera, 09:34
Do konce dubna uzavře Praha smlouvu o projektové dokumentaci Dvoreckého mostu, který spojí Prahu 4...
Včera, 08:37
Před Generální štábem na Vítězném náměstí v Dejvicích v Praze 6 probíhá panelová výstava „Nezlomená...
23.4.2019
Praha 12 požádá hlavní město o další půjčku na financování výstavby nové radnice a jejího...
23.4.2019
Plavecký bazén na Výstavišti je od čtvrtka 18. dubna z technických důvodů do odvolání uzavřen.
23.4.2019
Ve středu 17. dubna proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení Aircraft Evac 2019.
23.4.2019
Oblíbená tramvajová retrolinka číslo 23 doznala od 19. dubna 2019 drobné změny ve své trase....
Reklama