Gastropodniky prožívají těžké časy. Tržby se propadly o polovinu

Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent. Situace nejlépe zvládly kavárny a bistra, kterým tržby oproti předchozímu roku klesly o třetinu. Nejhůře dopadly bary a další podniky zaměřené na noční život, který oproti prosinci 2019 dosáhly jen pětiprocentního obratu. 

Gastronomická zařízení mohla v omezeném režimu, s naplněním kapacity na nejvýše 50 procent, fungovat od 2. do 17. prosince. Provozní dobu mohla končit od 2. do 8. prosince ve 22.00 hodin, následně vláda rozhodla o jejím zkrácení do 20.00 hodin. Provozy smějí od 18. prosince občerstvení prodávat jen přes výdejní okna.

Nejvyšších výdělků podle Dotykačky v prosinci dosahovaly podniky ve Středočeském kraji. Tržby se tu dostaly na 59 procent hodnot z prosince 2019. Gastronomická zařízení v Libereckém a Královéhradeckém kraji a v Praze se v meziročním srovnání dostaly nad 50 procent. Tržby podniků v dalších krajích se pohybovaly mezi 39 a 49 procenty. Nejslabší výdělky, na úrovni 31 procent předloňských hodnot, zaznamenaly podniky ve Zlínském kraji.

Podnikání loni přerušilo téměř sto tisíc živnostníků. Propad ekonomiky situaci zhoršuje

Tržby na Silvestra, kdy bylo otevřeno 31 procent gastronomických zařízení, se meziročně propadly o 73 procent. „Tentokrát se téměř vůbec neprodával klasický alkohol ani nealko. Místo toho se z okýnek prodávaly horké nápoje, jejich spotřeba se proti loňsku zdvoj- až ztrojnásobila,“ uvedl ředitel Dotykačky Petr Menclík. Doplnil, že 57 procent silvestrovských výdělků tvořily objednávky v době oběda, o rok dříve to podle něj bylo jen 32 procent.

V novém roce se podle Dotykačky pozvolna zvyšuje počet otevřených stravovacích podniků, rostou i tržby. V provozu v týdnu od 4. ledna bylo 38 procent podniků, jejichž tržby činily 32 procent oproti loňskému únoru, tedy době před pandemií. V pondělí počet otevřených zařízení stoupl na 42 procent, tržby vzrostly na 43 procent.

adp/ČTK

Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 13:10
Neznámý pachatel už od konce minulého roku sexuálně obtěžuje ženy na tramvajových zastávkách v Praze...
Včera, 10:11
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Včera, 10:11
Na pražské Kampě včera večer sjelo do řeky Vltavy auto, ve kterém byl jeden člověk....
Včera, 09:02
Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupí na pilotním koncertu s...
Včera, 06:39
Jedna z předních propagátorek rehabilitační Vojtovy metody fyzioterapeutka Marcela Klemová pracuje ještě v osmdesáti letech....
10.5.2021
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
10.5.2021
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
10.5.2021
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
10.5.2021
Celorepubliková kalamita lýkožrouta smrkového dorazila i do hlavního města. Pražští lesáci už kvůli němu museli...
10.5.2021
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Reklama