15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Hlavní město hledá vhodnou budovu pro muzeum totality

Pražský magistrát vytipuje v rámci svého majetku budovu vhodnou pro zřízení plánovaného muzea totality. Město tak zatím nebude kvůli muzeu kupovat bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici, řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Kde přesně muzeum bude, neřekl. Otevřeno by mohlo být k výročí Sametové revoluce v listopadu. Vznik muzea totality prosazují ve vládnoucí koalici zejména zástupci Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Reklama

Některé objekty už má město podle Chabra vytipovány „Jsou to místa, která mají tematickou spojitost s nesvobodou. To znamená místa, kde například působilo ministerstvo vnitra a mělo tam vyslýchací prostory, nebo které odkazují svým majetkovým symbolem k nesvobodě,“ řekl Chabr. Konkrétně je jmenovat nechtěl.
V uplynulých týdnech se v médiích objevily informace, že by město koupilo bývalé Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici. K tomu se vedení Prahy v tuto chvíli nechystá. „Já nejsem přítelem toho, aby město plýtvalo finančními prostředky pro zřizování instituce. Má si to primárně najít u sebe, pokud se to nepodaří, pak teprve má začít hledat zbytný majetek od soukromých vlastníků,“ řekl.
Radní Hana Marvanová (za STAN) je důležité muzeum vybudovat kvůli tomu, aby si země připomínala svou minulost a nezapomínala na ni. „Teď jsme si připomínali 50. výročí upálení Jana Palacha, tento rok si budeme na podzim připomínat 30 let od Sametové revoluce. Chtěli bychom k tomuto výročí zřídit toto muzeum, podporovat, aby se neztrácelo z paměti, co totalita znamenala,“ řekla Marvanová. Připomněla, že například v Polsku jsou čtyři taková muzea a v Praze či České republice není žádné.
V rámci povolebních koaličních jednání prosazovala PS vznik muzea právě v bývalém Borůvkově sanatoriu, kde zemřeli Jan Palach a páter Josef Toufar. Spojené síly jej zase chtěly v podzemí bývalého Stalinova pomníku. Z druhé varianty rovněž sešlo, kdy vedení Prahy chce v podstavci vytvořit prostor pro dočasné výstavy a akce.
Zdroj: čtk

Nové Strašecí plánuje odbahnění rybníka a úpravu jeho břehů

Včera, 16:30
Ceny pohonných hmot v Praze od minulého týdne výrazně klesly. Natural 95 zlevnil o 20...
Včera, 15:00
Vánoční strom na Staroměstské náměstí se zatím nenašel. Společnost Taiko na začátku prázdnin vyhlásila soutěž,...
Včera, 13:33
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
16.8.2019
Hlavní město chce v příštím roce dát více peněz na obnovu a modernizaci systému veřejného...
16.8.2019
16. srpna 1874 byl slavnostně vysvěcen chrám sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. Stal se...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Radnice Prahy 9 rekonstruuje hostinec U Brabců na Starém Proseku. Za opravy zaplatí 63 milionů...
15.8.2019
Končí tak první etapa modernizace prostoru stanice metra Karlovo náměstí.
15.8.2019
Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům dá šanci dostupného bydlení, a tím...
15.8.2019
Radnice Prahy 1 má několik připomínek k návrhu změny městské vyhlášky o pouličním umění, tzv....
Reklama