Herečka Skořepová by dnes slavila 95. narozeniny. Za života říkávala, že je čarodějnice

Herečka Luba Skořepová se narodila před 95 lety v Náchodě jako Libuuše Skořepová. Z jejího křestního jména Libuše vznikla domácká „Luba“, která však byla celý její život komolena na „Ljuba“, což je jiné, obvyklejší křestní jméno.

Svými rodiči byla přísně vedena a přáli si, aby šla studovat medicínu. Jí však lákalo herectví, které si nechtěla dát vymluvit. Nakonec rodiče přislíbili, že pokud Luba odmaturuje s vyznamenáním, tak jí dovolí odejít do Prahy na konzervatoř. Roku 1944 úspěšně ukončila vytoužené studium herectví na pražské konzervatoři.

V roce 1945 dostala své první angažmá v souboru Jindřicha Honzla ve Studiu Národního divadla. Sem ji přivedl její kamarád a později i manžel Josef Pehr (1919 – 1986), který byl také hercem a navíc i loutkářem.

10 zajímavostí o komedii Slunce, seno, jahody. Herečky byly nezletilé a jezdící postel měla brzdy. Co o filmu ještě nevíte?

Po jeho zániku se v roce 1948 stala členkou činohry Národního divadla, kde tři roky předtím debutovala ve Vančurově hře Učitel a žák.
V Národním byla často obsazována režiséry Honzlem, Nedbalem, Laurinem, Schromem, Potužilem i jinými. Kolegyní, kamarádkou a učitelkou jí byla Zdenička Baldová. Své poslední představení na prknech Národního divadla odehrála dne 18. června 2014 při derniéře Gogolovy hry Revizor.

Během šedesáti šesti let působení ve zdejším souboru ztvárnila na 140 rolí. Kromě Národního divadla hostovala např. v divadle Metro, Ypsilon, Rubín, Řeznické, v Městských divadlech pražských a dalších. Sama také napsala hru Kam jste ukryla svá křídla, paní Marie (o Marii Hübnerové).

Gabriela Vránová – herečka, která zvládla „strhnout“ svou recitací, hrát ženy různých osudů a pomoci parkinsonikům

Následovalo druhé manželství se spisovatelem a scenáristou Pavlem Hanušem (1928 – 1991). Děti ale po prodělané autonehodě mít nemohla. Ale moc dlouho o životě bez dětí nestihli přemýšlet. Krátce po jejich sňatku se totiž rozvedla Lubina sestra, která měla dva malé syny. Luba tehdy neváhala a po dohodě s manželem si sestru i obě děti vzala k sobě. Kluky milovala tak, jako by byli její vlastní a oni ji skutečně vnímají jako svou druhou mámu.

Své herecké nadání velmi dobře uplatnila v rozhlase, filmu, zejména ale v televizi. Zahrála si v mnoha seriálech a inscenacích – služku v legendárních Sňatcích z rozumu, Aranku v Chalupářích, hrála v Hříšných lidech města pražského, v Arabele, 30 případech majora Zemana, Duhovém luku, Dnes v jednom domě nebo v Klapzubově jedenáctce.
V roce 1988 jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně.

Francouzský šarm v českém filmu. Herečka Eliška Balzerová dnes slaví 69. narozeniny

Za zmínku určitě stojí také vedlejší role Myšky v divadelní hře Kočičí hra (mnohokrát uváděné v televizi). Zde Luba Skořepová výborně sekunduje úžasné Dané Medřické. Ve filmu se objevovala spíše ve vedlejších rolích (Já už budu hodný, dědečku, Čarovné dědictví, Dobré světlo, Příliš hlučná samota). Nakonec hrála ve filmu Tomáše Vorla Cesta z města léčitelku, která vyrábí zázračné lektvary.

Sama Skořepová o sobě s nadsázkou mluvila jako čarodějnici, a nejen proto, že vědmy a bylinkářky patřily k jejím častým rolím. Zajímala se o mystiku, léčitelství a tajemství přírody. „Chtěla bych jim přijít na kloub,“ přiznávala.

Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

Napsala osm půvabných knih o přírodě, divadlu a hercích, astrologii, magii (Tajemné síly přírody, Hadrová Ančka, Pomněnky i máta peprná), zajímala se o zahradnictví, léčitelství a léčivé byliny; značnou část svého volného času trávila Luba Skořepová na své chalupě v obci Líšný na Železnobrodsku.

Zemřela v motolské nemocnici den před Štědrým dnem 2016, pochována je v Náchodě.

FOTO: Luba Skořepová

Luba Skořepová - 2 NDLuba Skořepová - Herečka Skořepová by dnes slavila 95. narozeniny. Za života říkávala, že je čarodějniceLuba Skořepová - 3 5zkrocení zlé ženy 50Luba Skořepová - 4 čtLuba Skořepová - 5 čt
Další fotky
Luba Skořepová - 0 idnes
Dnes, 18:35
Zastupitelstvo Prahy 4 podpořilo na svém zářijovém zasedání návrh na propůjčení Řádu Bílého lva (in...
Dnes, 16:40
Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno....
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Punkeři a rockeři se druhý víkend v září sešli v Branických ledárnách na oslavě 35....
Dnes, 07:55
Je tomu tři sta padesát let, co umřel jeden z nejlepších a nejvýznamnějších malířů a...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:40
Koronavirová pandemie mění plány Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty. To v Tereziánském sále...
Včera, 16:20
Pátá městská část ví, s jakým druhem kriminality se nejčastěji potýkala v loňském roce. Informace vyplývají ze...
Včera, 14:20
Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až...
Včera, 13:40
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Včera, 13:00
Na svátek svatého Václava, 28. září, se bude slavit také 90. výročí vršovického kostela svatého...
Reklama