Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

Další fotky

Německý Führer Adolf Hitler přišel na svět 20. dubna, za rok tomu bude již 130 let. Příští rok v polovině března uplyne 80 let od jeho příjezdu do Prahy, zároveň i od vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Do Prahy přijel osobně za prezidentem Emilem Háchou a přepsal na Pražském hradě. Co se mu na panoramatu Prahy nelíbilo tak, že to chtěl nechat zbořit?

Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

Adolf Hitler Prahu navštívil půl roku před začátkem druhé světové války války. Spolu s kolonami jeho aut přijela zkáza pro Československo, které již bylo několik měsíců okleštěné a přezdívá se mu Druhá republika. Hitler naši hranici překročil o den dříve, ale do Prahy dorazil až 15. března 1939 kolem čtvrt na osm večer.

Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

Zdržel se tu téměř 24 hodin, během kterých stihl vydat výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, který prezidenta Emila Háchu donutili podepsat. Nejprve vzdoroval, ale nakonec dokument podepsal pod pohrůžkou, že nacisté vpadnou do Prahy. „To je můj největší životní úspěch! Vstoupím do dějin jako největší Němec. Děti zlaté!,“ jásal Hitler, který byl při vyjednávání s Háchou nervózní. Prezident během vyjednávání prodělal srdeční příhodu. Hitler Háchovi například sliboval, že se wehrmacht do několika měsíců stáhne a Češi si budou moci rozhodovat o vnitřních záležitostech sami. Když Hácha stále váhal, pohrozil: „Buď se podrobíte, anebo vás vyvraždíme.“

Jeho velkým kritikem byl uznávaný československý novinář Ferdinand Peroutka, který přesně před 40 lety zemřel v exilu, ve stejný den, kdy se Adolf Hitler narodil.

Nacisté ho poslali do Dachau, před komunisty uprchl do Anglie. O jeho smrti před 40 lety informoval Hlas Ameriky. Ferdinand Peroutka

Praha podle nacistů. Co se mělo změnit?

Kromě výrazného okleštění už tak okleštěné Druhé republiky, zatoužil Hitler po výrazné přeměně Prahy.

Petřínská rozhledna v srpnu 2016 oslavila 125 let.  Německému führerovi se nelíbila a chtěl ji nechat zbourat. Měl zálibu v architektuře a když se 16. března probudil, díval se z jihozápadního křídla Hradu na město na Petřín. Podle jeho názoru kazila celkový dojem z výhledu na historické město. Když odjel z Prahy, namířil si to i s kolonou do Brna a pak do Vídně.

Nacisté chtěli ve 40. letech Prahu změnit v germánské město. Hitlerův dvorní architekt se jmenoval Albert Speer. Výrazné změny se neměly vyhnout ani středu města. „V několika letech bude pro každého návštěvníka tvář Prahy čistě německá, přestože v milionovém městě bydlí jen 21 tisíc Němců,“ prohlásil Reinhold Niemeyer dva roky od začátku okupace ČSR.

FOTO: Adolf Hitler v Praze

Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (3)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (2)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (2)
Další fotky
Adolf Hitler v Praze - Adolf HitlerAdolf Hitler v Praze - Nacisté v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Nacisté v Praze (2)Adolf Hitler v Praze - Nacistické plány v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Nacistické plány v Praze (2)Adolf Hitler v Praze - Petřín, Pražský hradAdolf Hitler v Praze - PetřínAdolf Hitler v Praze - Rozhledna Petřín

Nacisté v Praze plánovali mohutné stavby, rozsáhlá náměstí i široké bulváry. Obecní dům měl být stržen. Také Staroměstská radnice se měla dočkat přestavby. Na Střeleckém ostrově měl vzniknout reprezentativní domov, internát i sportoviště pro Hitlerjugend. Na Petříně měl místo rozhledny vzniknout univerzitní kampus. Němci mimo jiné plánovali stavbu metra, jejich plány s podzemkou počítaly. Jak víme, neuskutečnily se a komunisté v padesátých letech projekt zastavili.

Tajné vládní metro na Klárově a další dosud neznámé podzemní prostory

 

pozitivní test na koronavirus
3.4.2020
Hlavní město ze své iniciativy zahajuje provoz vlastního odběrového místa, ve kterém se budou moci...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
3.4.2020
Radní Milena Johnová upozornila na vážnou krizovou situaci v domovech pro seniory v souvislosti s...
3.4.2020
Městská část Praha 10 dnes spustila speciální akci zaměřenou na seniory. Každý pátek jim budou...
3.4.2020
Praha 3 otevře v sobotu na Jarově druhé místo, kam mohou lidé nosit ušité roušky...
3.4.2020
Ani pandemie koronaviru a s ní spojená omezení nezabránila Praze 6 v odstranění sochy maršála Koněva v Bubenči....
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
Nemocnice Na Františku
3.4.2020
Praha 1 zajistí preventivní odběry pro své zaměstnance a zaměstnance svých příspěvkových organizací.
3.4.2020
Jsou otlučené, posprejované a nefunkční. Přitom veřejnost informovaly o předpovědi počasí přibližně od poloviny 19....
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
Reklama