Znáte kontroverzního génia? „Faust“ z Malé Strany měl tři doktoráty, vyvolával ďábla a kolaboroval s nacisty i StB

Další fotky

Jiří Arvéd Smíchovský, později Georg Arwed Smichowski, patří bezpochyby k nejvzdělanějším a nejkontroverznějším lidem, které naše země minimálně v novodobé historii měla. Během svého života byl mnohým: svobodným zednářem, katolíkem i satanistou, trojnásobným doktorem, polyglotem ovládajícím osm řečí, géniem s perfektní pamětí, okultistou, nacistickým kolaborantem, donašečem pro StB. Poválečný tisk mu dal mnoho přezdívek: Malostranský ďábel, novodobý pražský Faust nebo Ďáblův přítel.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Pocházel z vážené rodiny

V domě U Zlaté lodě, který patřil vážené rodině Smíchovských, se vystřídalo mnoho majitelů. Dům má číslo popisné 118 a stojí bezmála 400 let na rohu ulic Letenská a U Lužického semináře. Dům byl od počátku zájezdním hostincem, kam v 19. století rád zavítal i legendami opředený loupežník Babinský.

Rodina Smíchovských, která obývala malostranský dům U Zlaté lodě až ve 20. století, ve své době patřila k pražské honoraci. Dům zakoupil otec Jiřího Arvéda Smíchovského, který se jmenoval Rudolf. Ten si v domě před první světovou válkou zřídil dílnu na výrobu tiskařského náčiní a prodejnu tiskařských potřeb. Rudolf Smíchovský se jako vlivný zbožný katolík stýkal i se samotným papežem. Také podporoval výtvarníky – hlavně ty, kteří se ve své tvorbě věnovali náboženským tématům.

FOTO: Jiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě

Jiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě - SatanJiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě - Jiří Arvéd SmíchovskýJiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě - Jiří Arvéd SmíchovskýJiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě - Jiří Arvéd Smíchovský, Dům U Zlaté loděJiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě - Dům U Zlaté Lodě
Další fotky
Jiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě - Jiří Arvéd Smíchovský, Dům U Zlaté loděJiří Arvéd Smíchovský a Dům U Zlaté lodě - smichohr pa-d

Osobnosti Jiřího Arvéda Smíchovského se věnovali různí autoři:

* Milan Nakonečný vydal v polovině 90. let vydal knihu „Novodobý český hermetismus“.

* V roce 2016 vyšla kniha Malostranský ďábel od Jana Poláčka.

Jeho syn, kterému se mu dostalo katolického vzdělání v Římě, ve sklepení domu své rodiny vyvolával satana a praktikoval v dospělosti černou magii spolu se svým přítelem. Jak k tomu došlo, že se z dítěte renomované pražské rodiny stala tak bizarní osobnost?

Záchrana Letenského kolotoče: Víme, odkdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat

Studium práv musel přerušit kvůli válce

Jiří Arvéd Smíchovský od roku 1916 studoval práva na pražské německé univerzitě, ale studia musel zanechat kvůli tomu, že byl povolán do Rakousko-uherské armády. Jako poručík sloužil na italské frontě, ale brzy dezertoval a skrýval se v klášteře u Pisy. Nakonec skončil v zajateckém táboře…

Po válce v roce 1920 dokončil své studium práv a potom se vydal do Říma studovat teologii a aby toho nebylo málo, tak studoval také filosofii ve francouzském městě Toulouse.

Polyglot a trojnásobný doktor

Když se vrátil v roce 1929 do Československa ze studií, měl na kontě tři doktoráty a ovládal osm jazyků. Právě tehdy se začal zajímat o okultní nauky a o kabalu. Stýkal se se svobodnými zednáři, ale od roku 1934 byl členem Národní obce fašistické. Předtím byl krátce v různých politických partajích – stal se sociálním demokratem, národním socialistou a lidovcem.

FOTO: Alfons Mucha a Smíchovský

Alfons Mucha a Smíchovský - Alfons MuchaAlfons Mucha a Smíchovský - Jiří Arvéd SmíchovskýAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons Mucha 1280px-Central_part_of_Slav_Epic_in_Veletržní_palác,_PragueAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_at_work_on_Slav_EpicAlfons Mucha a Smíchovský - 800px-Alfons_Mucha_Selbstporträt
Další fotky
Alfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_SpringAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_SummerAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_AutumnAlfons Mucha a Smíchovský - Alfons_Mucha_-_1896_-_Winter

Svým rodičům způsoboval problémy, protože hojně navštěvoval pražské vinárny. Jeho dluhy platila zejména jeho matka. Během svých alkoholových výletů zjišťoval od významných osobností informace, které by za střízliva neřekly. Fascinovalo ho tajemno. Právě v pražských vinárnách se seznámil s Františkem Kabelákem, se kterým Smíchovský posléze praktikoval černou magii.

Pražská policie se o Smíchovského zajímala kvůli členství v Národní obci fašistické i kvůli tomu, že byl homosexuálem.

Básně Karla Jaromíra Erbena byly stejně temné jako jeho život. Zemřelo mu dvojče, manželka i děti

Zajímaly ho hermetické spisy

Malostranský Faust toužil poznávat skrytá tajemství, protože věřil, že všecko podstatné už bylo objeveno, ale mají k tomu přístup jen zasvěcení. Toužil po tom stát se jedním z nich. Sháněl hermetické spisy, dokonce i v klášterních knihovnách. Materiály skupoval nebo zabavoval a nechal si je posílat domů.

V prvním patře si zřídil knihovnu, kde uchovával vzácné tisky a rukopisy. Jeho fascinace zašla tak daleko, že se v průběhu Druhé republiky účastnil pokusu obsadit Lidový dům a také byl při útoku proti Vinohradské synagoze právě kvůli knihám a rukopisům.

Smutný konec velkého malíře. Udal svobodného zednáře Alfonse Muchu gestapákům kolaborant a okultista se třemi doktoráty?

Smíchovský za druhé světové války

Během druhé světové války kolaboroval s Němci. Hned na začátku německé okupace začal spolupracovat s tajnou službou Sicherheitdienst (SD) a stal se jedním z nejhorlivějších agentů (prý nedobrovolně). Právě v tomto období přijal německou verzi svého jména.

Paradoxně ho třikrát uvěznili nacisté, přestože spolupracoval s německým SD. Nejdříve ho uvěznili v roce 1941 (srpen až prosinec), následně od září 1944 až do dubna 1945. Důvodem prvního zatčení bylo, že se jméno doktora Smíchovského objevilo v diáři jednoho zabitého odbojáře. Nakonec ho vysvobodili ochránci z SD. Podruhé to bylo velmi podobné. Naposledy ho zatkli 1. května 1945 a věznili ho až do konce okupace. Je dost pravděpodobné, že své poslední zatčení nafingoval, protože si myslel, že uteče zúčtování s kolaboranty. To se ovšem nestalo.

Tragický konec ruských emigrantů v Československu. Proč s prvními dny míru začali mizet lidé?

Po válce byl prominentním vězněm. Zemřel za nejasných okolností

O několik dní později byl zatčen a souzen na základě retribučních zákonů. Před soudem se jakožto doktor práv hájil sám, ale neúspěšně. V květnu roku 1947 byl odsouzen na doživotí a byl vězněn v různých věznicích, naposledy na Mírově (zde měl vlastní celu).

Státní bezpečnost (StB) ho používala jako svědka v politických procesech. Podle dobových dokumetnů na popraviště přivedl kolem 50 nevinných lidí.

Na procházce po hřbitově bláznů v Bohnicích. Nejtemnější místo v Evropě, nebo jen pověra?

Ve vězení se podle svědectví svých spoluvězňů snažil praktikovat černou magii. Jiří Arvéd Smíchovský zemřel za nejasných okolností zemřel na Mírově dne 22. ledna 1951. Podle jedné verze se zabil sám, podle jiné zemřel na následky otravy krve, protože si provedl obřízku, podle další ho zavraždil dozorce na příkaz StB. Byl pochován na Mírově do hrobu č. 301. Vězeňský hřbitov byl zrušen a dnes na jeho místě najdeme park.

„Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

 

Včera, 13:25
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
Včera, 11:51
Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní...
Včera, 11:07
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:07
Podobný shon jako kolem Průmyslového paláce panoval i na ostatních stavbách budoucího výstaviště. Největší pozornost...
Včera, 04:00
Během dvou let přibude v hlavním městě několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si...
Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
2.3.2021
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
2.3.2021
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
1.3.2021
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
1.3.2021
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
1.3.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
1.3.2021
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Reklama