Gröbeho vila a Havlíčkovy sady. Zdejší umělá jeskyně se kdysi proměnila v netvorův zámek

Další fotky

Vila Grébovka ve stylu italské renesance byla letní rezidencí Maurice Gröbeho (1828, Kahle u Nonneberku v Sasku – 1891 v pražských Vršovicích). Gröbe pocházel z evangelické rodiny v tehdejším sasko-altenburském vévodství, byl prokuristou ve firmě Vojtěcha Lanny a později společníkem Tomáše Lanny, jeho mladšího bratra, následně i společníkem firmy A. Lanna a J. Schebek. Gröbe vydělal na stavbách železničních tratí.

Gröbova vila vznikala v letech 1871–88 podle projektu Antonína Barvitia (1823 v Praze – 1901 tamtéž), interiéry navrhl Josef Schulz (1840 v Praze na Malé Straně – 1917 ve Špindlerově Mlýně). Fasádu pod střechou budovy zdobí pás fresek vídeňského malíře Kuglera, plastická výzdoba interiérů je dílem sochaře Detema. Stavbu prováděla firma stavitele Františka Havla (1826 – 1880).

Po smrti Gröbeho (předtím byl deset let následkem mrtvice upoután na vozík) jeho dědicové areál neužívali, na jeho údržbu si vydělávali provozováním zahradnictví a od roku 1896 ho zpřístupnili za poplatek veřejnosti. Od roku 1902 však areál majitelé opět znepřístupnili a pronajali ho císařské rodině Habsburků, pobývala zde například princezna Alžběta (1883 na zámku Laxenburg u Vídně – 1963 ve Vídni), dcera korunního prince Rudolfa a vnučka císaře Františka Josefa I., řečená Rudá vévodkyně, se svým manželem Ottou Windisch-Graetzem. Právě tady načapala svého chotě v ložnici s populární subretou Mařenkou Zieglerovou, několikrát po ní střelila (ale nezasáhla ji, anebo nijak vážně). Každopádně měla Praha o čem drbat…

OBRAZEM: Víte, kde v Praze najdete sochu pterodaktyla? Hledejte v Grébovce u grotty, nejpozoruhodnější umělé jeskyně nejen u nás

Dědicové vilu i s pozemky nakonec odprodali v roce 1905 vinohradské obci a ta v květnu 1906 areál pokřtila po Havlíčkovi a zpřístupnila. V roce 1927 si horní prostor parku pronajala Akvaristická společnosti Leknín v Praze, která ho přeměnila na malou zoologickou zahradu nazvanou Vivárium. Chovali tam krokodýla a aligátory, opice, lvici a taky dva klokany, které přivezli fotbalisté Bohemians ze zájezdu do Austrálie (a mají je dodnes ve znaku). Do založení zoologické v Troji v roce 1931 to byla největší zoo v Praze.
A právě sem dopadlo 14. února 1945, při nešťastném spojeneckém bombardování, několik bomb,
takže zvířata utekla (a nakonec skončila v Troji). Nedosti na tom, zasaženy byly i ostatní objekty, i vila Grébovka vyhořela.

Z Havlíčkových sadů je patrně nejznámější umělá jeskyně (grotta), ta byla začleněna do parku jako romantizující prvek. Samotné stavbě předcházely studijní cesty architekta Barvitia a stavitele Havla do Itálie a Německa. Výstavba umělých skalek a jeskyň započala již v roce 1871, model celé stavby provedl zkušený pražský sochař Josef Vorlíček. Umělé skály byly provedeny z cihel a malty a omítnuty také cementem, tak, aby připomínaly krápníky. V grottě vznikly i menší jeskyňky, zákoutí s kamennými sedátky, sály jako večeřadla. Na vrcholu stavby vznikla vyhlídková terasa a triumfální brána. V dolní části grotty je arkádová promenáda a vodní nádrž s fontánou, uprostřed ní je socha vládce moří Neptuna od sochaře Bohuslava Schnircha (1845 v Praze na Malé Straně – 1901 v Praze); originál je dnes na Novoměstské radnici.
Mezi světovými válkami byla v grottě zřízena restaurace, ukončila provoz patrně v 50. letech.
V grottě byly natočeny některé scény (netvorův zámek) filmu Panna a netvor z roku 1978. V parku se také točily sekvence z filmu Jak se budí princezny (1977).
U kruhové fontány je umístěna Lavička Petra Muka, je označena tabulkou s jeho jménem a životními daty.

Ve vinném Sklepě Grébovka se můžete rozveselit, ale také dozvědět něco o historii okolí

Vinice a usedlosti v těchto místech vzrostlé – Horní a Dolní Landhauska, čp. 59 a 60 – patřily po třicetileté válce jezuitům, pak Antonín Hanišovi z Greifenthalu, Františkovi Václavu Pachtovi z Rájova, velkostatkáři a dobrodinci Jakubu Wimmerovi (1754 v Praze – 1822 tamtéž), pak profesoru Josefovi Lumbemu (1801 v Praze – 1879 v Malonicích). Lumbe učil na Pražské polytechnice zemědělské disciplíny a působil také jako poslední ředitel této instituce. Ten část vinice a zahrad přeměnil na sady.

V 60. letech 19. století koupil od Lumbeho Dolní Landhausku Moritz Gröbe, následně v roce 1870 koupil i Horní Landhausku a k tomu i části vinic v okolí a rozhodl se na pozemcích vybudovat stavební a krajinářské dílo, které by mu zajistilo věčnou památku. Při jeho výstavbě musel provést velmi rozsáhlé terénní úpravy – někde byla zemina a skála odkopána až do výše devíti metrů, další části byly zavezeny horninou vytěženou při stavbě Vinohradského tunelu, kvalitní ornici dovezli ze skrývky při stavbě Hlavního nádraží. Celkem se do sadů navezlo 60 tisíc koňských povozů zeminy.

Po katastrofě vzniklé spojeneckým bombardováním byla Gröbova vila opravena a byl sem umístěn Ústřední dům pionýrů a mládeže. Úpravy ve stylu socialistického realismu nebraly zřetel na historickou architekturu, naštěstí se v archivech částečně dochovaly Schulzovy a Barvitiovy původní plány, které posloužily v naší době.
V současnosti jsou objekty ve správě Prahy 2, ta vilu postoupila CELLI Institutu (vzdělávací centrum soudců a právníků). Ten provedl nákladné obnovy.
Prohlídku Gröbovy vily pořádá Pražská informační služba tuto neděli v 16 hodin.

FOTO: Grébovka

Grébovka - 1 DSC09601Grébovka - 2 grobeho-vila prahaeuGrébovka - 3 grébpvGrébovka - 4 225px-Moritz_GröbeGrébovka - 5 Barvitius antonín Viktor-ng
Další fotky
Grébovka - 6 800px-Josef_Schulz wiGrébovka - 7 vinný sklep grébovkaGrébovka - 8 P1210401Grébovka - 0 grobeho_vila encykp2
Dnes, 12:30
Od října do 18. listopadu obdržel pražský magistrát zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření...
Dnes, 12:20
Pražští radní dnes budou schvalovat návrh rozpočtu na příští rok. Na programu mají také rozšíření...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:59
Před nějakým časem jsem procházel kolem Wilsonova nádraží v Praze, naproti kterému se nachází pověstný...
Dnes, 07:35
Rozsvěcování vánočních stromů v Praze bude letos bez účasti veřejnosti. Některé radnice slavnostní akt divákům...
Včera, 18:35
Krize na pražském trhu s byty se prohlubuje, ceny za posledních pět let vzrostly o...
Včera, 17:43
Zatímco „státní večerka“ se posunula z 21. na 23. hodinu, denní provoz MHD zůstává v...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Pražané nepřijdou o letošní vánoční oslavy, i když se vzhledem k pandemii covidu-19 ponesou v umírněnějším duchu....
28.11.2020
U železniční zastávky v pražských Běchovicích dnes ráno srazil rychlík přibližně 30letého muže. Mladík zraněním...
Reklama