mapa regionů
zavřít mapu

Na svém kontě má desítku knih mapujících historii pražských Čakovic či Třeboradic, ale i okolních obcí a obcí na Mělnicku. Zabýval se rovněž osudy Jana Žižky u Kostelce nad Labem. Kromě historie má také velkou zálibu v zahradničení, myslivosti a v mládí dokonce cvičil a tancoval v Sokole. O koho jde?
Většího patriota, než je Jan Sládeček, bychom v oblasti severní Prahy a okolí patrně hledali těžko. Narodil se v roce 1932 v Čakovicích, tehdy Hálkova ulice č. p. 260. Obecnou i měšťanskou školu navštěvoval taktéž ve své rodné obci, ale po jejich dokončení nastoupil na obchodní školu v Praze na Vinohradech. Svůj život ale nesmazatelně spojil právě s Čakovicemi.
Sládeček má na svém kontě několik knih. Jako první v novodobé historii sepsal publikaci o historii Čakovic, která vyšla v roce 1992. Z dalších jmenujme Střípky čakovické historie a okolí, Třeboradice, Marie Podvalová a Čakovice nebo Jan Žižka u Kostelce nad Labem a Dolní Harbasko. Marie Podvalová se dočkala dokonce druhého přepracovaného vydání.
„Knihu vydalo nakladatelství Nová Forma a upravili jsme v ní některé chyby, které se vyskytly v prvním vydání, a navíc je rozšířena o kapitolu týkající se smrti Marie Podvalové,“ popisuje sám autor novou knihu a dodává: „zaměřil jsem se především na její hrob, na vyzvednutí její mrtvoly, ještě než byla zetlelá – zákon o pohřebnictví říká, že tělo musí být minimálně 10 let pohřbeno a pak může být teprve vyzvednuto. Její exhumace však byla provedena asi za 7 let, takže byl tento zákon porušen. Samozřejmě je kolem tohoto bodu více sporných věcí, ale o těch si mohou čtenáři přečíst v nové knize sami.“
Tak tuto otázku dostává Jan Sládeček velmi často. „Je to pro mě koníček, ale i velká řehole. S touto prací souvisí mnoho problémů, zejména pak čas a nutnost většího prostoru. Bydlím v garsonce a to je pak dost obtížné.“
Největším přáním Jana Sládečka je, aby i naše městská část oficiálně podporovala činnosti spjaté s odkrýváním tajů své historie: „Přál bych si, aby se obec věnovala historii, aby bylo možné všechny historické sbírky někde soustředit. Nějaký prostor nebo místní muzeum. Máme vykopávky od pana Poborského, mnoho originálních historických pohlednic a fotografií, originální velociped z třicátých let a mnoho dalších artefaktů a až zemřu, tak by byla určitě škoda, aby se vše někde ztratilo.“
Jan Sládeček
* 7. 5. 1932 v Čakovicích
– obecnou i měšťanskou školu navštěvoval taktéž v Čakovicích
– obchodní školu navštěvoval v Praze na Vinohradech
– od roku 1949 až do důchodu pracoval v Avii
– na svém kontě má deset historických knih a celou řadu článků a studií
– mezi nejzásadnější počiny patří kniha Čakovice, historie obce a okolí a spoluautorství na knize Čakovice, historie ve fotografiích
Mezi velké záliby v životě Jana Sládečka patřil už od chlapeckých let Sokol. Zde s kamarády cvičil, a dokonce hrál divadlo. Sám rád vzpomíná na své taneční vystoupení v Polské krvi. Ovšem Sokol nebyl jedinou zálibou. Později se přidala láska ke zvěři a lovu a z nadějného tanečníka se stal ještě nadějnější nimrod. Každý, kdo vstoupí k Janovi do bytu, to hned pozná – krásné paroží, vyřezávaný lustr a sbírka starých flint. Dnes se „bohužel“ koníčky trochu změnily. Bohužel jsme dali do uvozovek úmyslně, protože pro městskou část bychom měli říci spíše bohudík. Velikou zálibu má v odkrývání čakovické historie a přibližování jí i nově příchozím obyvatelům obce.