Graffiti na Karlově mostě. Soud se musel kvůli koronaviru zrušit

Roční podmíněný trest a stotisíc korun. To je verdikt, který si Benjamin Wittig odnesl za posprejování Karlova mostu loni v listopadu. Nyní se mělo konat odvolací jednání. To však pražský městský soud musel kvůli koronaviru zrušit.

Dva němečtí turisté vytvořili 15. července 2019 asi pět metrů dlouhý nápis na jednom z pilířů Karlova mostu u hlavního břehu ostrova Kampa. Mladší z bratrů obvinění přiznal a rozsudek přijal, starší však vše popírá a tvrdí, že nápis na most nastříkal pouze jeho bratr. Ten toto tvrzení přiznává a dodává, že oba byli opilí a neuvědomovali si, o jak významnou památku se jedná.

Niclas Steiger, mladší z bratrů, ale podle soudkyně jen mohl krýt Wittiga, jenž by po odsouzení přišel o své civilní zaměstnání v německé armádě. Primátor Zdeněk Hřib tento čin označil za naprosté kulturní barbarství. Vedoucí odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu Martin Pácal dodal, že drobná poškození se řeší každou chvíli, ale s vandalstvím v takovém rozsahu se potýká prvně.

Hned druhý den se začalo řešit, jakým způsobem se nápis odstraní. Technická správa komunikací hl. m. Prahy uvedla, že k jeho odstranění bude potřebný schválený restaurátorský záměr, jenž určí metodu, kterou by se odstranilo graffiti, ale zároveň se neponičil kámen. Restaurátoři tedy nápis začali odstraňovat 27. července s tím, že celá práce měla trvat přibližně do půlky srpna. Druhý den už však nápis záhadně zmizel.

Restaurátoři měli za svou práci dostat 40 tisíc korun. V noci 28. července byl však během pouhých dvou hodin pilíř vyčištěn neznámým mužem. Ke svému činu se následně přiznal Miroslav Černý, který k odstranění nápisu použil vysokotlaký proud páry. Výsledky laboratoře pak ukázaly, že zdivo nebylo nijak narušeno.

23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama