11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Galerie Toyen vystavuje sochy Marie Šeborové. Ženské tělo neinspiruje jen muže

Další fotky

V žižkovské galerii Toyen v informačním centru Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou vystaveny plastiky sochařky Marie Šeborové.

Reklama

„Základním tématem mé sochařské práce je lidská a zvířecí figura. Často se inspiruji starověkou mytologií, archaickými kulturami a archetypálními vzory. Tvořím sochy, obrazy, kresby, medaile a návrhy pamětních mincí,“ říká o své práci sochařka.

Marie Šeborová (*1966) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze (1990-93 ateliér kresby prof. Jitky Svobodové, 1993-96 ateliér figurálního sochařství a medaile prof. Jana Hendrycha). Je členkou Spolku sochařů ČR.

Zlatý fond Národního muzea fotografie představuje to nejlepší z české fotografie perspektivou tvůrců samotných

Svá díla vystavovala v divadle Viola, Galerii Portheimka na Smíchově, v Atriu na Žižkově, v Městské galerii Luka nebo v galerii a knihkupectví Paseka.
Její sochy můžeme najít po celé naší republice (Busta Marie Curie-Sklodowské v Jáchymově, Torzo v nemocnici v Berouně, Pamětní stéla obětem heydrichiády, terasa před kostelem sv. Cyrila a Metoděje v Praze, Kamenný stůl, Těrlický sochařský park, Harfa, v Hornické muzeum na Landeku, Alien v zámeckém parku ve Vlašimi, Pomona v Dobřichovicích u Prahy, Hlavou zeď neprorazíš v sochařském parku v Uherském Brodě), ale vlastně po celém světě (Busty Eleonory Roosevelt v nizozemském Middelburgu, Lublani a italském Arenzu, busty Václava Havla na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, Evropském parlamentu ve Štrasburku, na universitě ve Winnipegu v Kanadě, v Mexico City a v irském parlamentu v Dublinu), v Turecku (Izmir, Alanya, Bursa-Nilufer, Lulegurgaz, Mersin, Antalya), Itálii (St. Maria di Leuca), Francii (Grasse, zámecký park Luneville, lázně Amnéville les Thermes), v Polsku (Strzegom, Opole), v Nizozemsku (Woerden), v Německu (Frauenstein, Zámecký park Behringen), v Dánsku (Aarhus), v justičním paláci v Luxembourgu, v Číně (Changchun) a v Rusku (Penza).

Zastoupena je ve sbírkách Rabasovy galerie v Rakovníku, Múzeu mincí a medailí v Kremnici nebo Slovácké galerie v Uherském Hradišti.

Galerie Toyen je přístupná v pondělí a ve středu mezi 9. a 19. hodinou, v úterý, ve čtvrtek a v pátek mezi 9. a 16. hodinou. Výstava potrvá do 29. dubna.

FOTO: Marie Šeborová

Marie Šeborová - 1 vystavu-del-socharu-marie-seborove-a-jean-paula-chablaise p5Marie Šeborová - 3 rabas gallery rakoMarie Šeborová - 2 marie šeborová gal toyen p3Marie Šeborová - 4 TorzoMarie Šeborová - 5 Torzo-opuka
Další fotky
Marie Šeborová - 5.schwarzenberg-420×632Marie Šeborová - 6 Sedící1Marie Šeborová - 7 cvbnMarie Šeborová - 8 dobřichoviceMarie Šeborová - 9 irský parlamentMarie Šeborová - 0 Ležící-diplomka
Včera, 09:37
Už pět let putuje po vlastech českých výstava The Tap Tap na černo a teď...
Včera, 09:02
Dvě utkání s Baníkem v jeden týden, dvě trofeje. To není špatná bilance! Slávisté zažívají...
24.5.2019
Pražský magistrát společně se záchrannou službou budou Pražany ode dneška informovat o mimořádných událostech prostřednictvím...
24.5.2019
Pro veškerý silniční provoz bylo ve čtvrtek 16. května otevřeno Šárovo kolo, kde byla více...
24.5.2019
Z důvodu údržby tramvajové trati nepojedou v sobotu 25. května mezi 8 a 20. hodinou...
24.5.2019
Pastva v Praze organizovaná Odborem ochrany prostředí MHMP letos probíhá již 20. sezonu.
24.5.2019
Hvězdně obsazený, nejlepší hudební open air festival na Šestce, se odehraje o víkendu v magickém...
24.5.2019
Josef Šíma (1891 v Jaroměři – 1971 v Paříži) byl český malíř, patřící k významným...
23.5.2019
Prvního června otevře největší pražské biotopové koupaliště na Lhotce v Praze 4. Vyrostlo v minulém...
23.5.2019
V předpolí barokních bastionů, v Parku Maxe van der Stolea, se nachází bývalý vojenský hřbitov...
Reklama