Herec Marvan natočil za necelých 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Herec Jaroslav Marvan své první filmy začal točit již ve dvacátých letech, když mu bylo 25 let. Narodil se 11. prosince roku 1901 na Źižkově. Jeho posledním filmem byl muzikál Noc na Karlštejně, kde si zahrál pana purkrabího. Několikrát byl propírán v médiích kvůli nemanželským dětem a také kvůli tomu, že hrál za každého režimu.

Z pošťáka ochotníkem, z ochotníka profesionálem

Žižkovský rodák vystudoval reálné gymnázium Karla Sladkovského a po vzoru svého tatínka se stal pošťákem. Na počátku své kariéry pracoval v Zeměpisném ústavu a na ředitelství pošt. K ochotnickému divadlu se dostal v době, kdy byl vyslán do Užhorodu na Podkarpatskou Rus. Zde působil v letech 1920 až 23.

FOTO: Herec Marvan má 116. výročí narození.

Herec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav Marvan
Další fotky
Herec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav Marvan

Když se vrátil do Prahy ochotničil v žižkovském divadle Deklarace a ve Švandově divadle. Díky Josefu Čapkovi se dostal do divadla Vlasty Buriana, psal se rok 1926, právě tehdy se stal profesionálním hercem, během svého působení dokonce jedním z pilířů divadla.

V době Protektorátu přestoupil do Divadla na Vinohradech a působil tu v letech 1943 až 1950. Následně přešel do Městských divadel pražských, kde hrál do roku 1954. Následně byl dvacet let členem činohry Národního divadla, a to až do své smrti.

(ČT)

Marvan jako herec byl perfekcionista, nestalo se, že by nebyl připraven. Svou práci bral velmi zodpovědně. Jednalo se o konzervativního člověka, který lpěl na minutové přesnosti, dokonce i jeho věci v bytě měly své pevné místo.

Nejslavnější olympionik: „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň,“ říkal o sobě Emil Zátopek

Filmová hvězda dvou totalit

Kromě toho si zahrál ve více než 200 filmech a byl jedním z nejobsazovanějších českých herců. Svůj první film natočil v roce 1926, byl jím snímek Falešná kočička aneb Když si žena umíní, v roce 1973 natočil Noc na Karlštejně, což byl jeho poslední film.

V meziválečném a válečném období druhé světové války vytvořil přes 90 různých postav. Hrával profesory (Cesta do hlubin študákovy duše, Škola, základ života), vojáky, ředitele, četníky, dozorce, inspektory… Během roku si tehdy zvládl zahrát i v jedenácti filmech.

Když byl starší zahrál si například krále v pohádkách O medvědu Ondřejovi a Šíleně smutná princezna. V roce 1968 si zahrál radu Vacátka v seriálu Hříšní lidé města pražského. Jeho posledním filmem byl muzikál Noc na Karlštejně, kde pro změnu hrál pana purkabího.

Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

Bulvární okénko: Nemanželské dítě nebo děti?

Na konci 20. let se oženil s Marií Marvanovou. Během svého života zplodil jednu nebo dvě nemanželské dcery. Přiznaná je dcera Alena, kterou měl s herečkou Alenou Jančaříkovou, kolegyní z Národního divadla. Ta v pouhých 35 letech tragicky zesnula. Mluvilo se o tom, že spáchala sebevraždu, ale její smrt se stala zdrojem spekulací.

Podle bulvárního deníku Blesk však měl ještě jednu nemanželskou dceru, která se jmenovala Drahomíra a byla hendikepovaná. Podle jednoho z pracovníků až do své smrti jezdil za Drahomírou do Svitav, kde pobývala v Domově na rozcestí.

FOTO: Herec Marvan má 116. výročí narození.

Herec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav MarvanHerec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav Marvan
Další fotky
Herec Marvan má 116. výročí narození. - Jaroslav Marvan

 

Dnes, 11:02
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
Včera, 17:40
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
Včera, 15:22
Tančící dům otevřel pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky...
Včera, 09:45
V Galerii Villa Pellé je od 10. července k vidění výstava s názvem BrrrainFreeze!!! JuliuseReichela...
Včera, 07:59
Nejvýznamnější příslušníky rodu Valdštejnů představuje výstava ve Valdštejnské zahradě.
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
10.7.2020
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
10.7.2020
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
9.7.2020
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
9.7.2020
Letní dovolenou „odpískala“ letos řada lidí kvůli pandemii koronaviru. Jednoduše se bojí vycestovat k moři....
Reklama