Herec Marvan natočil za 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

Herec Jaroslav Marvan své první filmy začal točit již ve dvacátých letech, když mu bylo 25 let. Narodil se 11. prosince roku 1901 na Źižkově. Jeho posledním filmem byl muzikál Noc na Karlštejně, kde si zahrál pana purkrabího. Několikrát byl propírán v médiích kvůli nemanželským dětem a také kvůli tomu, že hrál za každého režimu.

Z pošťáka ochotníkem, z ochotníka profesionálem

Žižkovský rodák vystudoval reálné gymnázium Karla Sladkovského a po vzoru svého tatínka se stal pošťákem. Na počátku své kariéry pracoval v Zeměpisném ústavu a na ředitelství pošt. K ochotnickému divadlu se dostal v době, kdy byl vyslán do Užhorodu na Podkarpatskou Rus. Zde působil v letech 1920 až 23.Když se vrátil do Prahy ochotničil v žižkovském divadle Deklarace a ve Švandově divadle. Díky Josefu Čapkovi se dostal do divadla Vlasty Buriana, psal se rok 1926, právě tehdy se stal profesionálním hercem, během svého působení dokonce jedním z pilířů divadla.

V době Protektorátu přestoupil do Divadla na Vinohradech a působil tu v letech 1943 až 1950. Následně přešel do Městských divadel pražských, kde hrál do roku 1954. Následně byl dvacet let členem činohry Národního divadla, a to až do své smrti. Marvan jako herec byl perfekcionista, nestalo se, že by nebyl připraven. Svou práci bral velmi zodpovědně. Jednalo se o konzervativního člověka, který lpěl na minutové přesnosti, dokonce i jeho věci v bytě měly své pevné místo.

Nejslavnější olympionik: „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň,“ říkal o sobě Emil Zátopek

Filmová hvězda dvou totalit

Kromě toho si zahrál ve více než 200 filmech a byl jedním z nejobsazovanějších českých herců. Svůj první film natočil v roce 1926, byl jím snímek Falešná kočička aneb Když si žena umíní, v roce 1973 natočil Noc na Karlštejně, což byl jeho poslední film.

V meziválečném a válečném období druhé světové války vytvořil přes 90 různých postav. Hrával profesory (Cesta do hlubin študákovy duše, Škola, základ života), vojáky, ředitele, četníky, dozorce, inspektory… Během roku si tehdy zvládl zahrát i v jedenácti filmech.

Když byl starší zahrál si například krále v pohádkách O medvědu Ondřejovi a Šíleně smutná princezna. V roce 1968 si zahrál radu Vacátka v seriálu Hříšní lidé města pražského. Jeho posledním filmem byl muzikál Noc na Karlštejně, kde pro změnu hrál pana purkabího.

Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

Bulvární okénko: Nemanželské dítě nebo děti?

Na konci 20. let se oženil s Marií Marvanovou. Během svého života zplodil jednu nebo dvě nemanželské dcery. Přiznaná je dcera Alena, kterou měl s herečkou Alenou Jančaříkovou, kolegyní z Národního divadla. Ta v pouhých 35 letech tragicky zesnula. Mluvilo se o tom, že spáchala sebevraždu, ale její smrt se stala zdrojem spekulací.

Podle bulvárního deníku Blesk však měl ještě jednu nemanželskou dceru, která se jmenovala Drahomíra a byla hendikepovaná. Podle jednoho z pracovníků až do své smrti jezdil za Drahomírou do Svitav, kde pobývala v Domově na rozcestí.

Dnes, 12:13
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
Dnes, 07:50
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
Dnes, 06:40
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
Reklama