Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

Další fotky

Německý Führer Adolf Hitler přišel na svět 20. dubna, za rok tomu bude již 130 let. Příští rok v polovině března uplyne 80 let od jeho příjezdu do Prahy, zároveň i od vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Do Prahy přijel osobně za prezidentem Emilem Háchou a přepsal na Pražském hradě. Co se mu na panoramatu Prahy nelíbilo tak, že to chtěl nechat zbořit?

Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

Adolf Hitler Prahu navštívil půl roku před začátkem druhé světové války války. Spolu s kolonami jeho aut přijela zkáza pro Československo, které již bylo několik měsíců okleštěné a přezdívá se mu Druhá republika. Hitler naši hranici překročil o den dříve, ale do Prahy dorazil až 15. března 1939 kolem čtvrt na osm večer.

Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

Zdržel se tu téměř 24 hodin, během kterých stihl vydat výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, který prezidenta Emila Háchu donutili podepsat. Nejprve vzdoroval, ale nakonec dokument podepsal pod pohrůžkou, že nacisté vpadnou do Prahy. „To je můj největší životní úspěch! Vstoupím do dějin jako největší Němec. Děti zlaté!,“ jásal Hitler, který byl při vyjednávání s Háchou nervózní. Prezident během vyjednávání prodělal srdeční příhodu. Hitler Háchovi například sliboval, že se wehrmacht do několika měsíců stáhne a Češi si budou moci rozhodovat o vnitřních záležitostech sami. Když Hácha stále váhal, pohrozil: „Buď se podrobíte, anebo vás vyvraždíme.“

Jeho velkým kritikem byl uznávaný československý novinář Ferdinand Peroutka, který přesně před 40 lety zemřel v exilu, ve stejný den, kdy se Adolf Hitler narodil.

Nacisté ho poslali do Dachau, před komunisty uprchl do Anglie. O jeho smrti před 40 lety informoval Hlas Ameriky. Ferdinand Peroutka

Praha podle nacistů. Co se mělo změnit?

Kromě výrazného okleštění už tak okleštěné Druhé republiky, zatoužil Hitler po výrazné přeměně Prahy.

Petřínská rozhledna v srpnu 2016 oslavila 125 let.  Německému führerovi se nelíbila a chtěl ji nechat zbourat. Měl zálibu v architektuře a když se 16. března probudil, díval se z jihozápadního křídla Hradu na město na Petřín. Podle jeho názoru kazila celkový dojem z výhledu na historické město. Když odjel z Prahy, namířil si to i s kolonou do Brna a pak do Vídně.

Nacisté chtěli ve 40. letech Prahu změnit v germánské město. Hitlerův dvorní architekt se jmenoval Albert Speer. Výrazné změny se neměly vyhnout ani středu města. „V několika letech bude pro každého návštěvníka tvář Prahy čistě německá, přestože v milionovém městě bydlí jen 21 tisíc Němců,“ prohlásil Reinhold Niemeyer dva roky od začátku okupace ČSR.

FOTO: Adolf Hitler v Praze

Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (3)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (2)Adolf Hitler v Praze - Adolf Hitler v Praze (2)
Další fotky
Adolf Hitler v Praze - Adolf HitlerAdolf Hitler v Praze - Nacisté v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Nacisté v Praze (2)Adolf Hitler v Praze - Nacistické plány v Praze (1)Adolf Hitler v Praze - Nacistické plány v Praze (2)Adolf Hitler v Praze - Petřín, Pražský hradAdolf Hitler v Praze - PetřínAdolf Hitler v Praze - Rozhledna Petřín

Nacisté v Praze plánovali mohutné stavby, rozsáhlá náměstí i široké bulváry. Obecní dům měl být stržen. Také Staroměstská radnice se měla dočkat přestavby. Na Střeleckém ostrově měl vzniknout reprezentativní domov, internát i sportoviště pro Hitlerjugend. Na Petříně měl místo rozhledny vzniknout univerzitní kampus. Němci mimo jiné plánovali stavbu metra, jejich plány s podzemkou počítaly. Jak víme, neuskutečnily se a komunisté v padesátých letech projekt zastavili.

Tajné vládní metro na Klárově a další dosud neznámé podzemní prostory

 

Dnes, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Včera, 18:20
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. To je událost, jež obvykle zaplní tribuny, letos však bude...
Včera, 17:40
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 17:40
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
Včera, 15:00
K požáru v bytě v ulici Na Květnici došlo poslední srpnový večer v pražských Nuslích.
Včera, 14:20
Alespoň na chvíli vypnout a dostat se do světa, kde nakonec i přes všechny nástrahy...
Včera, 12:34
Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena dálková výuka. "Praha bude mít na...
Včera, 11:00
Kvůli montáži nosníku nového mostu bude obousměrně uzavřena Strakonická ulice v pražské Zbraslavi. Uzavírka bude...
Včera, 08:59
S odchodem režiséra Jiřího Menzla, nejmladšího z představitelů takzvané nové filmové vlny 60. let, se...
koronavirus_ilustrační obrázek
Včera, 07:35
Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí...
testování vzorku ve FN v Motole
17.9.2020
V hlavním městě přibudou v následujících týdnech tři nová odběrová místa pro testování na nový...
Reklama