Hlas ze zastupitelstva Prahy: koronavirus jako záminka k umlčení opozice

Jednání zastupitelstva hlavního města Prahy je dnes obzvláště sledované. Politici mají projednávat například zákaz herních automatů na území celého města. Ale jednání má pachuť – vládnoucí většina prý znemožňuje vystoupit opozičním politikům. Údajně k tomu zneužívá koronakrizi a nařízenou karanténu některých zastupitelů.

Názor na jednání zastupitelstva sepsal Ondřej Prokop, opoziční zastupitel za hnutí ANO a zároveň místostarosta Prahy 11. Jeho znění zveřejňujeme bez redakčního zásahu:

Musím se s vámi podělit o příběh zářijového jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Začalo to v toto úterý pozitivním testem jednoho ze zastupitelů z Prahy 11. Vzhledem k hygienickým opatřením jsem ihned začal řešit s Hygienou Prahy 4, která se přímo stará o našeho zastupitele, zda se mohu dnešního jednání Zastupitelstva účastnit nebo ne. Dostal jsem od hygieny písemné stanovisko, že mohu, že trasují jako rizikové kontakty až od pátku a že můj kontakt s nakaženým minulý čtvrtek není důvodem ke karanténě.

Pak se začaly dít velmi zvláštní věci. Během středy se rozhodl náš starosta Jiří Dohnal, starosta Prahy 11 (PIR), že by bylo rozumné, aby karanténu podstoupili všichni zastupitelé, že i čtvrtek mohl být rizikový. Poslal nejprve během odpoledne všem zastupitelům e-mail o tom, že je nutná karanténa všech, kteří byli na jednání Zastupitelstva Prahy 11 minulý čtvrtek. Což bylo zcela v rozporu s písemným stanoviskem hygieny Prahy 4, které jsem měl k dispozici.

Včera pozdě večer pak přišlo e-mailem další písemné stanovisko Hygieny od jiného pracovníka než se kterým jsem komunikoval já o tom, že karanténu vyhlašují opravdu na všechny zastupitele, tedy kontakty ze čtvrtka. Já tak nyní mám 2 písemná stanoviska z jedné Hygienické stanice o tom, že NEJSEM V KARANTÉNĚ a že JSEM V KARANTÉNĚ. Kocourkov? Nebo záměr?

ondrej-prokop
Ondřej Prokop, zastupitel hl. města Prahy.
(Ondřej Prokop, Praha 11)

Velmi zvláštní na tom je, že našeho zastupitele, který je pozitivní do dnes nikdo z Hygieny ohledně kontaktů z jednání zastupitelstva Prahy 11 nekontaktoval. Řešili s ním pouze jeho kontakty od pátku dál. Tedy kde a proč Hygiena vzala kontakty na lidi se kterými se setkal ve ČT, když sám pozitivně testovaný zastupitel nebyl ani dotázán? Kde a od koho Hygiena dostala kontakty na všechny, kterým má nařídit karanténu, když sám nakažený jim nic neposkytl, protože se ho ani neptali?

V kontextu toho, že je mi od rána spolu s kolegou Martinem Sedeke (také zastupitel hl. m. Prahy a Prahy 11) znemožňováno vystupovat na Zastupitelstvu hl. m. Prahy to vzbuzuje otázky, zda to celé není náhodou nějaké zlomyslné zneužití dnešní Covidové doby proti opozici, s cílem znesnadnit ji demokratickou diskusi v rámci Zastupitelstva. Ačkoli jsme byli ujišťováni, že chodit na jednání z preventivních důvodu nemusíme, že nám od rána bude umožněn vzdálený přístup, tak od 8:30 do 10:00 nebyl zprovozněn. Údajně „problém se zvukem“. A to jsem se dnes chystal načíst 2 pro koalici nepříjemné tisky. Náhoda?

Musím říct, že jsem z toho opravdu rozčarován a rozhodně to budu chtít vysvětlit. Minimálně ten rozpor ve dvou různých stanoviscích toho samého pracoviště Hygieny. Vysvětlí mi to pan primátor Zdeněk Hřib – primátor Prahy ?

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
20.10.2020
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama