Havel na hrad! Rok 89 ve fotografii

Výstavu věnovanou roku 1989, jehož výročí si Češi a Slováci na podzim připomenou, připravuje Národní galerie. Ve Veletržním paláci na podzim odstartuje výstava pojmenovaná Havel na hrad! Rok 89 ve fotografii.

Třicáté výročí revolučního roku 1989 má výstava za cíl jednak připomenout, jednak z odstupu tří desetiletí kriticky zhodnotit obrazový materiál, který během sametové revoluce vznikl. Jak autoři expozice připomínají, důraz bude kladen na tehdy nejvýznamnější fotografické osobnosti a prezentace bude volena tak, aby se odlišil jejich jednotlivý způsob vidění a rukopis.

Každodenní život, společenské problémy, politické změny.

Snímky z protirežimních demonstrací doplní v Národní galerii fotografie, které vznikly ve stejném roce, ale zachycovaly každodenní život nebo zobrazovaly společenské problémy a politické změny. Vystavena budou ale i další díla, která se vyjadřovala k politické a společenské atmosféře a vznikla taktéž v průběhu roku 1989, například malby, sochy, instalace, videa, záznamy performancí.

Nejlepší politické vtipy na přelomu listopadu 1989. Znáte nějaký?

Autoři plánované výstavy Havel na hrad! Rok 89 ve fotografii dále upozorňují na to, že česká dokumentární fotografie měla v osmdesátých letech mimořádné postavení. „V opozici k oficiálnímu umění, které přálo dekorativismu a povrchnosti, si nesla téměř aureolu pravdy a morálního hrdinství.

Vzdor a nonkonformita

Dokumentarismus byl možností, jak si v neradostné politické situaci uchránit čistotu vlastní existence a nalézt své místo ve světě. Přirozenou součástí takového projevu byl vzdor a nonkonformita, ale také nepřízeň mocných.“

Připomínají také, že málokdy se podařilo uspořádat výstavu, fotografické knižní publikace dokumentárního charakteru se vydávaly jen zcela výjimečně, ale přesto řada autorů fotografovala symboly režimu (Lubomír Kotek), výkladní skříně vypovídající o tehdejší neutěšené hospodářské i politické situaci (Iren Stehli), kriticky reflektovali oficiální svátky (Vladimír Birgus, Jaroslav Bárta, Dana Kyndrová), aktivity undergroundu (Bohdan Holomíček, Tomki Němec) i jednotlivé protirežimní demonstrace (Radovan Boček, Karel Cudlín, Jan Jindra, Jaroslav Kučera, Pavel Štecha, Jiří Všetečka atd.) nebo fotografovali společenský rozklad na vesnici (Jindřich Štreit).

 

Havel na hrad! Rok 89 ve fotografii

Výstavu věnovanou roku 1989, jehož výročí si Češi a Slováci na podzim připomenou, připravuje Národní galerie.

Ve Veletržním paláci na podzim odstartuje výstava pojmenovaná Havel na hrad! Rok 89 ve fotografii.

Cílem výstavy je jednak připomenout třicáté výročí revolučního roku 1989, jednak z odstupu tří desetiletí kriticky zhodnotit obrazový materiál, který během sametové revoluce vznikl.

Výstava ve Veletržním paláci začne 13. listopadu a potrvá do 16. února.

 

Včera, 18:20
Tam, kde se potkává Bubeneč s Letnou a Praha 6 s Prahou 7, poblíž známé...
Včera, 18:00
U příležitosti 90. výročí slavnostního otevření Sokolovny Zbraslav dokončila zbraslavská jednota vysněnou rekonstrukci bývalého kinosálu....
Včera, 17:00
Komerční článek
V tomto roce se soutěž i nominace dostaly do úplně nového kontextu. Možná teď nemáte chuť „bojovat“...
Včera, 17:00
Park před vršovickým nádražím, který od roku 2014 nese název Park Jiřiny Haukové a Jindřicha...
Včera, 14:20
Demolice obchodního domu na Petřinách a následná výstavba developerského projektu trápí obyvatele Petřin. I když...
Včera, 13:00
Událost, kde si lze autorskou tvorbu nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Událost, na níž je...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 12:20
Stát v Praze prověří kapacitu ve zdravotnických zařízeních s cílem spolu s magistrátem zajistit tisíc...
Včera, 11:00
Se začátkem podzimu nastává pro rybáře období, které je završením jejich celoroční práce, a tím...
Včera, 09:40
Hospodaření radnice Prahy 4 skončilo v prvním pololetí přebytkem zhruba 43,6 milionu korun. Výsledek ovlivnily...
Včera, 08:59
Patnáct let uzavřená secesní budova Nové strašnické školy a přilehlá zahrada se od 9. do...
Včera, 07:35
Technická správa komunikací začala s opravou Barrandovského mostu. Rekonstruovat se bud stavba následujících několik let,...
Reklama