Komerční článek

Hackeři v pandemii – co je nového?

Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro všechny jsou běžně známá fakta. Méně je ale známo, že se zvýšilo i množství malwarových útoků, a to o neuvěřitelných 600 %. Proč právě teď? Jak a na koho hackeři vlastně útočí? A co proti tomu můžete dělat vy?

Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době většinou vydávají za pozitivní výsledky testů na Sars-Cov-2, zvýšilo se množství útoků na nemocnice, které jsou dnes ještě zranitelnější než dříve. Hackeři se v neposlední řadě zaměřili ale i na soukromý sektor. Home office se totiž pojí s používáním osobních zařízení, která jsou všeobecně považována za slabá místa vstupu do firemních systémů. Můžeme tedy mluvit o dvou hlavních cestách k napadení:

  • phishing
  • frontální útok

Phishing

Phishing, odvozeno z anglického „fishing“ – rybařit, je forma útoku pomocí falešných emailů, které mají za úkol do vašeho počítače propašovat nežádoucí programy. Nejčastěji jde o takzvané backdoory – programy umožňující hackerům vzdálený přístup do vašeho počítače. Dále se také jedná o běžný malware, nebo spyware (programy cílící na dlouhodobé sledování vaší aktivity a sběr citlivých dat).

Úkolem takto zavlečených programů je zablokovat přístup k důležitým datům. Útočníci s příslibem „opravy“ potom požadují výkupné, většinou v kryptoměnách do nevysledovatelných internetových peněženek. Podobným způsobem probíhají scénáře útoků i v nemocnicích. Nejnovějším nástrojem vytvořeným právě k tomuto účelu je takzvaný Coronavirus Installer, na který na jaře upozornil Úřad pro kybernetickou bezpečnost.

Proč je zablokování vašich dat takový problém? Představte si, že najednou nemáte přístup k seznamům objednávek a skladovým kartám. Expedice zboží stojí, zákazníci jsou nespokojení a vy každou minutou přicházíte o peníze. Nakonec můžete zjistit, že se vám spíš vyplatí hackerům vyhovět, než se zdlouhavě snažit o jinou náhradu.

Frontální útoky

Hackeři často napadají své cíle i frontálně. K tomu je zapotřebí obvykle skupina hackerů, taková činnost musí totiž být organizovaná. U nás se velmi často jedná o hackerské skupiny podporované ruskou vládou, které nemají za cíl ani tak peněžní zisk nebo sběr dat, jako spíše šíření dezinformací a všeobecného chaosu.

Tyto skupiny útočí na IT systémy vlád a veřejné správy, na soukromé účty předních státních činitelů, ale i na již zmíněné nemocnice a jiné nevládní organizace.

Jak se útokům bránit

Naštěstí existují celkem efektivní metody ochrany proti všem druhům kybernetických útoků. Antivirové systémy jsou nezbytným základem, ale samy o sobě zdaleka nestačí. Velkou roli totiž také hraje selský rozum. Například phishingové e-maily se dají docela snadno rozpoznat. Nevíte jak? Přečtěte si o phishingu více. Používejte silná hesla a nenavštěvujte neověřené internetové stránky.

Uspořádejte školení pro své zaměstnance, právě přes ně mají hackeři k vašim datům nejsnadnější přístup.

Ani frontálním útokům hackerů není jednoduché se  bránit. Existuje ale celá řada firem a služeb, které vám se zabezpečením vašich firemních systémů a zařízení pomohou. Nechte si svoje bezpečí zkontrolovat od odborníků. Investice do zabezpečení se vyplatí a bude jistojistě nižší, než by bylo požadované výkupné.

Včera, 13:48
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
Včera, 10:14
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
Reklama