14℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Hlávkův most nestačí. Jak bude vypadat nová lávka propojující Holešovice s Karlínem?

Další fotky

V současné době se dá dostat z Prahy 7 Holešovic na ostrov Štvanice a do Karlína tramvají, chodci ale musí využít Hlávkův most. Ten už ale není v nejlepším stavu a rozhodně není vhodný pro cyklisty. Hlavní město plánuje postavit novou lávku pro přímé a bezbariérové spojení Karlína s Holešovicemi, odkud by byl i přístup na ostrov Štvanice. Vedení města si už vybralo vítězný návrh podoby lávky.

Reklama

Do mezinárodní soutěže se zapojilo celkem 48 návrhů, vítěze si během jednokolové soutěže vybrala porota. Jejím předsedou byl Mirko Baum, původně český architekt působící na univerzitě v Cáchách. Protože bylo účastníků hodně, musela se porota sejít víckrát. Velkým tématem a zároveň zadáním byly limit protipovodňové ochrany, které se v roce 2002 zpřísnily. Architekti tak museli splnit celou řadu kritérií.

FOTO: Podívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily

Podívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka praha
Další fotky
Podívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka prahaPodívejte se, jaké návrhy na lávku mezi sebou soupeřily - holešovice karlín lávka praha

Porota vybrala udělila první místo návrhu architektů Marka Blanka a Petra Teje. „Návrh vyhověl nadstandardně podle kritéria kvality celkového řešení lávky, tedy z hlediska kvality architektonického návrhu, konstrukčního řešení a urbanistického začlenění, hospodárnosti a ekonomické přiměřenosti,“ stojí ve vyjádření poroty.

Rudolfinum: Architektonický skvost a jedna z nejvýznamnějších budov v Praze našla cestu k modernizaci i úsporám

Porota ocenila také subtilní konstrukci lávky, které je dosaženo použitím progresivního a inovativního materiálu UHPC (ultra-high-performance-concrete), který se osvědčil již u několika realizací mostů.

Lávka propojí Holešovice, Štvanici a Karlín

Nová lávka má propojit hustě obydlené části, zvláště Karlínu chybí parky a zeleň. Propojení s ostrovem by tak na něj mohlo přilákat nové návštěvníky, zároveň na něj budou mít lepší přístup i místní obyvatelé Holešovic. Ostrov je momentálně přístupný jen z Hlávkova mostu, tam ale cestu komplikuje hustá automobilová doprava. Lávka navíc propojí cyklistické trasy vedoucí podél řeky na obou březích.

S uzavíráním lávek a mostů se roztrhl pytel: Na řadě je lávka na Výtoni, už je v havarijním stavu

Stavba bude překlenovat koryto řeky v šířce 38m mezi Karlínem a Štvanicí a 149m mezi Štvanicí a Holešovicemi. Poskytnout by měla co nejpřímější a úrovňově jednoduchý přístup.

Jak vypadá vítězný návrh? Konceptem mostu je prostorová křivka (niveleta mostu) vinoucí se krajinou a reagující plynule na výškové a půdorysné požadavky zadání. Koncepce konstrukce mostu reaguje pokorně na panorama Prahy, na napojení na holešovický a karlínský břeh i na vítězný urbanistický návrh řešení ostrova Štvanice. Je zvolena konstrukce, která nejde do výšky, nebrání chodcům a cyklistům v pohledech na město, vodu a stromy. Architektura mostu využívá minimalistického sochařského tvarosloví. Most je vyroben z ušlechtilého materiálu ultra-vysokohodnotného betonu (UHPC – ultra-high-performance-concrete) s lesklým bílým mramorovým povrchem.

Na třetím místě se umístil návrh Lukáše Landy a Pavla Raka, druhé místo nebylo uděleno. Důvodem byl velký kvalitativní rozdíl mezi vítězným návrhem a návrhy, které skončily na dalších místech. Jaká lávka Vltavu nakonec překlene, to se ukáže po dalším kole jednání, kam postoupily oba oceněné návrhy.

Organizátorem soutěže byl IPR Praha, investorem stavby je Magistrát hlavního města Prahy. Ten bude nyní jednat s oběma finalisty o dalších krocích. Lávka by se mohla začít stavět v roce 2019. Předpokládaná výše investičních nákladů je 150 milionů korun.

U Trojského zámku v Praze se zřítila lávka pro chodce do Vltavy. Neštěstí si vyžádalo i velmi vážná zranění

Před 1 hodinou
Bohemka se v minulé sezoně velice trápila na domácím stadionu. Ovšem v prvním utkání tohoto...
Dnes, 09:02
Pražská Sparta si chtěla po nečekané prohře z prvního kola spravit chuť proti Jablonci. Po...
Včera, 16:58
Praha se za stávajících podmínek nechystá kupovat chátrající nádraží Vyšehrad, protože cena, kterou za ni...
Včera, 15:29
Dialyzační středisko Fresenius NephroCare v prostorách Polikliniky Vysočany v Praze 9 slaví kulaté výročí. Už...
Včera, 13:25
Technologicko-informační centrum Cyberdog v Nových Butovicích, představí v rámci svého projektu Letního kina v srpnu...
Včera, 11:03
Pražská vzdělávací centra sledují vzrůstající zájem o ekologické programy, které nabízejí. Ročně se jich účastní...
Včera, 09:28
Slavná architektka a vítězka soutěže o podobu projektu na Žižkově Eva Jiřičná a developer Central...
19.7.2019
Motolská skládka, jejíž sanace se připravuje, se stává častým terčem lidí, kteří nerespektují její zabezpečení...
19.7.2019
Skoro 100 000 lidí v hlavním městě žije v oblastech zatěžovaných hlukem z tramvajové a...
19.7.2019
Hlavní město plánuje modernizovat osvětlení památek tak, aby bylo možné je nasvítit více barvami jako...
Reklama