22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Hasičům při požáru ve vedru hrozí přehřátí, musí se střídat

Hasičům při hašení požáru ve vedru hrozí vyčerpání z přehřátí. Důležité je proto včasné střídání. „Není čas na hrdinství. Každý musí vědět, kdy potřebuje vystřídat,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Intervaly střídání jsou individuální mezi deseti až 15 minutami. Zásahový oblek, který mají hasiči na sobě, váží 15 až 20 kilogramů.

Reklama

Potřeba častého střídání byla i důvodem, proč při nedělním požáru střechy skladu pneumatik v Libni bylo na místě zhruba pět desítek hasičů včetně dobrovolných. K požáru vyjeli v neděli po 19:00, kdy meteorologové v Praze naměřili nejteplejší den za posledních 244 let. Bylo 37,9 stupně Celsia. Poslední jednotka hasičů z místa požáru odjela dnes ve tři hodiny ráno.

Výbavu pražských hasičů Kavka označil za slušnou. Mají speciální funkční trika, která dopady horka částečně eliminují. „V tomhle extrému ale ani sebelepší funkční triko nepomůže,“ dodal. Zásah v takovém horku, jaké panovalo v neděli, je velmi náročný. Hasiči jsou na to ale podle Kavky zvyklí. Střídají se po deseti až 15 minutách, aby si odpočinuli. „Každý zkušený hasič už ví, kdy potřebuje vystřídat, kdy by mohl mít nějakou krizi. Někdo vydrží déle, někdo méně, kluci si to sami hlídají,“ popsal Kavka. Tepelný pocit v zásahovém obleku je podle Kavky podobný, jako by byl člověk oblečený ve vedru jako sjezdový lyžař. Při odpočinku, který trvá asi čtvrt hodiny, mají hasiči povoleno oblek sundat.

Velké riziko pro hasiče představuje také možné opaření zevnitř. „Ve chvíli, kdy je hasič zpocený, mokrý pod kabátem a měl by jít do nějaké extrémní teploty, tak tam může dojít k opaření zevnitř. Pot začne být horký,“ popsal Kavka. Důležité je také dodržovat pitný režim, s čímž hasičům při nedělním zásahu pomáhal Český červený kříž.

Náročný podvečer zažilo v neděli i operační středisko hasičů. Kromě požáru v Libni hořelo po 20:00 ještě v trafostanici v Teplárenské ulici. Operační středisko proto muselo jednotky odvolávat a posílat je jinam. „Je to jako řízení letového provozu, ale u hasičů,“ zmínil Kavka.

Požár v Libni napáchal podle předběžných odhadů asi dvoumilionovou škodu. Plameny zasáhly střechu budovy v ulici Na Kopečku o rozměrech asi 30 krát 30 metrů. Z místa požáru stoupal zdálky viditelný černý kouř. Chemici, kteří měřili koncentraci škodlivin ve vzduchu, doporučili lidem z okolních domů nevětrat. V průběhu požáru škodliviny odezněly. Příčina vzniku požáru zatím není známa. Na místě požáru byl dnes dopoledne vyšetřovatel.

Zdroj: čtk

Co byste měli znát, abyste o houbách nevěděli houby

Před 21 minutami
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Před 1 hodinou
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Před 1 hodinou
Příznivci díla Vladimíra Holana usilují o rozšíření expozice věnované tomuto básníku a překladateli ve Werichově...
Před 3 hodinami
Po adaptaci nové budovy Polikliniky Prahy 7 v ul. Františka Křížka se městská část pouští...
Dnes, 13:31
Jak jsme již informovali, na Pankráci začal avizovaný geologický průzkum, který má odhalit případné stavební...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Dnes, 08:26
Pražské městské části zvyšují kapacitu základních škol. Většina jich nové třídy otevře v září. Školy...
Včera, 18:33
S pěstováním dvouzrnky či lnu, které bylo na českém území k vidění v dřívější době...
Včera, 16:26
Budovy od architekta Karla Pragera ve Vyšehradské ulici v Praze 2 by měly být opraveny...
Včera, 15:30
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil stavbu šachty pro výtahy ve stanici metra Karlovo náměstí na...
Reklama