Hazard má v Praze utrum!

Zákaz herních automatů a videoloterijních terminálů schválili na včerejším, téměř pětihodinovém zasedání zastupitelé hlavního města. Nová vyhláška začne platit od nového roku a do třech let by tito „jednorucí bandité“ měli zmizet z Prahy docela.

Pády do dluhové pasti, exekuce a neštěstí mnoha rodin způsobené gamblerstvím – to jsou hlavní důvody, které vedly pražskou radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN) k předložení vyhlášky o omezení hazardu. V ní se 41 městských obvodů rozhodlo pro nulovou toleranci k hazardním hrám, zbývajících 16 z celkem 57 si na svém území ponechá pouze kasina s takzvanou živou hrou, tzn. s ruletou či hrou v kostky nebo karty.

„Hrací automaty jsou hlavní hazardní hrou, která vede k rozvoji patologického hráčství. Ve městech, která je omezila, se snížil počet neplatičů o desítky procent,“ uvedla mimo jiné ve svém odůvodnění Marvanová. Odvolávala se také na programové prohlášení koalice, která si v něm před dvěma lety předsevzala snížit negativní dopady hazardních her a předcházet socio-patogenním jevům s tím spojené.

Expert Douda k zákazu automatů: Nulová tolerance je krátkozraká a naivní!

Současnou vyhlášku, která umožňuje provoz heren s automaty pod podmínkou, že se v ní bude provozovat i živá hra, podle ní většina ze 101 současných podniků s hazardem obchází. „Živá hra je tam zastoupena koly štěstí nebo hrou v kostky, ale ta pravidla jsou tam nastavena tak, že to stejně nikdo nehraje.“

Praha přijde o 400 milionů

Odpůrci vyhlášky argumentovali tím, že restrikce a prohibice ničemu nepomohou. Hazardní hry se podle nich přenesou na internet nebo za hranice Prahy a město tak přijde o zisk z herních automatů, který v současné době činí 400 miliónů a který je pro městské části vítaným příjmem využívaným pro dotování sportovních a kulturních činností. Marvanová v této souvislosti slíbila městským částem dotace tak, aby finanční výpadek těchto podle ní „krvavých peněz“ nepocítili.

Vladimír Eichinger z Asociace provozovatelů kasin ve veřejné rozpravě prohlásil, že vyhlášku považuje za politický krok a že důvody v ní uvedené jsou neopodstatněné. Provozovatel herny Daniel Tůma se vůči ní taktéž ohradil s tím, že legální podnikatele de facto přirovnává k prodejcům tvrdých drog.

Vznik ilegálních heren, který podle oponentů vyhlášky hrozí, je podle zkušeností zastupitelů Petra Kutílka z Prahy 4 a Evy Tylové z Prahy 12, kde podobný zákaz již několik let funguje, jen marginálním jevem.

Nulová tolerance vůči hazardu bude dle nové vyhlášky platit například na Praze 2, Praze 4, Praze 5, Praze 6, Praze 7 nebo Praze 10, ale i v okrajových částech hlavního města, jako jsou například Klánovice, Koloděje, Libuš, Suchdol, Zbraslav nebo Zličín.

23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama