Gastropodniky prožívají těžké časy. Tržby se propadly o polovinu

Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent. Situace nejlépe zvládly kavárny a bistra, kterým tržby oproti předchozímu roku klesly o třetinu. Nejhůře dopadly bary a další podniky zaměřené na noční život, který oproti prosinci 2019 dosáhly jen pětiprocentního obratu. 

Gastronomická zařízení mohla v omezeném režimu, s naplněním kapacity na nejvýše 50 procent, fungovat od 2. do 17. prosince. Provozní dobu mohla končit od 2. do 8. prosince ve 22.00 hodin, následně vláda rozhodla o jejím zkrácení do 20.00 hodin. Provozy smějí od 18. prosince občerstvení prodávat jen přes výdejní okna.

Nejvyšších výdělků podle Dotykačky v prosinci dosahovaly podniky ve Středočeském kraji. Tržby se tu dostaly na 59 procent hodnot z prosince 2019. Gastronomická zařízení v Libereckém a Královéhradeckém kraji a v Praze se v meziročním srovnání dostaly nad 50 procent. Tržby podniků v dalších krajích se pohybovaly mezi 39 a 49 procenty. Nejslabší výdělky, na úrovni 31 procent předloňských hodnot, zaznamenaly podniky ve Zlínském kraji.

Podnikání loni přerušilo téměř sto tisíc živnostníků. Propad ekonomiky situaci zhoršuje

Tržby na Silvestra, kdy bylo otevřeno 31 procent gastronomických zařízení, se meziročně propadly o 73 procent. „Tentokrát se téměř vůbec neprodával klasický alkohol ani nealko. Místo toho se z okýnek prodávaly horké nápoje, jejich spotřeba se proti loňsku zdvoj- až ztrojnásobila,“ uvedl ředitel Dotykačky Petr Menclík. Doplnil, že 57 procent silvestrovských výdělků tvořily objednávky v době oběda, o rok dříve to podle něj bylo jen 32 procent.

V novém roce se podle Dotykačky pozvolna zvyšuje počet otevřených stravovacích podniků, rostou i tržby. V provozu v týdnu od 4. ledna bylo 38 procent podniků, jejichž tržby činily 32 procent oproti loňskému únoru, tedy době před pandemií. V pondělí počet otevřených zařízení stoupl na 42 procent, tržby vzrostly na 43 procent.

adp/ČTK

Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
Dnes, 10:30
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Reklama