Hazard má v Praze utrum!

Zákaz herních automatů a videoloterijních terminálů schválili na včerejším, téměř pětihodinovém zasedání zastupitelé hlavního města. Nová vyhláška začne platit od nového roku a do třech let by tito „jednorucí bandité“ měli zmizet z Prahy docela.

Pády do dluhové pasti, exekuce a neštěstí mnoha rodin způsobené gamblerstvím – to jsou hlavní důvody, které vedly pražskou radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN) k předložení vyhlášky o omezení hazardu. V ní se 41 městských obvodů rozhodlo pro nulovou toleranci k hazardním hrám, zbývajících 16 z celkem 57 si na svém území ponechá pouze kasina s takzvanou živou hrou, tzn. s ruletou či hrou v kostky nebo karty.

„Hrací automaty jsou hlavní hazardní hrou, která vede k rozvoji patologického hráčství. Ve městech, která je omezila, se snížil počet neplatičů o desítky procent,“ uvedla mimo jiné ve svém odůvodnění Marvanová. Odvolávala se také na programové prohlášení koalice, která si v něm před dvěma lety předsevzala snížit negativní dopady hazardních her a předcházet socio-patogenním jevům s tím spojené.

Expert Douda k zákazu automatů: Nulová tolerance je krátkozraká a naivní!

Současnou vyhlášku, která umožňuje provoz heren s automaty pod podmínkou, že se v ní bude provozovat i živá hra, podle ní většina ze 101 současných podniků s hazardem obchází. „Živá hra je tam zastoupena koly štěstí nebo hrou v kostky, ale ta pravidla jsou tam nastavena tak, že to stejně nikdo nehraje.“

Praha přijde o 400 milionů

Odpůrci vyhlášky argumentovali tím, že restrikce a prohibice ničemu nepomohou. Hazardní hry se podle nich přenesou na internet nebo za hranice Prahy a město tak přijde o zisk z herních automatů, který v současné době činí 400 miliónů a který je pro městské části vítaným příjmem využívaným pro dotování sportovních a kulturních činností. Marvanová v této souvislosti slíbila městským částem dotace tak, aby finanční výpadek těchto podle ní „krvavých peněz“ nepocítili.

Vladimír Eichinger z Asociace provozovatelů kasin ve veřejné rozpravě prohlásil, že vyhlášku považuje za politický krok a že důvody v ní uvedené jsou neopodstatněné. Provozovatel herny Daniel Tůma se vůči ní taktéž ohradil s tím, že legální podnikatele de facto přirovnává k prodejcům tvrdých drog.

Vznik ilegálních heren, který podle oponentů vyhlášky hrozí, je podle zkušeností zastupitelů Petra Kutílka z Prahy 4 a Evy Tylové z Prahy 12, kde podobný zákaz již několik let funguje, jen marginálním jevem.

Nulová tolerance vůči hazardu bude dle nové vyhlášky platit například na Praze 2, Praze 4, Praze 5, Praze 6, Praze 7 nebo Praze 10, ale i v okrajových částech hlavního města, jako jsou například Klánovice, Koloděje, Libuš, Suchdol, Zbraslav nebo Zličín.

Včera, 18:20
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Včera, 17:00
Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a...
Včera, 15:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 15:00
Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře půjde třiadvacetiletý student práv Josef...
Včera, 14:20
Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny.
Včera, 12:20
Plánované podzimní opravy silnic dramatizují pražskou dopravu nad únosnou mez. Lidé kvůli tomu tráví při...
Včera, 11:00
Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25...
Včera, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Včera, 08:59
Zdravotnická záchranná služba hlavního města (ZZS HMP) hledá nové zaměstnance zvláště na nelékařské profese. Spustila...
Včera, 07:35
Pražská zoo láká návštěvníky na novou pandu červenou nebo na slůňata, která už umějí plavat....
22.9.2020
Bez záruky! To je druhé jméno tohohle článku. V jedné ruce kulturní program, v druhé...
Reklama