3℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Generální štáb naší armády slaví 100 let. Kteří muži stáli v jeho čele?

Další fotky

Panelová výstava 100 let Generálního štábu Armády ČR před budovou dotčeného oslavence na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích přibližuje historii naší republiky prostřednictvím portrétů několika významných osobností našeho vojenství.

Na postu náčelníka generálního štábu se vystřídalo během existence Československa dohromady dvacet osob, přičemž první dva náčelníci byli Francouzi, další potom Češi a Slováci. Československý generální štáb byl zřízen 17. prosince 1919 v rámci francouzské vojenské mise v Československé republice.

Naše armáda postrádala bezprostředně po 28. říjnu 1918 ústřední velitelský orgán, tedy generální štáb. Zprvu vzniklo pouze Ministerstvo národní obrany. Tento stav mohl vydržet pouze přechodně. Proto vláda pověřila ministra zahraničí Edvarda Beneše vyjednáním pomoci od hlavního spojence – Francie. Řešením bylo vyslání Francouzské vojenské mise.
Ta přijela do Československa 13. února 1919, misi tvořilo jen 45 lidí, v říjnu toho roku pak 145 důstojníků. Byli pověřeni organizací čs. armády, zdokonalením vojenské správy a armádního školství. Zorganizování generálního štábu bylo jedním z hlavních úkolů. Bylo předurčeno, že vedoucí generál mise se stane náčelníkem budoucího československého štábu. Stal se jím divizní generál Maurice Pellé (1863 v Douai – 1924 v Toulonu, obojí ve Francii), zkušený štábní pracovník a letitý vojenský diplomat.
Generální štáb vznikal v průběhu války s Maďarskou republikou rad sloučením personálu Francouzské vojenské mise a III. – vojenského – odboru MNO. V letech 1920 až 1950 byl zván štábem Hlavním.

Začali to Němci v Yperu. Historii našich vojenských chemiků přibližuje výstava na Kulaťáku

V lednu 1921 byl do čela Hlavního štábu jmenován francouzský brigádní generála Eugène Mittelhausser (1873 ve francouzském Tourcoingu – 1949 v Paříži).
Po úplném návratu čs. zahraničních vojsk tvořilo naši armádu 12 divizí, tři jezdecké brigády a dvě horské brigády.
Mírový stav byl uzákoněn na 150 tisících mužů. Prezenční vojenská služba trvala 24 měsíců, později 18. Mobilizační potenciál republiky byl 1,8 milionu mužů, ale reálně mohlo být nasazeno jen 800 tisíc. V říjnu 1921 došlo k takové částečné mobilizaci (400 tisíc mužů), vyhlášené v reakci na pokus bývalého císaře Karla I. o restauraci habsburské monarchie.

Začátkem roku 1926 převzal funkci generál Jan Syrový (1888 v Třebíči – 1970 v Praze).
Od března do října 1926, kdy byl ministrem národní obrany, jej zastupovali generálové Radola Gajda Jan Horák a Alois Podhajský

30. listopadu 1933 byl jmenován zatímním a o měsíc později definitivním náčelníkem hlavního štábu branné moci Ludvík Krejčí (1890 v Tuřanech – 1972 v Ústí nad Orlicí), záhy jmenovaný armádním generálem.
Při mobilizaci (24. září 1938 – 4. října 1938) byl Krejčí prezidentem Benešem jmenován hlavním velitelem branné moci (tj. mobilizované armády) – tedy de facto se stal generalissimem – tehdy byl náčelníkem Hlavního štábu brigádní generál Vladimír Kajdoš (1893 v Němčicích nad Hanou – 1970 ve Frenštátu pod Radhoštěm), archivář, překladatel a pozdější člen vlády.
Z vedení Hlavního štábu byl Ludvík Krejčí odvolán na nátlak Němců 1. března 1939.

Generál Josef Knop. To jeho muži překročili v rámci karpatsko-dukelské operace jako první naše hranice

Štáb Československé vojenské správy ve Francii vedl od 1. února 1940 do 12. června 1940 brigádní generál Bedřich Neumann, Štáb Ministerstva národní obrany ve Spojeném království brigádní generálové Jaroslav Čihák (23. července 1940 – 13. ledna 1941) a Bruno Sklenovský (13. ledna 1941 – 12. dubna 1945).
Hlavními veliteli československé branné moci byli armádní generálové Sergěj Ingr (19. září 1944 – 5. dubna 1945) a Ludvík Svoboda (12. dubna 1945 – 31. prosince 1945).
Hlavní štáb československé branné moci v té době vedli armádní generálové Bohumil Boček (12. dubna 1945 – 1. srpna 1948) a Šimon Drgáč (1. srpna 1948 – 26. dubna 1950).
Leč přišel Vítězný únor, Boček a Drgáčem byli uvězněni, prvního v kriminále záhy utrápili, druhý odseděl šest let.

Generální štáb ČSA v rudých časech řídil armádní generál Jaroslav Procházka (26. dubna 1950 – 31. ledna 1952), pak armáda dostala do názvu slůvko „lidová“ a štáb vedli genplk. Václav Kratochvíl (1952 – 1958), arm. gen. Otakar Rytíř (1958 – 19. dubna 1968), genplk. Karel Rusov (1968 – 1979), genplk. Miloslav Blahník (1979 – 1987), genplk. Miroslav Vacek (1987 – 27. prosince 1989), v nových poměrech štáb vedl genpor. Anton Slimák (27. prosince 1989 – 1. května 1991) a genplk. Karel Pezl (1991 – 31. prosince 1992).

Po vzniku České republiky zůstal v čele Karel Pezl, povýšený po odchodu mezi prezidentovy poradce na armádního generála, funkci převzal 1. července 1993 genplk. Jiří Nekvasil a následně armádní generálové Jiří Šedivý (1998 – 2002), Pavel Štefka (2002 – 2007), Vlastimil Picek (2007 – 2012), Petr Pavel (2012 – 2015), Josef Bečvář (2015 – 2018) a od 1. května 2018 Aleš Opata.

FOTO: Náčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády

Náčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 1 DSC01921 churchill beneš neumann 41Náčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 2 DSC01874 pelléNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 2b DSC01878 genštáb pellé 1920Náčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 2c DSC01883 gen eugene mittelhausserNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 3 DSC01899 syrový beneš
Další fotky
Náčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 4 DSC01903 krejčíNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 5 DSC01934 bočekNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 6 DSC01937 drgáčNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 8 DSC01940 procházkaNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 7 DSC01938 kratochvílNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 8b RYTÍŘ_02Náčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 9a DSC01946 rusov horáčekNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 9b DSC01947 blahníkNáčelníci Generálního (Hlavního) štábu naší armády - 9c DSC01950 rusov vacek klícha václavík
Před 32 minutami
Ekorezidencí rozumějme soubor pěti bytových domů a bezmála tři sta bytových jednotek v branickém ohybu...
Před 2 hodinami
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 3 hodinami
Vánoční výměna oblečení, kdy lidé - převážně ženy - přinesli oblečení, které nenosí, je jim...
Včera, 19:40
Pražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je...
Včera, 17:44
Plán investora postavit na návsi ve Starých Bohnicích mezi statkem Vraných a budovou bývalé školy...
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Včera, 09:52
Nezaměstnanost v Praze se v listopadu udržela na říjnových 1,9 procenta. Bez práce bylo v...
Včera, 09:11
Od čtvrtka 12. prosince do středy 25. prosince se v Šabachově parku v Dejvicích nabízí...
11.12.2019
Hradčanská Písecká brána se oblékla do slavnostní předvánoční nálady a čeká na své diváky a...
11.12.2019
Média přinesla v těchto dnech zprávu, že miliardář Daniel Křetínský započal rekonstrukci takzvané Kapsovy vily...
Reklama