Horalky patří na hory?

Máme nový balon, máme z něj radost a museli jsme jej vyzkoušet. Protože se jmenuje Horalky, které mimochodem moc dobře chutnají, museli jsme na hory. Horalky mají v logu Alpskou protěž, tak jsme museli do Alp.

Létání v Alpách není úplně jednoduché. Z údolí musíte nastoupat do výšky nad místní velikány a to s velkou rezervou. Potom zase naklesat do údolí. Jsou velké změny výšky, které obvykle nezažijeme. Byli jsme v Rakousku ve vesnici Achenkirch. Leží asi 1 000 metrů nad mořem. Okolní štíty jsou asi 2 000 – 2 200 metrů vysoké. Museli jsme nastoupat do výšky 2 500 – 3 000 metrů.

Nastoupat o 1 500 – 2 000 metrů rychlostí 3 metry za sekundu 8 až 12 minut. Odtud máme krásný výhled na místní velikány. Oni se pod námi ježí jak kopí římského vojska, ale pohled je to úžasný. Během stoupání cítíme určité turbulence, které nás upozorňují na silný vítr nad Alpami. Vyrovnáváme rychlost s větrem a balon klidně pluje. Rozhled je obrovský. GPS nám ukazuje rychlost od 30 do 50 kilometrů za hodinu podle výšky.

FOTO: Horalky patří na hory?

Horalky patří na hory? - Horalky patří na hory (6)Horalky patří na hory? - Horalky patří na hory (5)Horalky patří na hory? - Horalky patří na hory (1)Horalky patří na hory? - Horalky patří na hory (3)Horalky patří na hory? - Horalky patří na hory (2)

Přelétáme vrcholy hor, i údolí. Letíme už hodinu a půl. Je na čase hledat místo na přistání. Před letem jsme vybrali údolí Sankt Johanu poblíž Kitzbuhelu. Trefili jsme jej celkem dobře. Začínáme klesat. “Nahoře” jsme cítili chlad, i když byly “jen” 4 stupně nad nulou. Byli jsme blízko mraků. Pod nimi je poměrně velká vlhkost. Ta chlad násobí. Proto jak klesáme, přijde nám, že se výrazně otepluje. Teploměr stoupá na 10 stupňů, ale my si připadáme jak v tropech.

Přistání hladké, uletěli jsme skoro 60 kilometrů. Ovšem doprovodný vůz ujel více než 100 kilometrů. Je u nás brzo, balíme a těšíme se na lyžování, které jistě stihneme. Další lety jsou podobné. Čas nad vrcholy si ani neuvědomujeme. Přijde tak rychlé, že bychom ani nestihli vypít kávu. Pokochejte se s námi pohledy na Alpy a náš nový balon.

Jan Smrčka

 

Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Reklama